Gençler, hayalleri ve gerçekler

Yayın Tarihi: 13/06/21 09:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

İnsanoğlu, çocukluk çağlarından itibaren ileriki hayatları ile ilgili hayaller kurarlar. İlk başta çok büyük hedefler ile kurulan bu hayaller yaş ilerledikçe daha gerçekçi bir hal almaktadır. Aslında bu hayaller gerçek dünyadan habersiz konulan hedeflerdir.

Maddi anlamda hedeflerin ana noktası ev, araba, tatil ve rahat bir yaşam sürmektir. Tüm bunları gerçekleştirmek için de gelir gerekmektedir. Tabii ki gelir içinde iş gerekmektedir.

2019 yılında ülkemizde işsizlik oranı % 6.3, 15-24 yaş arası genç nüfustaki işsizlik oranı kadınlarda % 20.7, erkeklerde % 18.3  toplamda ise % 19.4’dü. 2020 yılında pandeminin de etkisi ile işsizlik oranı % 10.1’e genç nüfustaki işsizlik oranı kadınlarda % 34.8, erkeklerde % 25.6 toplamda ise % 29.3’e yükseldi.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)  Küresel İstihdam Eğilimleri Raporu’na göre, küresel işsizlik en fazla gençleri etkilemektedir. Genç nüfusta işsizlik oranı Güney Kıbrıs’ta % 18.7, Türkiye’de % 25.6, Malta’da % 8.4, Yunanistan’da % 34.4, AB’de  % 17.1, Güney Afrika % 63.3 ile en yüksek orana sahiptir.

Genç nüfustaki işsizlik; ülkenin verimliliğini ve üretim kapasitesini olumsuz olarak etkilemekte, yetişmiş işgücünün işsiz kalmasından dolayı,  üretime katılamayıp, özelde ailelerine genelde de topluma ek maliyet olmaktadırlar. İşsizlik, ekonomik bir sorun olmakla birlikte ayrıca sosyolojik de bir sorundur. Kişilerin, toplum bütünleşmesinde önemli bir bağ olan iş bağının olmaması anlamına gelir.

Genç nüfustaki işsizliğin diğer olumsuz yanları, kriminal olayları artırmakta ayrıca gençlerimizin başka ülkelere hayallerin peşinden gitmesine kısaca göç etmesine neden olmaktadır.

Pandemi ile birlikte sosyal ve ekonomik sorunlarımız arttı ve genç nüfustaki işsizlik oranı en önemli sorunlarımızın başında gelmektedir.

Dünyada yapılan akademik çalışmalar, mesleki eğitimler ile işsiz gençlerin, işletmelerin ihtiyaçlarına uygun eğitim almaları genç işsizliği düşüren  önemli etkenlerden birisi olarak göstermektedir.

Ülkede karar vericiler ayrıca, gerçekçi bir planlama ile birlikte teknolojiye daha benimsemiş olan gençlerin,  işgücüne daha fazla katılmaları sağlama açısından teknolojik gelişmelerin nasıl kullanılabileceği  konusunda politikalar ve öneriler ortaya koymalıdırlar.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları