NEET

Yayın Tarihi: 16/08/21 09:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

NEET, “Ne İstihdamda Ne De Eğitim- Öğretimde Olan Genç Nüfus” anlamına gelen “Neither in Employment, Education or Training” in kısaltmasıdır. NEET, 15-24 yaş arası işgücüne dahil olmayan aynı zamanda eğitime devam etmeyen gençleri ifade etmektedir. Eğitimden kasıt, sadece ortaöğrenim ve üniversite eğitimi değil ayrıca çıraklık, kalfalık, ustalık ve  mesleki eğitimleri de kapsamaktadır. Kısacası çalışmayan örgün veya mesleki eğitim almayan gençlerimizi kapsamaktadır.

Pandeminin etkisi ile ülkemizde 2020 yılında genç nüfustaki işsizlik oranı %29.3’e yükselmiştir fakat NEET bu kavramdan farklıdır.

NEET için kullanılan formül:

(Genç nüfus- işgücündeki genç nüfus- eğitimdeki genç nüfus) x 100 olarak hesaplanmaktadır.

Türkiye’de %28.8 olan bu oranın OECD ortalaması ise %12.8. Ülkemizde bu konu ile ilgili herhangi bir veriye ulaşamadım. Belki de vardır ve ben bulamamışımdır. Bu yüzden dolayı diğer ülkeler ile ilgili kıyaslama yapamıyoruz fakat ülkemizde açıklanan genç nüfustaki işsizlik oranını düşününce gençlerimizin ne kadar zor durumda olduğunu anlayabiliriz.

Yeri gelmişken 2020 milli geliri bilmediğimiz için pandeminin ülkemize bıraktığı etkiyi tam olarak göremiyoruz. Ödemeler dengesi de  henüz açıklanmadı. Karar vericilerin daha doğru ekonomi politikaları geliştirebilmesi için çeyrek dönemdeki milli gelir, ÜFE ve çekirdek enflasyon gibi verilerde ilgili kurumlar tarafından hazırlanmalıdır.

NEET, aynı zamanda verimsiz olmak, beşeri sermayeyi geliştirme fırsatını kaybetmek demektir. NEET döneminde olan gençlerin bu  sürenin uzaması sonucunda işe başlamaları zorlaşacak ve  özgüvenleri düşecektir. Eğitimini tamamlayan veya yarım bırakan gençlerin işsizliği, demoralize olmalarına ve sosyal hayata adapte olamamalarına neden olmaktadır. Ayrıca, atıl işgücü olarak da tanımlanabilen bu grubun ekonomik büyüme üzerinde negatif bir etkiye neden olduğu ve makro düzeyde ekonominin tümü için  sorun yaratığını söyleyebiliriz.

Ülkemizde NEET oranı muhtemelen yüksek seviyelerdedir. Bu sonuçta bize KKTC’de  işgücü piyasasında bir arz-talep dengesizliği olduğuna göstermektedir. Bunu azaltmak için hükümet, odalar, işverenler ve sendikalar ile eğitim sistemi arasında koordinasyon oluşturulmalıdr. Meslek liseleri, üniversitedeki meslek yüksek okulları ve işverenler işgören  taleplerini ve ihtiyaçları, KKTC ekonomisi için katma değer ve istihdam yaratacak sektörleri dikkate alacak şekilde planlamalıdırlar.

Net olan, NEET oranının bir an önce ilgili kurumlar tarafından hesaplanıp, bu oranı düşürücü politikalar belirlenmelidir.

 

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Kuzey Kibrisli16/08/21 09:50
Tamam be gardaş güzel bir noktaya değiniyorsun ancak bunu biraz daha açalım istersan! Bizim KKTC vatandaşı 15-24 yaş aralığının büyük bir kesimi ne employment’de ne da training’dedir. Büyük çoğunluğu GÜYA education’dadır? Ne ilk ne orta ne da yüksek eğitim deyebileceğimiz bir sürecimiz yoktur. Zaten olsaydı ne bu yazı ne da bu yorum olurdu….

Diğer Kaan KUTLAY yazıları