Kırk Derenin Suyu

Av. Feyzi HANSEL
feyzihansel@gmail.com
Av. Feyzi HANSEL

Hükümetten ümit yok! Rekabet Kurulu göreve!

Yayın Tarihi: 11/03/22 14:06
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Paylaşmadan yazdığım yazılara her gün bir şeyler eklenmeye devam ediyor. Bazı konuları zaman çözer diye düşünüyordum. Ama, zaman sadece bizi çözüyor, konuları değil...

Konjonktür, her gün iki üç yazı yazacak kadar malzeme veriyor. Malzeme var da, ümitsizlik ateşine odun atmamak için sabretmeye çalışıyordum...

Sabır taştı!

Hükümetten ümidim kalmadı.

Akaryakıt fiyatları, petrol fiyatları düşecek de olsa, artmaya devam edecektir. Çünkü, Türk Lirası erimektedir. Kaçınılmaz gerçek bu maalesef.

Bu memlekette, konjonktür değişmezse, TL değer kazanmazsa, her hafta hatta belki bir kaç günde bir akaryakıt fiyatları artacaktır.

Peki, her artış öncesi sancılarda, benzin istasyonları kapatıp insanları mağdur etmeye devam edecek midir? Hükümet de bu haksızlığa göz yummaya devam edecek midir?

Sorular bunlar...

***

Rekabet Kurulu derler adına, kartelleşmenin, her türlü haksız rekabetin ve pazara tüketici aleyhine müdahalenin olduğu bu memlekette bir kurul var...

Bu kurul vaktiyle, ekmekçiler ya da hellim - peynir üreticileri birlikte hareket eder ve rekabet koşullarını ortadan kaldırır kararları vermiş ve hatta yekün idari para cezaları kesmişti.

Rekabet Kurulu, aynı zamanda kamu ihaleleri ile ilgili itiraz makamı görevi yapıyor. 

Zaten, itiraz kurulu olarak görev yapmasa, belki de çok fazla hareket alanı olmayacak memlekette bu kurulun!

Kıymet verdiğim ve daha etkin ve verimli olmasını özlediğim bir kuruldur...

***

Kendi başına soruşturma açma ve rekabet bozucu eylemlere cirolar üzerinden idari para cezası kesme yetkisi vardır.

Çok kolaydır kaç benzin istasyonunun zam beklentisi ile kapattığını tespit etmek. Çok kolaydır ne gün ne kadar akaryakıt aldıklarını tespit etmek. Kapattıkları esnada ellerinde ne kadar akaryakıt olduğunu ve zamdan sonra ne kadar haksız kazanç elde ettiklerini tespit etmek de çok kolaydır.

Aslında, zam beklentisi ile elindeki akaryakıtı tüketicilere satmayı bırakan istasyonlar, ya da zam beklentisi ile bu istasyonlara akaryakıt tedariki durdurduysa, ithalatçılardır bu piyasayı bozan. İnsanımızı parasıyla ve ihtiyaçlarıyla rezil rüsva eden.

İşte onlardan şikayetçiyim ben. Hükümete de açıkça ihbar ve isyan ediyorum. Bulun ve kesin cezalarını. Gerekirse iptal edin ruhsaatlarını. Ya da bir daha hükümetim demeyin.

Süslü sözlerle icraatları kınayan muhalefete açıkça ihbar ve isyan ediyorum. Bırakın konuşmayı! Gidin rekabet Kurulu'na yapın şikayetlerinizi ve takip edin... Ya da susun ve oturun bir kenarda. Karışmayın hiç bir şeye...

Rekabet Kuruluna açıkça ihbar ve isyan ediyorum! Şikayetçiyim. Tüp gaz saklayandan, akaryakıt saklayandan, yağ - un - gıda saklayandan şikayetçiyim! Ya yapın gereğini, ya da kapatıp dükkanı oturun huzurla...

***

Son bir çift sözüm var sendikalara:

Bu zamlar, eğitim hazırlık ödeneğinden ya da ek mesailerden ya da özlük haklarından daha mı önemsiz? Her vesileyle grev yapan sizler nerdesiniz? Yoksa, maaşlar ödensin de gerisi boş mu? Bunca büyük bütçelerinizle, can çekişen özel sektör ya da asgari ücretten bir gıdım ilerlemeden yıllarca ekmek kavgası veren emekçilerin hayat mücadelesine destek verecek kudretiniz yok mu? Şimdi grev yapmayacaksanız, ne zaman yapacaksınız?

***

Kendime kızıyorum! Bokumla kavga etmekten başka bir şey yapamıyorum diye...

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Av. Feyzi HANSEL yazıları