Deniz aşırı mesajlar olumlu, takipçisi olmalıyız!

Yayın Tarihi: 27/12/21 08:50
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Pandeminin etkisi ile %16.2 daralan KKTC ekonomisi hala daha zor bir süreç geçirmektedir. Ekonomik daralma ile gelirleri düşen maliyenin, 2020 yılında ayrıca antijen ve PCR test ücret yükü, karantina maliyetleri, her ne kadar düşük bir rakam olsa da ödenen 1500 TL’ler yüzünden zor bir dönem geçirmiştir, geçirmektedir.

Ülkemiz de mutlaka tasarruf tedbirleri uygulanmalıdır. Ama kurulan yapı tasarruf tedbirlerini tek başına yetersiz kılmaktadır. 2022 bütçesine baktığımız zaman, yerel gelirlerimizin maaş ve maaş nitelikli ödemeler için bile yetersiz olduğu görülmektedir.

2020 yılında KKTC ile benzer özellikler taşıyan küçük ada ekonomilerinin aynı oranda hatta daha fazla küçüldüğü görülmektedir. 2021 yılının son günlerindeyiz, maalesef hala daha lokomotif sektörlerimiz olan turizm ve yükseköğrenim de 2019’un gerisindeyiz. Pandemi süreci daha başarılı yönetilebilir miydi? Tabii ki yönetilebilirdi, ama gerçekçi olmak gerekirse; lokomotif sektörlerimiz düzelmeden ekonomik toparlanma süreci uzayacaktır.

Sadece Pandemi değil ayrıca TL’deki volatilitenin yüksek olması ekonomimizi olumsuz etkilemektedir. Bu durumda ülkenin kaynağa ihtiyacı olduğu gün gibi aşikârdır.

Bizim kaynak için başvuracağımız tek yer Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu ilişkiye ister Anavatan- Yavru Vatan ister kardeş ilişkisi olarak adlandırın, bu süreci en az hasarla atlatmanın başka yolu görünmemektedir.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Tatar ve Başbakan tarafından görevlendirilen Ekonomi Bakanı Atun, Türkiye’de bir dizi temaslarda bulundular. Türkiye’de artık sistem değişmiştir ve bu değişikliğe nedeni ile artık Cumhurbaşkanlarımızın, Türkiye ile ekonomik ilişkilerde daha aktif olmalıdırlar.

Cumhurbaşkanı Tatar, yaptığı temaslar sonucunda önemli üç haber paylaştı, bunlar ekonomik sorunları aşmamız açısından son derece önemlidir. Başbakan Sucuoğlu ve kabinesinin de müdahil olduğu bu sürecin,  takipçisi olacağız, olmalıyız!

Tatar’ın ilk paylaştığı konu kaynak aktarımı ile ilgili, Türkiye bütçede öngörüldüğü gibi 2.7 milyar TL hibe ve kredi sağlarsa 1 milyar 460 milyon TL açık gerçekleşecektir. Bu iki rakam bile kaynak aktarımının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

İkinci konu TL üzerinden ticaret. İki Türk devletinin bunca süredir yabancı para birimi üzerinden ticaret yapması ve bunun gündeme yeni gelmesi ayrı bir konu. Türkiye’nin Ekim ayındaki ihracatı 20 milyar 805 milyon dolar olarak gerçekleşti bunun % 3.48’i yani yaklaşık 725 milyon dolarlık bölümü TL üzerinden gerçekleşmiştir.

 

KKTC’nin Türkiye’den ithalatına bakacak olursak.

Yıllar

Hacim

Toplam İthalatdaki Oranı

2017

1,043,002,512

58.60

2018

1,068,509,898

58.80

2019

927,163,386

58.40

2020

731,570,571

59.90

2021(Ocak-Temmuz)

491,599,061

64.90

Kaynak: KKTC Ticaret Dairesi

KKTC’nin Türkiye’den yaptığı ithalat toplam ithalatının içeresindeki payı %60 civarında, Tatar ve Atun’nun verdiği mesaj iki konu açısından son derece önemlidir.

  • Artık, ithalatçımızın dövize olan talebi düşecektir.
  • KKTC’de enflasyonu artıran en önemli faktör kurdaki artıştır, bu durum da kurun enflasyon üzerindeki etkisi azalacaktır.

Verilen son mesaj, mevduatlarda TL kalkanının geçerli olacağı yönünde; Merkez Bankası verilerine göre ekim ayı sonunda KKTC’deki toplam mevduat 52 milyar 509 milyon TL, bu mevduatların %75’i yabancı para, %25’i TL cinsinden, Türkiye’de uygulanmamaya başlanan yeni sistemin ülkemizde de uygulanması elzemdir.

Türkiye ile imzalanacak olan protokollerin mutfağında daha fazla olmalıyız. İki tarafta gerçekleştiremeyeceği maddelerin altına imza koymamalıdırlar.

Türkiye’deki sistem değişikliğinden dolayı Cumhurbaşkanı’nı aktif rol almaktadır ve bundan sonraki süreçlerde de almalıdır.  2018 Temmuz’dan beri bunu savunmaktayım.

Ekonomi kıt kaynakları en iyi yönetebilme bilimidir. Pandemi ve TL’deki değer kaybı kıt kaynaklarımızı daha da tüketmiştir. Güney 2013’de girdiği krizden AB desteği ile çok ağır bedeller ödeyerek çıkmıştır. Bizim de kaynağa ihtiyacımız var ve bu kaynağın adresi bellidir.

Hafta sonu gerek Cumhurbaşkanının gerekse Bakanın verdiği mesajlar olumlu, bunun takipçisi olacağız, olmalıyız. Kısa vadede başka bir alternatif görünmemektedir.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları