Nedir bu meselenin aslı?

loading
2 Haziran, Salı
£

8.51

7.56

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Nedir bu meselenin aslı?

Geçen gün, vakıfların önüne gelene peşkeş çekilmesinin, ne vakıf amacına ne de dine sığmadığını yazdım. Bu usül, İngiliz zamanında Evkaf'ı bir papaz yönetirken ortaya çıkmış ve "dairenin" bize devrinden sonra da aynen devam etmiş bir durumdur ve dine imana da sığmaz! Neden? Çünkü vakfedilen mal " Allah'a ısmarlanmıştır"! Vakfıyye bir vasiyettir ve değiştirilemez!

Elbette bunu yazınca gürültü çıkacağını biliyordum. Ama sadece yazarken değil, konuşurken de incelemediğim ve bilmediğim hiçbir lâfı ağzıma almadığımdan, kuru gürültüye pabuç bırakmaya niyetim yoktu! Kaldı ki bunu ilk defa söylemiyordum. Mecliste iken Bütçe Plan Komisyonu'nda, kendi hükümetimizin evkafla ilgili uygulamalarına karşı ayni konuşmayı yaptıydım! Tutanaklar duruyor. İsteyen gider, bakar… Sonra DAÜ Koleji ile ilgili tartışmada da aynı görüşü ileri sürdüm. Gazete koleksiyonunda da duruyor, internet portalının arşivinde de… İsteyen, bakar… Şimdi de bu külliye işi ile ilgili, gene aynı görüşü ileri sürüyorum. Vakıflar dinsel kuruluşlardır ve kendi kurallarına göre yönetilirler. Anayasa'nın 131. Maddesi de bunu belirler.

Ve Ahkâm-ül Evkaf da "şeri" hukuktan bize mirastır! Ne var ki İngiltere ile Osmanlı arasında yapılan devir anlaşmasında, Evkaf'ın "şeri" kurallarca yönetileceği şart altına alındığından, İngilizler el altından bunu uygulamamış ama inkâr da edememiştir! Bunun sonucunda 1959'da yapılan bir yasa ile Ahkâm-ül Evkaf'ın geçerli olduğu kabul edilmiş, ona bağlı olarak da gele gele bizim anayasanın 131. Maddesine kadar gelmiştir.
Şimdi gelelim, benim bu iddiayı nerden çıkardığıma:

Bu bir Müslüman evkafı olduğuna göre, en yukarı bakalım önce:

Kuran-ı Kerim'e bakalım! Bakara Suresi, Ayet 181: "Vasiyeti işittikten sonra değiştiren olursa, bunun günahı değiştirenin üzerinedir. Allah şüphesiz işitir ve bilir." Bu Diyanet İşleri başkanlığı yorumudur… Yaşar Nuri Öztürk'ten, Elmalı'ya kadar itiraz eden olmadığına göre, demek ki tercüme doğru…

Madem İslâmi yoldan gidiyoruz, sormak lâzım "Peki bu konuda Hz. Muhammet'in bir yorumu var mı?" Var… Buyrun:


Bu da Hadis!

Bir de Fıkıh'a bakalım! Madem ki Sünni ve Hanefi olduğumuzu iddia ediyoruz! İmam Ebu Hanife'nin yorumunu sunalım:


Bu alıntılar, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi sayı 2.den, Yrd. Doc. Dr. Yusuf Ziya Keskin'in makalesinden alınmıştır. Kendisi, Hadis uzmanıdır…
Daha bağıracaksınız?

Müslüman iseniz, Bakara Suresi'nin Allah Kelâmı olduğuna da inanıyor olmanız lâzım. Resul'ünün ne dediğini de Halife'nin ağzından aktardık! Daha ne?

Günahı yapanın üstündedir diyor, Kur'an-ı Kerim…

Dün de bu memlekette Ahkâm-ül Evkaf'ı en iyi bilen kişi olan Evkaf eski Müdürü Sayın Taner Derviş bir açıklama yapıp, "Bu yapılan, Din İşleri Yasası'na aykırıdır" dedi… Öte dünyada günah, bu dünyada suçmuş!

Hadi bağırın bakalım… Çok bağırınca ayet değişir mi?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.