Ortak Akıl

Mustafa ABİTOĞLU
mustafa@bitayka.com
Mustafa ABİTOĞLU

KKTC girişimcilik ekosistemi doğuyor: Devrim Clubhouse’da başladı! 

Yayın Tarihi: 17/02/21 12:25
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Dijital dönüşümün ayak sesleri 12 Şubat 2021 gecesi Clubhouse’dan duyuldu…

Geçtiğimiz hafta bu köşede size dünyayı kasıp kavuran yeni bir sosyal medya platformu Clubhouse’dan bahsetmiştim. 

Sosyal medya 2.0 diye tanımlanabilecek uygulamada, kendi profillerinizi oluşturarak açılan odalarda sesinizle kendinizi özgürce ifade edebiliyorsunuz. 

Bir nevi canlı podcast’ın sesli etkileşimli versiyonu olduğu söylenebilir. 

Uygulamanın yarattığı sarsıcı etki tüm dünyada tartışıladursun, ülkemizin önde gelen siyasetçileri, milletvekilleri, kanaat önderlerinin de katılımıyla bir anda adanın yeni tartışma mecrası haline geldi Clubhouse.

Her gün her gece pandeminin sağlığa, ekonomiye etkilerinden tutun da sanattan, aşka… inanılmaz sohbetler dönmeye başladı. 

Geçen hafta paylaşmıştım. 

Toplumsal dönüşüm Clubhouse’dan başladı bile.

Clubhouse’da ambargoları deldik! 

Cuma gecesi, kelimenin tam anlamıyla Clubhouse’da tarihe tanıklık ettik. 

Ülkemizde dijital dönüşüm ve startup ekosisteminin oluşturulması vizyonuyla adamızın gururu, yurtdışına açılan penceresi) girişimci ve melek yatırımcı Ahmet Bilgen başkanlığında oluşturulan ve kurucularından olma onurunu taşıdığım  “KKTC Girişimcilik İnisiyatifi”’nin lansmanı ilk kez Clubhouse’da açılan odada gerçekleştirildi. 

4 saat boyunca ortalama 250 kişinin pür dikkat dinlediği lansmanda inisiyatifin kuruluş amacını önce Başkan Ahmet Bilgen daha sonra da tüm kurucular tek tek anlattı. 

Ortamdaki heyecan ve coşku görülmeye değerdi. 

Konuşmalar esnasında gerek yurtiçi gerekse yurtdışında alanında uzman çok değerli isimlerin içerisinde olduğu KKTC Girişimcilik İnisiyatifi’nin bir parçası olmaktan defa defa gururlandım.

Kurucuların konuşmalarının ardından aralarında Türkiye’nin startup ekosistemi içinde büyük bir role sahip “Webrazzi” ve “egirişim” gibi önemli blogların kurucuları Arda Kutsal ve Hilmi Öğütçü’nün yanında çok önemli girişimlerin kurucuları, melek yatırımcılar, mentorlar inisiyatifin kurulmasından dolayı duydukları memnuniyeti coşkuyla ifade etti. 

Daha da sevindirici olan, herkesin inisiyatife destek vermeye, gerekli şartlar oluşması halinde adaya gelip yatırım yapmaya ve girişimlerini adaya taşımaya hazır olduklarını samimi olarak ifade etmeleriydi. 

Girişimcilik İnisiyatifi özlenen ortak akıl ve kolektif hareketi başarabilir mi? 

Kuşku yok ki çok zor bir soru!

Ne var ki odada söz alan milletvekillerimiz, bakanlarımız, özel sektörümüzün önde gelen temsilcilerinin ağız birliği yapmışçasına destek sözleri umut vericiydi. 

Gerek Türkiye gerekse dünyadan girişimcilerin, startupların adaya gelişini kolaylaştıracak yasal mevzuatın iyileştirilmesinden tutun da her türlü maddi ve insan kaynağının inisiyatifin çalışmalarına aktarılmasına kadar paylaşılan destek mesajları sanki Kıbrıslı Türk halkının o aradığı, özlediği ortak akıl ve birlikte hareket etme vizyonunu girişimcilik etrafında bu kez başaracağız mesajı veriyor gibiydi.

Son not:

Sağlık ve ekonomik sektörlerimizi altüst eden pandemi dün çok sevilen bir ismi, bir doktorumuzu aramızdan aldı. Kendisiyle Facebook arkadaşı olmamıza rağmen hiç tanışma şansı bulamadığım Kıbrıslı Dostlar grubunun üyesi bu değerli insanımızın dostları tarafından gün boyu paylaşılan yürekleri burkan mesajları sonrası kendisini anmadan bu yazıyı bitiremezdim. 

İstanbul’da yaşamasına rağmen aklı, ruhu Kıbrıs’la dolu bu güzel insanımızın hepimizin ortak aklına, duygusuna hitap eden yıllar önce Üniversite Temsilciler Konseyi (ÜTK) için kaleme aldığı bildiriyi paylaşarak yazımı bitireyim izninizle.

“BEN; BU TOPRAKLARDA İTİLİP KAKILMADAN, HORLANMADAN, YÖNETİLMEDEN, YÖNETEREK, TÜKETİLMEDEN, ÜRETEREK KORKMADAN, KORKUTMADAN, EZMEDEN, EZİLMEDEN YARINIMDAN ENDİŞE DUYMAYARAK DÜNÜMDEN UTANMADAN, KANDIRILMADAN ALDATILMADAN SUSMADAN SUSTURULMADAN VE SUSTURMADAN ONURLU BİR BARIŞA ULAŞMIŞ BİR TOPLUMUN İÇİNDE İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUM.”

Fikirlerin, fikirlerimdir Halil Onalt: Huzurda ol! Gözün arkada kalmasın gardaş.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.