Kırk Derenin Suyu

Av. Feyzi HANSEL
feyzihansel@gmail.com
Av. Feyzi HANSEL

Armutlara dikkat !

Yayın Tarihi: 05/02/22 09:35
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

"Üzümün çöpü var, armudun sapı" derler, bir söz vardır. Adeta bu memleket için söylenmiştir. Memlekette herkes mükemmelliyetçi, herkes her konuda kusur bulmakta erbap. Gel de böyle bir memlekette devlet yönet ! Kimsenin yönetilmeye niyeti yok, kimsenin ... Tek dert var: "Bana, hep bana, sadece bana, hepsi bana." Terminolojik olarak bu ruh halini tanımlayan bir kelime var mı ya da varsa nedir bilmiyorum.

Sorsanız, herkes memleketi çok seviyor. Herkes çocuklarının ve memleketin geleceğini düşünüyor. Herkes fedakarlığa hazır. Herkes iyiliksever, herkes yardımsever, hayvansever, paylaşımsever...

***

Son genel seçimlerde, ben de dahil pek çok insan adaylık yoluna çıktı. Kimisi yürüyüp aday oldu, kimisi seçildi vekil oldu. Daha ilk günden, çiceği burnunda vekillerin ferahları, heyecanları, sevinç sarhoşlukları geçmeden birileri erken seçim kartını gösterdi. Kimisinin sevinci, korku ile karışıp kabus oldu.

Memleketin her günü kabus zaten.

Partilerden birisi, bir önceki seçimlere nazaran milletvekili sayısını ve oy oranını neredeyse yüzde elli arttırdı. Gururla, halk bana muhalefet görevi verdi diyor. Bir partiye oy veren seçmenler, partisi güçlü bir muhalefet olsun diye mi o partiye oy verir yoksa memleket yönetiminde söz sahibi olsun diye mi ?

Partilerden birisi, tek başına iktidar iddiasıyla seçime girdi ama çıkardığı vekil sayısı tek başına hükümet kurmasına kafi değil. Ama, parlementonun neredeyse yarı sandalyesini kazandı bu parti. Şimdi, beklenen hükümeti bu partinin kurması teamül gereği. Peki ama, seçmeninden mecliste grup kuracak kadar bile vekile onay alamayan partilerin, meclisin neredeyse yarısını elinde tutan başka bir partiye, seninle şu şartla ya da bu şartla bu kadar bakanlıkla hükümet kurarım ha diye ültimatom vermesi, halkın beklentilerine ve iradesine saygısızlık değil midir ? Ya da hükümet kuracayım, iktidar benim diyen işim diyen bir partinin, olmazsa gene seçim, bir daha seçim demesi olağan mı ?

Partilerden birisi, oy oranını az da olsa arttırıp seçimi üçüncü sırada tamamladı. Meclise 3 vekil ile girdi. Grubu olamayacak ama üç bakan adayı var. Zaten, vekillerden bir tanesini, iş hayatındaki meziyetlerinden ötürü vatandaş çoktan nazire konusu yapmış ve zatı-ı muhteremi çalışma bakanı olarak ilan etmişti. Bu partinin başkanı, takdire şayandır, biz memleket için fedakarlığa hazırız, bakanlık sayılarına takılmayız diyor. Diğer vekilleri ise, birbirleriyle çoktan bakanlık yarışına girmişler. Ben de, mükemmeliyetçi bir herbokolog olarak bu partinin yeni vekilleri için üzümün çöpü var, armudun sapı diyorum. Napayım ? Ben seçmen değil miyim ? Seçim sonuçlarını ya da kazananları beğenmek zorunda mıyım ?

Parlementoya giren diğer partilerle ilgili bir yorum yapmak istemesem de, bir tanesini kendini beğenmişliğin tarifi olarak görüyorum. Sanki, geçmiş hükümet performansları çok yerindeymiş gibi, meclis çoğunluğuna sahip partiye hükümeti benimle kur, yalnızca ve sadece benimle kur diyebiliyor. Onların da, benim gibi seçim sonuçlarını ve seçilenleri beğenmeme hakları var. Saygı duyuyorum. Herşeye rağmen, memleket kabus üstüne kabus görürken, halkı sahipsiz bırakmamak için yola çıkan bir partinin, halka sahip çıkmak için şartlar koşmasını, üzümün çöpü var armudun sapı demesini anlamıyorum. Belki de kıtlık bende. Ne de olsa bende bu memleketin bir evladıyım. Kır atla yata yata, huyundan ya da tüyünden almış olabilirim.

***

Kimseye dinletecek ya da anlatacak mecalim yok ! Kendime söylüyorum bağır çağır. İsteyen dinlesin. Anlayana sivrisinek saz; anlamayana davul da zurna da az.

Bu memlekette, müzmin, çözülmez bir umutsuzluk çaresizlik var ! Bu sorunları çözsün diye seçip parlementoya gönderdiğimiz ya da seçmediğimiz halde giden vekillerimiz, neyin kafasını yaşıyorlarsa, ülke gerçeklerini göremiyorlar.

Görüyorlarsa, madem ki, görevleri muhalefettir ya da madem ki halkı sahipsiz bırakmayacaklar, o zaman herkes desteklesin, UBP, tüm partilerle müşterek bir çare programı hazırlasın, tek başına istikrarlı bir hükümet kursun, diğer partiler de bu hükümetin programa uyup uymadığını denetleyip takip etsin.

Ya da boş verin. Bırakın biz armutlara dikkat edelim. Saplarını ayıklamak daha mühim...

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Av. Feyzi HANSEL yazıları