Gönyeli- Alayköy’de başarılı bir bürokrat aday

Yayın Tarihi: 07/11/22 09:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+

Perşembe akşamları Dağlı Sigorta’nın sponsorluğunda, gerçekleştirdiğimiz Siyasetin Ekonomisi programının bu hafta ki konuğu UBP Gönyeli- Alayköy Belediye başkan adayı, Hüseyin Amcaoğlu idi. Programı https://www.youtube.com/watch?v=jkMJLamqJ3w&t=10s linkinden izleyebilirsiniz. 

Kendisi ile Sucuoğlu döneminde kurulan Ekonomik Üst Kurulu'nda kısa bir süre beraber çalıştık. Toplantılar sırasında yasalara ve tüzüklere hâkimiyetini gösteren bir bürokrattı.

Amcaoğlu, lise eğitimi sonrası Ankara Gazi Üniversitesi’nde kamu yönetimi üzerine lisans ve yüksek lisans derecesi elde etti. Sınav ile İçişleri Bakanlığı’nda göreve başlayıp, süreç içeresinde bakanlık müdürlüğüne kadar yükseldi. İçişleri’nde görev yaptığı süre boyunca genellikle yerel yönetimler üzerine çalıştı. Sonrasında Turizm Bakanlığı müsteşarlığına getirildi. Saner’in başbakan olması ile birlikte başbakanlık müsteşarlığına atandı. Aynı görevi Sucuoğlu ve Üstel dönemlerinde de sürdürdü.

Ayrıca, özel de Gönyeli genelde ise Kıbrıs Türk futbolu için önemli bir figür.

İçişleri Bakanlığı’nda yerel yönetimler biriminin kurulmasında önemli bir rol üstlendiğini ifade eden Amcaoğlu, kendisinin de içinde olduğu ekibin 2000’li yıllarda yaptığı çalışmalar sonucunda belediyelerinin gelirlerinde ciddi bir artış, emeklilerin maaşlarının maliyeye aktarılması sonucunda da giderlerinde ciddi bir düşüş olduğunu belirtti.

Amcaoğlu’nun siyaset yapmadan, beraber görev yaptığı CTP’li bakanlara haklarını vermesi ülke demokrasisi için önemliydi.

Amcaoğlu, müsteşarlığı sırasında Türkiye ile imzalanan ve müzakereleri sürdürülen protokollerin teknik heyet başkanlığı görevinde bulundu.

Kendisi, AB Koordinasyonundan sorumlu ve  önemli bir ihraç ürünümüz olan hellim komisyon başkanlığı görevini de sürdürmektedir.

İleriki günlerde detayları açıklanacak olan Türkiye ile imzalanan ek protokol ile olumlu gelişmeleri bizler ile paylaştı. Yine hellim konusunda da olumlu gelişmelerin yaşandığını ifade etti.

Adaylık için tabandan ciddi bir baskı gördüğünü söyleyen Amcaoğlu, yapılan anketler ve sokağın nabzının Aralık’taki değişimin habercisi olduğunu ifade etti.  Bu iddiasını “Belli bir dönemden sonra yöneticiler koltukla özdeşleşmeye başlar, yaptığınız hataları görmemeye başlarsınız ve  taban, çok ciddi bir değişimin olması gerektiğini söyleyip bizi işaret ettiler” ile güçlendirdi.

Program sırasında vurguladığı bir konu son derece önemliydi. 2006’da tüm köylerin önce belediyelere bağlanmasının sonra da belediye sayısının azaltması CTP-DP hükümeti ile Türkiye arasında imzalandı.

Gönyeli- Alayköy Belediyesi'nin önemli sorunları olduğunu belirti. Gönyeli açısından en önemli sorunun trafik, Alayköy’ün de kanalizasyon sorunu olduğunu söyledi.

Amcaoğlu’nun belediye başkanı olması durumunda 26 Aralık’ta parti rozetini bir kenara bırakacağı ifade etti, kendisi ileriki süreçte belediye başkanlarının muhtarlar gibi partisiz, bağımsız olmasının tartışılması gerektiğini ifade etti.

Önemli projeler hazırladıklarını ama açıklamak için erken olduğunu söyledi. Program bitince ana hatları ile bazı projelerini benim ile paylaştı. Kimin başkan olacağından bağımsız anlattığı projelerin gerçekleşmesi, özel de Gönyeli-Alayköy, genel de ise KKTC için önemli olduğunu düşünüyorum.

Kendisi ile bir saat boyunca dolu bir program gerçekleştirdik. Söylediklerini kısaca özetlemeye çalıştım.

10 Kasım’daki programımızın konuğu CTP, Yeniboğazçi Belediye başkan adayı Şifa Çolakoğlu olacak.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları