×
banner
banner
banner
Ana Sayfa YAZARLAR
banner
Prof. Dr. Hasan KILIÇ
Prof. Dr. Hasan KILIÇ
Festum turizmi!
Giriş Tarihi: 14/07/2019
07:00

Eminim içinizden bu ne diye geçirmişsinizdir. Yaptığım kısa bir araştırma sonucunda Festum'un Festival kelimesinin türediği Latince bir kelime olduğunu öğrendim. İşin aslı ise Festival kelimesinin İngilizce holiday (tatil, bayram) anlamına gelen Latince Festum kelimesinden türetildiğidir… Latince anlayanlar bilecektir. Latince'de festivalleri tabir etmek için kullanılan iki kelime vardır; halka açık, eğlence, şenlik anlamına gelen Festum ve Tanrıların onuruna işten uzak durma ve gösteri anlamına gelen feria.


Günümüzde ise İngilizcede festival belirli bir mekanda düzenli olarak gerçekleştirilen müzikal, bir dizi tiyatrolar, yıllık kutlamalar, performanslar, sanat türüne ait kültürel etkinlikleri ifade etmektedir. Antik Yunan döneminde tanrı Dyonisus'a adanan kutlamalar, şölenlerde festival olarak tanımlanmaktaydı. Roma döneminde ise şarap Tanrısı Bachusa kandillerin yakıldığı, insanların birbirine hediye verdikleri etkinlikleri anlatmak için festival kelimesi kullanılmaktaydı. İkinci dünya savaşından sonra ise Cannes Film Festivali, Berlin Uluslararası Film Festivalleri gibi etkinlikleri görüyoruz festivalleri görüyoruz.


Dünya çapında önemli diğer festivaller arasında Wakakusa Yamayaki, Sundance Film Festival, Mardi Gras, Rio Karnavalı, La Tomatina, Burning Man, Divali, Dia De Los Muertos, Oktoberfest, Coachella Valley Music, Glastonbury, Super Bowl, St. Patrick's Festival, London Fashion Week, New Orleans Jazz Festival, Notting Hill Carnival, Amsterdam Gay Pride, Indianapolis ve Wimbledon sayılabilir.


5 trilyon Dolarlık Pazar


Çok farklı festivallerin olduğunu ve bu alanda farklı kategorilerin oluştuğu da bilinmektedir. Bu pazarın büyüklüğü finansal anlamda 5 trilyon Doları bulmaktadır. Gebel olarak tarım, spor, sanat, tiyatro, müzik, gastronomi, tarih, halk, drama, dans, film, etnik, folklorik, antika vb. gibi temalara dayalı 18 ayrı kategoride festival düzenlenmektedir. Festivallerin organizasyonuyla birlikte oluşan hareketlilikle festival turizminin meydana geldiğini görüyoruz. Yeni işin özü organize ettiğiniz festivali, (kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından organize edilmesi koşuluyla ) turistlerle buluşturursanız bunun adına festival turizmi dersiniz. Bu ulusal olabileceği gibi uluslararası boyutta da olabilir. Festival turizmi; kırsal turizm gibi, agro turizm gibi yöresel kalkınmada önemli etkisi olan turizm türlerinden biridir. Devlet desteği şarttır. Alt yapının mutlaka geliştirilmesi ve sponsorluğun önünün açılması gerekmektedir. Festival turizmi, bölgeye para akıtan, gelir yaratan, istihdam sağlayan, katma değer katan bir turizm türüdür. Burada ki koşul halkın işin içinde olmasıdır. Halk bu organizasyonlarda yer almalı ve kendisine fayda sağlayacağını anlamalıdır.


***


Bizde ise hellimden başlayarak, zeytin, harnıp, portakal, enginar, üzüm, kültür, müzik vs gibi temalı daha çok yerel düzeyde hemen hemen her bölgede, köyde festival adı altında etkinlikler yapılmaktadır. Kimin yaptığı önemli değil, bunlar, geçmişimizin bir parçası olabilir, ancak bu etkinliklerin çoğu doğru dürüst yapılamadığı için yozlaşmaya ve zaman içerisinde önemlerini yitirdiklerinden dolayı ilgisizliğe yol açmaktadırlar. Bu organizasyonlarda yaşanan sıkıntılar hem kaynak israfına, hem de ses getirebilecek birçok festival niteliğinde ki etkinliklerin değersizleştirilmesine yol açmaktadır. Hükümetin özellikle Turizm bakanlığının burada devreye girmesi ve bu etkinlikleri kontrol altına alarak belirli bir merkezden yönetilmeleri sağlanmalıdır. Her aklımıza geldiğinde bir festival yapalım diyemeyiz mutlaka danışacağımız bir makam olmalıdır.


***


Özetle uluslararası alanda ses getirebilecek Mağusa Kültür ve Turizm festivali, Bellapais klasik müzik konserleri, eko turizm günleri, DAÜ Rock festivali, YDÜ'sinin organize ettiği Deep Purple vb. etkinlikleri artırmanın bir yolunu bulursak, festivaller aracılığıyla hem turizm gelirlerimiz artacak, hem tanıtımımız olacak, hem de turizmin önünü açacak yeni bir ürünle daha tanışmış olacağız.


banner
banner
DİĞER Prof. Dr. Hasan KILIÇ YAZILARI
banner
banner
banner
Döviz Kurları
USD
5.80
GBP
7.52
EUR
6.51
banner
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.