Kıbrıs'ta Bektaşiler

loading
29 Kasım, Pazar
£

10.43

9.37

$

7.84

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Kıbrıs'ta Bektaşiler

Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği, Cuma akşamı bir etkinlik düzenledi… Kıbrıs'ta Alevilik konusunda konuşma şerefini de bana bahşettiler.

Yirmi dakikada böyle yüzlerce yıllık bir konuyu özetlemek olanak dışı tabii ki ama bu toplantıda, adadaki yatırlar ve bugün varlığı devam etmeyen Bektaşi Dergâhları'ndan bahsetmeyi uygun buldum.

Konunun özetini burada okurla paylaşmayı da gerekli görüyorum. Yatırlarımızdan başlıyayım mı?

Lefkoşa'da Kurt Baba, Kara Baba, Akkaş Dede, Üçler, Yediler, Genç Abdal, Yitik Dede, Aziz Baba, Güney Lefkoşa'da kalıp tahrip edilmiş, Ahi Revan Dede… Gönyeli'de bir başka Ahi Revan Dede…

Lârnaka'da Turabi Dede, Zuhuri Baba… Limasol'da Mahmud Baba, Piri Dede ki sandukası 1974'te kuzeye geçirilip, Girne'de "makam türbesi" halinde korunmaktadır…

Girne'de Kavaklı Dede… Serdarlı'da Durmuş Dede, Cihangir'de Ali Baba, Timbu'da (Kırklar köyü) Kırklar, Baf'ta (Kasaba), Hasan Dede, Mehmet Haki Buba…

Peki, adadaki Bektaşi Dergâhları'ndan haberimiz var mıdır? Buyrun:

Kırklar (Can Baba) Dergâhı: Bu dergâh, halk arasında "Kara Donlu Can Baba" Tekkesi adı ile anılmaktadır.

Dergâh hazeresinde kırk adet Bektaşi azizine ait isimsiz kabir tümülüsleri bulunmaktadır.

Bugün, 1925 yılına kadar üçbin civarında olan Bektaşi nüfustan, maalesef eser yoktur.

Dergâhın 1908 yılına kadar bilinen son postnişini; Hacı Feyzullah (Seyyid) Baba Erenlerdir.

Ünlü şair Namık Kemal, Mağusa'da sürgün olarak bulunduğu dönemde, bu dergâh da Bektaşi tarikatına intisab etmiştir.

(Şevki Koca. Yazar, son dede'nin torunudur… http://www.karacaahmet.org/forum/cevap.asp?kid=2116&baslik=KIBRIS%20BEKTAŞİ%20)

Kâtip Osman (Kutûp Odman) Baba Dergâhı: 1690 tarihinde Magosa'ya sürgün edilmiş bir Melâmi ve Bektaşi azizidir.

H. 1102 (17 Aralık 1691) tarihinde Hakk'a yürümüş ve Magosa'da üzerine bir türbe ve Bektaşi dergâhı inşa edilmiştir.

Hakkındaki bilgiler, Kırklar Dergâhı son postnişini Hacı Feyzullah Baba'nın H. 1251 (1835) tarihinde Odman (Katip Osman) Baba, için bir ahşap levha üzerine yazdığı, türbe şahidesinden derlenmiştir.

Bayraktar Baba Dergâhı: 1570 yılında kalenin alınması esnasında, buraya bayrak dikerken şehit düşen bir Yeniçeri Bektaşi azizinin anısına izafeten inşa olunmuştur. Bayraktar Baba'nın türbesi de burada olup, koruma altındadır.

II. Mahmud dönemi dergâh camiye tahvil edilmiştir.1821 tarihinden itibaren dergâha, Nakşibendi şeyhler nasbolunmuştur.

Hasan Baba Dergâhı: Baf'ta olan bu dergâh, 17'inci yüzyılda inşaa edilmiş, ancak tekke girişindeki yazılı levhada belirtildiği üzere; 1865 yılında yeniden restore edilmiştir.

Dergâhta ünlü Bektaşi şeyhi Hacı Mehmed Haki Baba'ya ait bir türbe bulunmaktadır.

Tekke bugün metrûk konumdadır."

Turabi Dede Tekke ve Türbesi: Larnaka'nın Limasol ve Lefkoşa yönünden girişinde ve evkafa ait bir arazi üzerinde bulunan Turabi Dede Tekkesi, 1960 lardaki Rum saldırıları sonucu harab olmustur.

Burası Müslamların Hristiyan ahalinin de adanın her tarafından gelerek Turabi'de dua ettikleri ve dertlerine, sıkıntılarına şifa aradıkları bilinmektedir.

Rumlar buraya Ayios Arap, derlerdi…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.