YANKI

Prof. Dr. Mehmet ÇAĞLAR
chaglarm@yahoo.co.uk
Prof. Dr. Mehmet ÇAĞLAR

Hayalcilerin ayağa kalkması gerekiyor

Yayın Tarihi: 06/06/23 08:00
okuma süresi: 3 dak.

Bir olay anında  beynin hangi bölümleri çalışıyor ise,
Hayal ettiğimizde de aynı bölümleri çalışıyor!
Dolayısıyla beyin gerçekle hayal arasındaki farkı bilmiyor...

Bilmediğinden, hayalinizdekileri de “yaşanmış” sayıyor!

"Secret" bu olsa gerek!

Örneğin; yapılan "bir araştırmada,

piyanistleri iki gruba ayırmışlar ve hepsine aynı parçayı çalışmaları söylenmiş...
1. grup her gün piyano başında 2 saat çalışmış.
2. grup ise her gün piyano başında 2 saat çalıştığını hayal etmiş.
Her 2 gruptaki piyanistlerin,

3 gün süren bu çalışmaları sırasında beyinleri incelendiğinde;

beyinlerinin aynı bölgelerinin çalıştığı görülmüş.
3. günün sonunda her iki grubun performansı tamamen aynıymış!

Yani beyninize ne derseniz ona inanır mı?!
Mikaela Shiffrin, slalom'un en genç şampiyonu olarak tarihe geçti.
Kendisini altın madalyaya götüren süreci hayalinde canlandırması kısmına ciddi zaman ayırması, bu konuda en son örnek olması bakımından önemli.

Bu araştırmaları farklı yönde kullananlar da mevcut.
Örneğin; ABD'li Ceza Savunma Avukatları,

Kaliforniya Üniversitesi'nde görevli psikolog Elizabeth Loftus ve ekibinin bu tür bilimsel araştırmalarını kullanarak, mahkemede tanıklık yapan, ancak hayal ettikleri şeyleri gerçek sanan kişiler bulunduğunu iddia etmişler.

"Federasyonculuk hayalciliktir" diyor bazıları…

Biz hayalimizde canlandırmaya devam edelim size ne? 

Beynimize hayallerle gidilecek hedefi verirsek, 
Tıpkı bir Navigasyon cihazı gibi,
Ulaşılacak yolları kendisi planlayıp yolu bulur mu?

Tabii ki, bu iş sadece hayal etmekle sınırlı değil...
Siz hayal edeceksiniz, beyniniz yol haritasını çıkaracak ama o yolu siz yürüyeceksiniz!

Evet, o yolu birilerinin yürümesi lazım...


Oturduğunuz yerden hayal kurabilirsiniz, ama gerçekleştirmek için ayağa kalkmak zorundasınız! 

Oturduğunuz yerden hiçbir hayaliniz gerçek olmaz!

Aldous Huxley’in çok güzel bir sözü vardır:  
“Oturarak başarıya ulaşan tek yaratık tavuktur’’.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Alexy Flemmings06/06/23 09:02
Federasyonculuk, HAYALCİLİK değil, DELİLİKTİR. Hayaller, düşler, İYİ olan şeyler için kurulur. GERÇEK1: Kıbrıs Türk'ü tek yürek olduğunda, KKTC'nin, SINIRLI TANINMA konumundan TAM TANINMA konumuna daha hızlı ilerler. GERÇEK2: DÜNYADA BİRLEŞME YOK! DÜNYADA YALNIZCA AYRIŞMA VAR! Dünya’da Federasyonlar, Konfederasyonlar, Merkezi Yapılı Ülkeler Bitiyor: 1990'dan bu yana Federasyonların, Konfederasyonların, Merkezi Yapılı Ülkelerin (aynı ırklı, aynı dinli, aynı dilli Sırbistan-Karadağ bile!) ayrışmasıyla dünya kadar ülke bağımsız olup HİÇ BİR TAVİZ VERMEDEN tanındı, NEREDEYSE TAMAMI Birleşmiş Milletler üyesi oldu, 6sı bugün yarın olacak. Birleşen 1 tane yok!: SOVYETLER BİRLİĞİ (FEDERASYON): 1 Ermenistan 2 Azerbaycan 3 Belarus 4 Estonya 5 Gürcistan 6 Kazakistan 7 Kırgızistan 8 Letonya 9 Litvanya 10 Moldova 11 Rusya 12 Tacikistan 13 Türkmenistan 14 Ukrayna 15 Özbekistan YUGOSLAVYA (FEDERASYON) = 1 Bosna Hersek 2 Hırvatistan 3 Makedonya 4 Sırbistan-Karadağ 5 Slovenya AYNI IRKLI, AYNI DİNLİ, AYNI DİLLİ DE AYRILDI!: YENİ PARÇA (Sırbistan-Karadağ) DA PARAMPARÇA OLDU: SIRBİSTAN-KARADAĞ (FEDERASYON)= Sırbistan + KARADAĞ. PARAMPARÇANIN PARÇASI (Sırbistan) DA PARÇALANDI: Sırbistan = Sırbistan + KOSOVA. Kosovo: 111 ülke tanıyor. BM üyesi olmadığı halde, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ne üye oldu; 2016 Rio Olimpiyatlarında mücadele etti; FİFA ve FİBA'ya üye oldu; tüm dünyayla futbol ve basketbol oynuyor. Marşal Adaları, Mikronezya Karolin Adaları, Palau (ABD’den (FEDERASYON) ayrıldılar!) ÇEKOSLOVAKYA (FEDERASYON) = Çek Cumhuriyeti + Slovakya Güney Afrika = Güney Afrika + NAMİBYA. Etiyopya = Etiyopya + ERİTRE. Endonezya = Endonezya + TİMOR-LESTE. Gürcistan = Gürcistan + ABAZYA + GÜNEY OSETYA. Sudan = Sudan + GÜNEY SUDAN. Federasyonların, Konfederasyonların, Devletlerin AYRIŞMASI HİÇ BİTMEYECEK! Trinistra, Filistin, Batı Sahara, Grönland, Quebec, Wallonia, Flanders, Katalonya, Bask, Padova, Kuzey İrlanda, İskoçya, Somaliland, Putland,... Hayal kurarken bile gözünü GERÇEKLERE kapatan ve GÜNÜMÜZ GERÇEKLERİNİ DIŞLAYAN insanlar, hem kendileri SAÇMA SAPAN düşünceler içerisinde yaşarlar hem de içindeki bulundukları toplumu KISIR DÖNGÜLERE sürükleyip kendi toplumlarını mutsuz ederler.

Diğer Prof. Dr. Mehmet ÇAĞLAR yazıları