-Saç boyası- üzerine...

loading
14 Ağustos, Cuma
£

9.65

8.73

$

7.38

YARIBUÇUK

Naci BAYRAMOĞLU
naci.bayramoglu@kibrispostasi.com
Naci BAYRAMOĞLU
A- A A+

-Saç boyası- üzerine...

Saçlarıyla oynamaktan ve üşümekten hiç vazgeçmeyecekmiş gibiydi. İyi bir günbatımından beklenebilecek her şey vardı gökyüzünde, tüm sıcak renkler, hafif bir esinti ve şarap kokusu. Hiç gülümsemedi, hiç gülümsemeyecekmiş gibiydi. (Ktn-k.ç)

Saç renklendirme ürünlerinin tarihsel gelişimi

Boya ilk kez kurşun sülfat maddesinden elde edilmiştir. Sirkenin içine batırılan kurşun tarakla saçlar tarandığında iki maddenin karışımı sayesinde meydana gelen tuzlar saçları az- çok renklendirilmiştir. Daha sonra gümüş, nitrat, amonyum sülfat gibi maddelerle saçlar boyanmıştır. Ondan sonraki gelişmelerde kına, madeni tuz gibi bileşenler kullanılarak renklendirme işlemi gerçekleştirilmiştir. Zamanla 1860 yılında Hoffman adında bir kimyager tarafından "parafenilendiamin" isminde saça renk verici bir madde bulunmuş ve 1883 yılına kadar bu madde saç boyamada kullanılmıştır.1951'de Fransız hükümeti bazı zehirlenme olayları karşısında bu maddeyi zehirli ve tehlikeli ilan ederek saç boyamayı yasaklamıştır. Ancak boya sanayinin gelişmesi ve talebin artması nedeniyle yapılan kimya çalışmalarında aynı maddenin özünden portokilendiamin maddesi bulunarak boyaların imaline tekrar başlanmıştır. Her ne kadar bu madde zehirlenmeyi önlemiş olsa da diğer maddeye göre parlaklık ve kalıcılık düzeyi düşük olmuştur. 1950'den sonra patenti alınarak Türkiye'de imal edilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Parafenilen Diamim maddesinin kimyasal özellikleri amonyak içerir.

Çabuk okside olarak hava ile fazla temasında bozulur.

Başka boya maddeleri ile karışarak değişik renkler elde edilir.

Hava, ışık ve yıkamalara karşı, saçın içinde bulunduğu müddetçe dayanıklılığını korurlar.

Saç boyası nedir?

Boyalar ve boya ürünleri su içindeki boya solüsyonları veya süspansiyonları şeklinde Saç lifine uygulanan temelde organik bileşiklerdir.
Boya saç lifine özel kimyasal mekanizmalarla veya lif yüzeyindeki veya içindeki bağlarla sağlam şekilde tutulur.
Boyalar kalıcılığa sahiptir ve sürtme, yıkama, durulama gibi yollarla kolayca çıkmaz. Yıkamaya karşı kalıcılık derecesi geçici ve kalıcı denilen saç boyalarına göre değişebilir.

Saç boyalarının kullanım amacı

1. Saçın rengini değiştirmek, farklı renk tonları sağlamak.
2. Beyaz saça istenilen rengi vermek.

Pigment

Genel anlamda vücut dokularına renk veren maddelere denir. Vücudumuzda saça, kana ve deriye renk verirler.

Kısa kes

İnsan vücudunda üç ana pigment vardır:

Melanin: kahverengi, küçük tanecikler halindedir. Melanin üreten hücrelere melanosit denir.

Karoten: Sarı pigment karoten yağ dokularında bulunur. Derinin altında fazla yağ bulunan kimselerin sarı görünmesi bundandır.

Hemoglobin: Kan elemanlarında bulunan bu madde kana kırmızı rengini verir.

Saça esas renk veren tabii pigmentler:

Ömelanin Pigment: Kahverengi ve siyah renklerden oluşur. Bu pigmente granülü pigmentte denilmektedir.

Feomelanin Pigment: Sarı ve kırmızı renkleri oluşturur. (Bu pigmente DİFÜ, bazen dağılmış pigmentte denir.)

