Sorular ve cevapları

Yayın Tarihi: 27/02/24 07:00
okuma süresi: 3 dak.

Ne çok soru var aklımızda cevabı bulunmayan… Ne çok soru sorarız cevabını aradığımız… Ne çok cevaplar var bizde… soruları henüz yazılmamış… Konu ne isterse olsun… Ne? ve Nasıl? sorularının cevaplarını bulmak her zaman iyi bir başlangıç noktasıdır. Önce varılmak istenenin ne olduğuna karar verilmesi gerekmektedir. Sonra da buraya nasıl varılacağını hesaplamak gerek. Ne? Sorusunun cevabı netleşene kadar… Nasıl? sorusuna geçilmemesi gerekmektedir ki… sonra her şey sil baştan olmak zorunda olmasın… Zira hep diyoruz…zaman en önemli kaynaklardan biridir.

Soruları biz yazarız… Her sorunun da bir cevabı vardır. Cevapsız hiçbir şey yoktur. Cevap belki bizim istediğimiz veya beklediğimiz gibi değildir ama onun cevabını biz biliriz. Cevabı bilinen soruları sormaya da can atarız… Neymiş gün yüzüne çıkacakmış. Oysa gecenin karanlığı bir cevabı karartmak için yeterli değildir ki. Biz cevapları kabul ederiz veya etmeyiz. O konu tamamen cevap ile bizim aramızdaki bir meseledir. Soruyu ilgilendirmez

Ne sorusu ve nasıl sorusu ile sorunlarımızı çözdüğümüz zaman… Neden? sorusuna bazen ihtiyaç duyarız. Kimi zaman nasıl? ile ilgili sorunlarımız olduğundan… kimi zaman da… cevapla olan anlaşmazlıklarımızdan… Neden?, Ne? ve Nasıl? sorularına göre çok daha karmaşıktır. Her zaman bir netlik taşımaz. Kişiden kişiye değişir. Ve tam da bu noktada… hayal gücü devreye girer… olmayan ama olmuş gibi zannettiklerimiz… veya bizim öyle hissettiklerimiz… duygularımız devreye girer… işler daha da karışır.

Oysa ne? ve nasıl? dan  sonra… kaynaklarda etkin ve verimli konusuna geçmek gerekir… Nasıl? ve neden? sorularında kaybettiğimiz her an “etkin ve verimli” kavramlarına bizi geç bırakır. Yine bir kaynak ile çelişkiye düşeriz… O da zaman.

Yönetimde başarmak istediğimiz hedeflerimiz vardır. Bu, ne? sorusunun açıklığa kavuşması ile belirlenir. Nasıl? konusu ise oldukça hassastır.

İktidara odaklı Machiavelli’nin “Amaca Giden Her Yol Mübahtır” görüşü olduğunu savunanlar vardır. Olmadığını savunanlar da…Bu bile oldukça tartışmalı bir noktadadır. Düşünür, güçlü bir iktidarın nasıl kurulacağı ve nasıl korunacağı ile ilgilenir… Burada… Ne? ve nasıl? sorularının cevapları tartışılır…  

Her şeyin bir alt bir de üst sınırı bulunmalıdır. Her zaman doğru olan bir yol olmasa da … Her yolun denenmesinin de doğru bir yöntem olduğu hala kanıtlanamamıştır… O zaman yeniden başlıyoruz… Ne? hedefliyoruz… Nasıl yapacağız? Yolda nasıl? sorusunun cevabını çeşitlendirebilirsiniz ama Ne? sorusunun cevabından çok da uzaklaşmamak… gerek ki vardığınızda doğru yere varmış olduğunuzdan emin olasınız…

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Gözden Kaçmadı
#gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Prof. Dr. Deniz İŞÇİOĞLU yazıları