Turizmin not defteri...

Prof. Dr. Hasan KILIÇ
hasan.kilic@kibrispostasi.com
Prof. Dr. Hasan KILIÇ

Aşılama gecikecekse HES (Hayat Eve Sığar) Koduna geçin

Yayın Tarihi: 27/03/21 12:21
okuma süresi: 5 dak.
A- A A+

Koronavirüs ile mücadelede en etkili yöntemin aşı olduğuınu biliyoruz.

Şunu da net olarak ortaya koymamız lazım, aşılamada yavaşlama olursa turizm de yavaşlayacak.

Gelişmelere bakıldığında bu sürecin uzayacağı anlaşılmaktadır.

Aşı tedarikinde sorun var ve biraz daha sabırlı olmamız gerekecek.  

Sağlıkla ilgili endişeler ise doğal olarak devam etmektedir.

Tam bu işi atlatıyoruz derken olumsuz tablolar yeniden gündem oluşturmaya başladı.

Avrupa salgında üçüncü dalgaya girmek üzere... 

Takip ettiğim kadarıyla Almanya, Hollanda, Fransa, İspanya, İngiltere gibi ülkeler sıkı önlemlere devam edeceklerini açıkladılar. 

Bir taraftan hareketlilik haberleri gelirken  nasıl oldu da son günlerde  tam tersi bir durumla karşılaşmya başladık.

Farklı kaynaklarda  yer alan haberlere göre de mutasyonla beraber virüsün varyantlarının da artması mücadelede farklı bir safhaya geçmek üzere olduğumuzu işaret etmektedir.

Hijyen anlamında korunma , sosyal mesafe ve maske ile birlikte  mücadelede en etkin yöntem olan aşılamanın da  zamanında gerçekleştirilemeyeceği  anlaşıldığından umudun  yerini  bilinmezlikten kaynaklanan   korku almaya başladı dersek abartmış olmayız .

Bu bilinmezlikten kaynaklı endişenin  tüm davranış, hareket  ve yaşamımızı da  etkilediği çok açıkdır.

Bu endişeler devam ederken, hükümetten de aşılama konusunda net açıklamaların yapılmaması beraberinde farklı tartışmalarıda getirmektedir.

Ekonomi için hareket şart .

Çünkü  ekonomiyi iyi yönetirseniz sağlığı da iyi yönetirsiniz. Bu konu ayrı bir tartışma  konusu çünkü içerisinde farklı bakış açılarını da barındırmaktadır.

Ancak  endişeli olmamız duyulan güvensizlik  ile   birleşince özellikle açılım ile ilgili  alınan kararlara   tepki göstermemize yol açmaktadır.

Bir şekilde bu güvensizliği,en azından belirli bir süre için, güvene dönüştürmek zorundayız.

HES Yardımcı olabilir

Tüm ekonomik dinamiklerin hareketlendirilmesi hedefleniyorsa ve Turizimide açalım  diyorsak  bir şekilde bu virüsü  semptomsuz da  olsa taşıyan, temaslı, temaslının temaslısı yada adına ne derseniz deyin potansiyel vakaları bir şekilde izole etmek şart.

Özellikle kamusal alanlarda, devlet dairelerinde, bankalarda, otellerde, uçaklarda, havalanlarında , toplu taşıma araçlarında  bu kişilerin olmaması gerektiğini düşündüğümüz heryerde HES kodu uygulaması ile bir  çözüm üretilebiliniyor.

Geçtiğimiz hafta bir yemekte  deneyimli, bilgili, bir şeyler yapma inancıyla çaba harcayan otelci bir dostumla birlikteydim. Konu tabi ki turizmdi bir şekilde konuşma HES koduna geldi. 

Önceden duyduğum ama teknik olarak detayını bilmediğim bir konuydu. Türkiye’de uygulanan bu sistem hakkında  biraz araştırma yaptım.

Özetle bu bir aplikasyon ve GSM operatörleri aracılığıyla BTHK üzerinden kullanılıyor.

Cep telefonları bu işin merkezinde. SMS yoluyla da olabiliyor. Kimlik kart numaranızla başvuruyorsunuz ve size bir kod veriliyor.

Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir kod olarak da tanımlanmaktadır.

Bu kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz  için  ilgili  kurumlarla ve kişilere ibraz etmeniz  gerekmektedir. Uçak bileti bile alsanız ya da bir otele kalmaya gidiyorum  deseniz bu kodu vermek durmundasınız.

Yabancı uyruklulara da uygulanabiliyor. İşin özünde nereye gidileceği,ne yapılacağı, kimlerle görüşüleceği gibi bilgiler var.

Girdiğiniz anda eğer sıkıntılı bir durum varsa sistem sizi uyarıyor. Belki de evde olmanız gerekiyor ama değilsiniz.

Uygulama ile bulunduğunuz bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu da  görebiliyorsunuz.  

Eğer uyarıyı dikkate almıyorsanız, polis devreye giriyor,  ceza ve yaptırımlar başlıyor.  Tabi bu durumu  özel hayata müdahale olarak algılayanlar da var.

Çok geniş olmasa bile bizim gibi küçük ülkelerde, belirli kesimler icin, örneğin öğrenciler, yabancı turistler gibi uygulanabilir diye düşünüyorum.

Hayatın normal akışı dışında özellikle kapalı gruplarla turizmin başlatılacağını açıklayan Turizm bakanlığı bu uygulamayı gündeme getirebilir.

Sağlık üst kurulunun bence dikkate alması ve değerlendirmesi gereken bir uygulama. Hükümete bu konuda öneriler yapabilirler...

Tabi güveni tesis ederek tamamen aşılanıncaya kadar hareketlenmeyi sağlamak, rahat seyahat etmek  istiyorsak...

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#inbox #gozdenkacmadi

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Prof. Dr. Hasan KILIÇ yazıları