Klâsik ve liberal ahlâk ve siyasi ahlâksizlık

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.47

7.57

$

6.75

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Klâsik ve liberal ahlâk ve siyasi ahlâksizlık

İnsanların ahlâk "telakki"lerini, zaman kavramının ötesinde, genelde savundukları çıkarlar ve düşünce sistemleri belirler. Bu bakımdan genel olarak "ahlâk" ve özelde de "siyasi ahlâk" derken, kimin adına siyaset ve kimin ahlâkı soruları, sorulması gereken sorulardır.

Masamın üstünde, iki Türk yazarın siyaset ve etikle ilgili kitapları da ötekilerin yanında duruyor. İkisi de akademisyen! Ankara SBF'den geçtikten sonra şimdi de İletişim Fakültesi hocalarından olan Türker Alkan'ın kitabında, Prof.Alaeddin Şenel, ( o da SBF hocalarından) daha geleneksel bir siyasi ahlâk tanımı yapıyor. Şenel'e göre, " Toplum içi ilişkilerde…, sınıfsal, yerel, bölgesel, cinsel çıkarların kalkanı olarak kullanılan ahlâk anlayışlarıyla karşılaşılmaktadır… Tüm insanlığı kapsayan bir 'insanlık etiği' yaratılmadığı sürece, ne genel ahlâk ve ne de siyasi ahlâk sorunlarının çözümünde önemli bir yol oynayacağımız, söylenemez."[1] İstanbul Hukuk Fakültesi hocalarından olan Dr. Oktay Uygun'un bir çalışması olan önümdeki bir diğer kitapta ise " Bireyin ahlâki özerkliğini zedeleyecek her kısıtlamanın, siyasi etiğe aykırı olduğu; bireyin her şeyden önce kendi kaderini kendisinin özgürce belirleme hakkının bulunduğu ve bunu engellemeye kalkmanın siyasi ahlâkı ortadan kaldıracağı ve bireyler arasında doğal eşitliği engelleyecek her türlü davranışın da siyasi ahlâka aykırı olduğu"[2] yazıyor!

Buyurun! Ayni kurumun (YÖK) iki farklı ama ikisi de ünlü fakültesinde çalışan, iki farklı akademisyenin, iki farklı siyasi ahlâk yorumu! Belli ki biri toplumcu, öteki liberal! Ahlâk, zaman ve zemine göredir. Çin'de ahlâki olan, Meksika'da olmayabilir! 15.yy'da son derecede ahlâki olan, suçluları kazığa oturtma eylemi, 21. Yy'da değildir.

Bu felsefenin nerede ise en eski konularından bir olan ahlâk konusunu, ilgilenme ihtiyacı duyan herkesin gözüne sokacak kadar, açıktır. Sokrates'e göre, "erdem bilgidir" Bilgi sahibi insan, bile bile hata yapmaz, ahlâka aykırı davranmaz! Aristo, mutlu insanın ahlâklı da olabileceğini savunur. Ve işini en iyi yapabilen, mutludur ona göre.[3]

Platon, "ethik, matematiğin de üstünde değer taşıyan bir bilgi türüdür." İyi ahlâk, adalet sahibi olmakla sağlanır ve herkes doğuştan belirli yeteneklerle dünyaya gelir. Ve elbette ki iyi ahlâk sahibi olanlar, "filozof-yöneticilerdir"!

Ne var ki ahlâkın genel bir tanımını yapmadan, konuyu tartışmak da her halde eksik kalır. Siyasal ahlâk konusunda bir kitap yazacak kadar çalışan Türker Alkan, söz konusu kitabında, der ki:

" Ahlâk, toplumsal yaşamın olanaklı, uyumlu, olumlu, verimli olabilmesi için, toplum üyelerinden beklenen davranış biçimleriyle ilgili, kurallardır."[4] Devamla, "siyasi ahlâk, siyasal farklılaşmayla ilgili yapıların, kurumların, rollerin, düşüncelerin ve eylemlerin; toplumsal yaşamın olanaklı, uyumlu, olumlu, verimli sürmesini sağlayacağı düşünülen normlardır."[5]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] - Türker Alkan. Siyasal Ahlâk ve Siyasal Ahlâksızlık. S.272. Bilgi Yayınevi. Ankara:1993

[2] - Oktay Uygun. Demokrasinin Tarihsel, Felsefi ve Ahlâki Boyutları. s.285- 296. İnkilâp Yayınevi. İstanbul:2003

[3] - Türker Alkan. Siyasal Ahlâk ve Siyasal Ahlâksızlık. S.52-57. Bilgi Yayınevi. Ankara:1993

[4] - T.Alkan age s.258

[5] - Alkan age s.258

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.