İki yanlış bir doğru etmez

Yayın Tarihi: 25/07/22 13:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Genel de hafta sonları ülke siyasetinin çok hareketli geçmesi beklenmez fakat KKTC’de son iki günde yaşananlar malum.

Asgari ücretin belirlenememesi, ihalesiz yakıt alımı, maaş kesintisi ile başlayan ve piyango bileti ile devam eden bir süreç, muhtemelen tartışmalar bu hafta da devam edecektir.

Maaş kesintisi yargıya intikal etti sonucunu hep beraber göreceğiz.

Futbol maçlarında genel de hakem bir takım aleyhine bir karar verirse ve bunu fark ederse bu hatasını düzeltmek için diğer takım lehine fırsat kollar ve çoğu zaman iş çığırından çıkar. Kısacası, iki yanlış bir doğru etmez!

Benim gözümde Asgari Ücret Komisyonu gereksiz bir kurum asgari ücret hayat pahalılığı oranın da artar diye yasa yapılsa ne bu komisyona gerek kalır ne de bu tartışmalar yaşanır.

Artık kamu maliyesi açısından Progressive Tax (Aşamalı Vergi) hayatımıza daha fazla girmelidir. Daha adil bir yöntemdir, sadece maaş kesintileri için söylemiyorum faiz ve kira gelirlerinden alınan stopaj da aşamalı olmalıdır.

100 bin TL mevduatı olan ile 10 milyon TL mevduatı olan aynı oranda stopaj ödememelidir. Yine, kirada bir konutu olan ile 15 konutu olan aynı oranda kira stopajı ödememeli.

İlk önce, maaşı 15 bin TL üzerinde olanlara, ileride ödenmek şartı ile yüzde 20 kesinti açıklandı.  Sonra gelen tepkiler üzerine, Resmi Gazete ’de açıklanan karar, 15 bin-30 bin TL arası yüzde 10, 30 bin TL üzeri olanlara yüzde 20. Sendikalar bu kararı mahkemeye götüreceklerini açıkladılar karar ne olur bilemem o hukukçuların işi, ama bu tip alınan kararlarda geri dönüşler artması devlet ciddiyeti ile bağdaşmamaktadır.

Eğer olacaksa bunun da aşamalı olması daha adildir yani maaşı 40 bin TL olan birinden ilk 15 bin için yüzde 10 geriye kalandan yüzde 20 kesilmelidir.

Her maaştan yüzde 20 kesintiye göre tasarruf edilecek miktar 95- 100 milyon arası olacaktı. Yeni sisteme göre hesaplamadım. Çünkü yine değişme olasılığı var! O yüzden alınan kararlar yasalara uygun olmalı, hükümetler bunun arkasında durmalı ve halka bilimsel veriler ile açıklamalıdır. Zamanı gelince zaten vatandaş alınan kararları sandıkta değerlendirecektir.

Bu arada yurtdışı temsilciklerinden yüzde 10 kesinti olacak, bu kişilerin maaşı 15 binden düşük mü?

Elektrik üretimi için yakıt olmaması yanlış fakat ihalesiz olması da yanlış. Artık bu sonlandırılmalıdır.

Piyango bileti konusunda hata yapılmıştır ve sorumlusu da gerekeni yapmıştır. Bunu hata veya ne olarak tanımlarsanız tanımlayın, 500 bin TL olan ikramiyeyi 1 milyon TL’ye çıkarmak nedir?

Yine iki yanlıştan bir doğru çıkarmaya çalışıyoruz.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları