Turizmin not defteri...

Prof. Dr. Hasan KILIÇ
hasan.kilic@kibrispostasi.com
Prof. Dr. Hasan KILIÇ

Halka Rağmen Turizm Yapılabilir mi?

Yayın Tarihi: 05/05/19 11:57
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Kıbrıs Postası yazım ailesine katıldığım bu ilk günden tüm okuyucularımıza gönülden bir merhaba demek istiyorum. Uzun bir süreden sonra ara verdiğim yazılarıma yeniden başlamanın heyecanını, tutkusunu ve mutluluğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Beklentim turizmin not defterine düştüğüm notları paylaşırken bilgi dağarcığımıza aktaracağımız her kelimenin turizmimizin gelişimine katkı sağlamasıdır. Bu fırsatı bana tanıdıkları için başta sevgili Polat Alper ve Rasıh Reşat olmak üzere tüm Kıbrıs Postası ailesine teşekkür ediyorum.

Ekonomik anlamda kalkınma, kültürlerin kaynaşması, çevrenin korunması bir ülkede pozitif anlamda turizmin bir sektör olarak yapılandırılmasının nedenleri arasında en önde gelenleridir. Ülkemizin de kalkınma hedeflerine ulaşmasında sürekli olarak her hükümet programında geniş yer verilen ve gelişmesi için gereğinin yapılacağının vurgulandığı sektör de turizmdir. Niye turizm yapmaya çalışıyoruz?

Çünkü ülkemizin herhangi bir sektörünün kullanabileceği farklı doğal kaynağı yoktur ya da çok azdır. Sürdürülebilir kaynaklarımız doğamız, tarihimiz, güneşimiz, denizimizdir. Turizm ya bu kaynakları kullanır ya da ve bunların temel alınarak geliştirildiği türevlerini kullanır.

Dolayısıyla turizm yapmaktan başka çok alternatifimiz olmadığını da, üniversite sektörü hariç, kabul etmemiz gerekiyor. Bugünkü yazının konusu olmamakla birlikte çevrenin korunması ve geleceğe aktarılması da turizm için ayrı bir değerlendirme gerektiğini de not defterimize yazmamız gerekmektedir. Turizm niye yapılır? Ekonomistlere konu sadece ekonomiktir. Gelir elde ediyorsanız, istihdama katkı yapıyorsanız turizm tercih edilmelidir. Bir başka bakış açısına göre turizm kültürler arası kaynaşmadır.

Farklı kültürleri bir araya getiriyorsanız o zaman turizm yapmalısınız. Bazılarına göre ise konu tamamen çevreyle ilgilidir eğer çevreyi koruyorsanız, yok etmiyorsanız o zaman Turizmi sektör olarak dikkate almalısınız. Tüm bu görüşler kendi içerisinde tutarlıdır ve hangi açıdan bakarsanız bakın turizmin önemini vurgulamaktadır. Bizim ülkemizde birçok farklı nedenler olsa bile aşağı yukarı durum böyledir. O zaman eksik olan nedir? Eksik olan halktır. Turizmin halkın geneline yayılamamasıdır.

Turizmin ana dallarını düşündüğümüz de doğal olarak aklımıza ulaşım, konaklama hizmetleri, seyahat acenteleri, yiyecek içecek sektörü ile alış veriş, rehberlik vb. yardımcı hizmetler ve katkı verdiği elliden fazla sektör gelir. Halkın turistlerle muhatap olması ve kendi geleceğinin bu sektörde olduğuna inanması gerekmektedir. Rehberimiz para kazanmıyorsa, lokantalarımız turiste tam anlamıyla hizmet edemiyorsa, yerel ürünlerimiz talep bulamıyorsa, ören yerleri az sayıda turiste kapılarını açıyorsa, esnaf turiste satış yapamıyorsa, çevremiz sürekli yok olma tehlikesiyle karşılaşıyorsa ve en önemlisi halk dediğimiz kitlenin yani bizlerin çocukları bu sektörde çalışmıyorsa ya da okumuyorsa o zaman niye turizm yapmalıyız sorusuna yanıt bulmakta zorlanırız.

Turist sayısı makro anlamda belirli bir gelir yaratabilir. Hükümet gümrük, KDV vergi, sosyal sigorta, ihtiyat sandığı vs. yollarıyla bütçesine ekonomik katkılar sağlayabilir. Geçen yıl yarattığı değerin 700 milyon civarında olduğu çeşitli kaynaklar tarafından ifade edilmiştir. Ekonomist bakış açısıyla bu pozitif görülebilir ancak halkın önemine inanmadığı, tam anlamıyla bütünleşmediği bir ortamda turizm lokomotif sektör olur mu sorusuna ya da olursa nasıl olur sorusuna doğru yanıtlar bulmakta zorlanırız. Ülkemizde uygulanan ya da uygulanamayan turizm modelinin daha doğrusu Turizmi yönetenlerin veya yön verenlerin düşünmesi gereken konu tamda budur. Halka rağmen halkın tam anlamıyla yer almadığı turizmi yapabilir miyiz?

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.