IMF Raporu, Türkiye ve KKTC

Yayın Tarihi: 13/10/22 07:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

IMF Salı günü Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Ekim sayısını açıkladı. Rapor, 2022 değerlendirmesini ve 2023 beklentilerini içermektedir.

Raporun ismi “Geçim Krizi ile Mücadele”. Raporun isminden anlaşılacağı üzere alım gücündeki düşüş sebebi olan enflasyon yine dünya ekonomi gündemin de ilk sıralarda yer alacak.

2022 yılı için IMF’nin beklentisi dünya ekonomisinin %3.2 büyüyeceği, 2023 yılı için ise beklenti %2.9’du fakat %2.7 olarak revize edildi.

KKTC siyasi konjonktür gereği IMF raporlarında yer almıyor. Raporda da vurgulandığı üzere 2023 yılı için en önemli sorun enflasyon görünmektedir. Raporda 2023 yılı Türkiye beklenti enflasyonuna geçmeden önce dilerseniz TC-KKTC enflasyon ilişkisine istatiksel olarak bir bakalım.

LAÜ Bankacılık Finans Bölümü Başkanı değerli arkadaşım Doç. Dr. Derviş Kırıkkaleli ile 1978-2021 yılları arası Türkiye enflasyon oranın KKTC enflasyon oranı üzerine etkisine veriler ışığında bakmaya çalıştık. Ekonometri ile ilgili herhangi bir çalışma yaptığım zaman konunun uzmanı olan Derviş Hoca’nın mutlaka fikrini alırım.

En küçük Kareler Yöntemi ile bir regresyon oluşturduk.

Y=a+bx diye tabir edilen denklemi

KKTC Enflasyon Oranı= a+ Türkiye Enflasyon (x) olarak modelledik.

Çok fazla teoriye girip sizi sıkmak istemiyorum.

KKTC Enflasyon oranı= 0.40+1.05(X)

Regresyonun bize söylediği Türkiye’de enflasyon %1 artığında KKTC’de %1.05 artmaktadır.

Aşağıdaki grafik iki ülke enflasyonları arasındaki güçlü ilişkiyi daha net olarak göstermektedir.

KKTC enflasyonu ile Türkiye enflasyonu arasında güçlü bir korelasyon söz konusu.

IMF raporunda 2022 Türkiye enflasyon beklentisi %73.1, 2023 için ise %51.2.

Türkiye’nin uyguladığı heterodoks politikalar, umarım sonuç verir fakat vermez ise 2023 yılında da yüksek enflasyon yaşayacağız. 2023 Merkezi ve Yerel yönetimlerin bütçeleri hazırlanırken bu hususlara dikkat etmek son derece önemlidir. Tabii, Türkiye ile planlanan 2023 Mali İşbirliği Protokolü ve diğer ekonomik göstergeler açısından da!

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları