Kırk Derenin Suyu

Av. Feyzi HANSEL
feyzihansel@gmail.com
Av. Feyzi HANSEL

Muhteşem kalabalık...

Yayın Tarihi: 02/04/22 07:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Kalabalık, katılım çok güzeldi.

Hükümet istifa etmediği gibi, kimse de hükümet olmaya talip değildi.

Pahalılığa karşı duruş takdire şayan.

Ama, halkın isyanına sığınıp, özel sektörün etkin katılımının sağlanamadığı eylemde, sendikalar, kamuda çalışanların 2 ayda bir hayat pahalılığı talebi ile sonuçlanan bir eylem oldu maalesef. Kınamıyorum. Sendikaların geri planda olmasını tercih ederdim. Ya da, izin alamayan özel sektör çalışanlarının gündeliklerini, grev fonlarından üstlenerek onların da eyleme katılımı sağlanabilirdi.

Devlet bile 2 ayda bir hayat pahalılığı ödeyebilecek durumda değilken, özel sektörün asgari ücret seviyesinden kamu seviyesinde gelir düzeyine eriştirilmesinin yolları da tek yumruk haykırılabilirdi.

Halk isyan etti, sendikalar maaş artışı taleplerini ortaya attı, özel sektörde işveren nasıl maaş ödeyeceğini düşünürken, eylem yapılıyordu. Özel sektör çalışanlarının çoğu işinin başında, ekmek kavgasındaydı... Bir eylem böyle bitti...

Şimdi kurtuluş federasyonda şarkısı dillendirilecek. Kimse, çökmüş bir kamu ve bitmiş bir özel sektörle federasyon kavgası bile yapılamayacağını görmeyecek.

Kimse, sendikaların böylesi bir eylemde özel sektörde de genel grev ilan edilmesi için finans ya da fon sağlamadığını görmeyecek.

Kimse, özel durmadan, kamunun durmasıyla sokaklara dolunmasıyla hayatın durmayacağını anlamayacak.

Marketleri, bankaları, fabrika ve atölyeleri bir mesai gününde kapatmadan, hiç bir şeyin değişmeyeceğini görmeyecek kimseler...

Biz federasyon diye tutturacağız. Barış diye tutturacağız. Üretim olmayan kamu maaşlarına artış isterken üstelik. Üstelik, özel sektörün önünün açılmasının kavgasını bile yapmazken...

Rumlar böyle bir ortak ister mi? Niye istesin? İsterse niye istesin? Parasız zayıf bir halkı satın almak ya da azar azar adadan uzaklaştırmak için mi yoksa zayıf ve üretmeyen bir halkı kalkındırmak için mi? Saf olmadığımızı düşünüyorum. Hayalperestlik nedir, biliriz diye düşünüyorum.

Çare bizde. Önce üretmek istemeliyiz. Üretmek için, ticaret için bu halkı sokağa dökebildiğimiz gün, doğru yola çıkılmış olacak...

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Av. Feyzi HANSEL yazıları