Karar vermek lazım

Yayın Tarihi: 30/11/22 12:10
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

Haddim değil, sadece kişisel fikrimi paylaşmak istiyorum, ana akım ekonomik görüşler için 4 kişiyi ayrı tutuyorum. Bu kişiler;

  • Adam Smith
  • Karl Marx
  • John Maynard Keynes
  • Milton Friedman

Adam Smith, 1776’da kısa veya bilinen ismi ile Ulusların Zenginliği kitabının yazarıdır. Adam Smith, aynı zamanda ekonominin ve kapitalizmin babası kabul edilmektedir. Görünmeyen El kavramı hala daha geçerliliği olan fakat tartışılan bir olgudur.

Karl Marx, emek-sermaye ilişkisini analiz etmiş düşünürdür. Kişisel fikrim, bu 4 düşünür arasında belki de en fazla bilinir olup, en az anlanan kişisidir.

Keynes, Büyük Buhran’ın çözümünde talep yönlü politikalar ile yön veren kişidir. Görüşleri ile 1950-1970, dünyada Golden Age’in ( Altın Çağ) yaşanmasını sağlayan kişilerin başında gelmektedir. O dönem Hollywood filmlerine bakacak olursak arabalar büyük, evler büyük, herkes mutlu! Kıbrıs Türkü’nün en zor dönemleriydi o ayrı ama özellikle batılı ülkeler de refahın en yüksek olduğu dönemdi.

Friedman, OPEC Krizi ile dünyanın girdiği stagflasyon sürecine Keynes’den farklı bakış açısı getiren, Neo- Liberalizm ’in kurucusudur. Dönemin ABD başkanı Ronald Reagan, Birleşik Krallık başbakanı Margaret Thatcher ve Batı Almanya şansölyesi Helmut Kohl, Neo- Liberalizmi savunan en önemli politik aktörlerdi. Türkiye’de ise Turgut Özal.

Hangisi doğru cevabını bilen var ise kesinlikle Nobel İktisat ödülünü tartışmasız kazanır. Dünyada hala daha bu tartışma devam etmektedir.  Benim kişisel oyum Keynes’e.

Bu 4 düşünürün de çok önemli sözleri vardır. Benim favorilerimden biri Friedman’a ait.

“With some notable exceptions, businessmen favor free enterprise in general but are opposed to it when it comes to themselves.” 

“Bazı istisnai istisnalar dışında, iş insanları genel olarak serbest pazar ekonomisini savunur, kendi çıkarları söz konusu olduğu zaman bu kavrama muhalefet ederler.”

KKTC, 1986’ da imzalanan protokol ile serbest piyasa ekonomisine geçiş yaptı. Bu çok uzun bir yolculuktur ve serbest piyasa ekonomisine ulaşmak için daha çok uzun bir yolumuz vardır.

Serbest piyasa ekonomisi devletin müdahalesine karşı çıkan bir görüştür. Doğru veya yanlış bu görüşü savunuyorsanız kişisel çıkarlarınız için, hükümet onu yapsın, bunu yapsın diye devamlı olarak şikâyet edemezsiniz. Devleti müdahaleye çağırmanın serbest piyasa ekonomisi ile uzaktan yakından alakası yoktur. Eğer devleti serbest piyasa ekonomisinin uygulanması için çağrıda bulunuluyor ise o farklı ama o zamanda oyunu kuralına göre oynamak gerekiyor!

Marx’ın görüşlerini savunan bazı arkadaşların da felsefeyi tekrar gözden geçirmesi gerekmektedir. Naçizane!

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Kaan KUTLAY yazıları