Bütün doğal saç renkleri aşağıdaki üç rengin bileşiminden oluşur.

- Kumral saçta, çokca kahverengi, biraz siyah, kırmızı ve sarı pigment bulunur.

- Bakır kırmızı saçta, fazlaca kırmızı, sarı, biraz kahverengi ve siyah pigment bulunur.

- Sarı saçta, ağırlıklı olarak sarı, çok az kırmızı ve kahverengi pigment bulunur.

Melanin pigmenti deride ve kıl foliküllerinde bulunan melanosit adını alan hücreler tarafından yapılır. Bu işleme melanizasyon denir. Saç telleri dibindeki malanositler kalıtıma göre saça renk verirler.

Genel olarak sarı, kızıl, kahverengi ve siyah saçlarda melanin bulunur, renk farkları melanin taneciklerin yayılışına, oksitlenme derecesine bağlıdır. Açık renk kızıl saçlarda melaninden başka bir de demir pigmenti bulunur. Saçların rengini koruyabilmesi için saçların bulunduğu deri tabakası gerektiği gibi beslenmelidir. Beslenme iyi olmazsa, aynı zamanda beslenmede B vitamini ve bakır eksikliği olursa saçlarda ağarma görülür. Besin iyi ayarlanırsa saçların yeniden rengini kazandığı görülür. Yalnız yaşlılıkla ilgili saç ağarmalarının besinle ilgisi yoktur. Yaşlılıktaki ağarma melanin hücrelerinin artık iş göremez hale gelmesinden kaynaklanır. Yani ağarmış saçlarda pigment yoktur.

Saça renk veren ve doğal yapısında bulunan pigmentlere "tabi pigment" saç boyama kreminin içinde bulunan renk verici kimyasal maddelere de "suni pigment" denir.

Renkli pigmentleri karıştırma

Cisimler ve saç belirli ışık renklerini absorbe eden ve yansıtan pigmentlere bağlı olan bir renge sahiptir. Siyah melanin tüm ışık renklerini absorbe ederken, kızıl feomelanin yansıtılan kırmızı dışında tüm renkleri absorbe eder.

Saça uygulanan boyalar renkli pigmentlerin karışımlarıdır. Örneğin; en tipik saç renklerinden biri olan kahverengi, kırmızı, mavi ve sarının değişen oranlardaki karışımıdır.

Renkli pigmentlerin karıştırılması boyacılıkta önemli olduğu kadar saç renklendirmede de önemlidir. Örneğin normal sarı saçın sarı feomelanine eklenen kırmızı renkli boya pigmenti turuncu bir renkle sonuçlanabilir.

İdeal bir saç boyasında istenilen özellikler

1. Saça zarar vermeden boyamalı, saçın kimyasal yapısına zarar vermeden saçta tutunabilmelidir.

2. Saçın parlaklığını ve yapısını korumalıdır.

3. Saça uygulandığı zaman toksik etki göstermemelidir.

4. Tahriş edici ve hassasiyet gösterici etkileri olmamalıdır.

5. Hava, güneş ışınları, sabun ve şampuanlara karşı dayanıklı olmalıdır. (güneş ışınları bir bileşiğin oksitlenmesini artırır)

6. Saç alkali maddelerle, redükleyici ve oksidan ajanlarla muamele edilince renk gitmemelidir. Her kimyasal maddenin oksitlenebileceği bir nokta vardır. Oksitlenme bir yanma olayıdır. Yanma kimyasal bileşikler arasına oksijenin girmesi olayıdır. Hiçbir organik madde sonuna kadar oksidasyona dayanıklı değildir.

7. Saça uygulanan başka bir ürün boyayı değiştirmemelidir.

Tüm bu özelliklerin bir saç boyasında bulunması çok zordur.

Saç boyalarının sınıflandırılması

Saç boyaları değişik şekillerde sınıflandırılabilir. Genel olarak sınıflandırıldığında;

1. Bitkisel boyalar

2. Metal boyalar

3. Sentetik boyalar

Saç boyaları kullanılabilirliğine göre sınıflandırılırsa;

1. Geçici saç boyaları

2. Yarı sabit saç boyalar

3. Sabit saç boyalar

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.