Pandeminin gölgesinde dış ticaret

Yayın Tarihi: 01/07/21 07:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Dünya genelinde kapanmalar ve talebin düşmesi ile birlikte ülkelerin dış ticaret hacimleri de daralmıştı. IMF’ye göre 2020 yılında dünya ticareti % 9.6 küçüldü. 2020 yılında KKTC’nin dış ticareti hacmi ise yaklaşık % 21 daralmıştır.

KKTC Ticaret Dairesi verilerine göre, Mart 2020’deki kapanmadan önce; Ocak ve Şubat aylarında ticaret hacmi yaklaşık 255 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmişti. 2020 yılı Ocak ve Mart arası dış ticaret hacmi 354 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

2021 Ocak ve Şubat aylarında dış ticaret 2020’nin aynı dönemine göre % 23 azalarak 196 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. 2021 yılı Ocak ve Mart arası dış ticaret hacmi önceki döneme göre % 12 azalarak 312 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Bu gelişmelerin temel nedeni ekonomik daralma, nüfus azalması, turizm faaliyetlerinin yavaşlaması ve dövizdeki gelişmelerdir. 2020 Ocak- Mart arası 6.10 olan ortalama dolar kuru 2021’in aynı döneminde 7.40 olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye’nin ihracat ve ithalattaki payı artarken 3. Ülkelerin azalmıştır.

Yılın ilk çeyreğinde ihracat %24’lük artış kaydedilmiştir. Toplam ihracatın %72’sini oluşturan süt ürünleri ve narenciyenin ihracatı önceki dönemlerde olduğu gibi artmaktadır.

Yılın ilk çeyreğinde ithalatta  %16.5’lik düşüş kaydedilmiştir. Toplam ithalatın % 15.5’ini oluşturan taşıt araçları ve yakıtta önemli oranda düşüş kaydedildi. Hâlâ daha yürürlükte olan araçlardaki KDV indirimi nedeni ile 2020’de % 7 artış gösteren taşıt ithalatı yılın ilk çeyreğinde bir önceki döneme göre %30.6 azalmıştır.

Kısacası ilk üç ayda ihracat artarken ithalat azalmış ve dış ticaret daralmıştır. Yılın ilk çeyreğinde ihracatın ithalatı karşılama oranı geçen yıla göre % 11.73’den %17.42’ye yükselmiştir. Normal bir dönemde bu oranın artması olumlu bir gelişme olarak gösterilir fakat bu süreçte ekonomimizin ne kadar daraldığının en açık göstergelerinden biridir.

KKTC yapısı gereği milli gelirinin yaklaşık %50’si kadar ticari açık verirken cari işlemler kaleminde turizm ve yükseköğrenimden elde edilen gelir ile sorun yaşamamaktadır. Son dönemde aşılanma oranının artması lokomotif sektörlerimizin için son derece önemlidir. Ortaya çıkan tabloda TC Yardım ve Kredilerinin önemi artmakta, iki tarafında protokole uygun davranarak kaynak akışı mutlaka düzene girmelidir. Bir de her yıl yaşadığımız seçimler; Yereli, Geneli, Cumhurbaşkanlığı!!! Esas ihtiyacımız olan, uyum içerisinde en az 4 yıl görev yapacak güçlü bir hükümet.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları