Asil Nadir suçlu mu?

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Asil Nadir suçlu mu?

Asil Nadir, toplam on davada suçlu bulunmuş! Üzüldüm… Siyaseten en çok kapıştığımız bir dönemde, o zaman yazdığım gazeteye Lefke'de iki komşu evde doğduğumuzu anlatan bir yazı gönderdiydim. Babası rahmetlinin Londra macerası olmasa, belki de şimdi o da bizim LGL Dostluk Grubu'nun üyesi olurdu. Siyaseten farklı görüşlere sahip olmak başka, insani ilişkileri sıcak tutmayı becerme ise bambaşka şeylerdir. O zaman okurlarımdan biri, bundan hiç hazzetmemiş ve bana, "burjuvaziye karşı sevgi hisleri ile dolu olduğum için, özeleştiri vermem gerektiğini "hatırlatan, bir yazı göndermişti!

Oysa, Poly Peck'in hangi borsa oyunları ile büyüdüğünü de biliyordum, sonradan nasıl borsa oyunları ile göçürüldüğünü de… Elbette ki ekonominin, "sureten" değil, gerçek üretimle büyümesinden yanaydım! Ve mesele hiç de o değildi. Ekonomik sistem olarak kapitalizme karşı olmakla, düzenin ruhuna uygun davranıp, başarılı olanlara düşman olmak, farklı şeylerdir. Yani ben, Asil'i severim… Hiçbir kişisel hukukumuz, yoktur! Sadece iş dünyasında, kurulu nizamın değerlerinin ötesinde, kendi değerlerini oluşturmayı düşünebildiği için, onu takdir ederim… Şimdi, Asil'in politik ayak oyunları ile batırıldığı yazılıyor! Evet, elbette öyledir! Ama Poly Peck hisselerinin borsada uçmasının nedeni de politik değil miydi? Vergi muafiyeti, tekelleşme v.s. gibi durumlar, ekonomik midir? KKTC Cumhurbaşkanlığı'na oynamak, seçimlere müdahil olmak, ekonomik faaliyet türleri midir?

"Rumlar şöyle dedi" falan gibi argümanların da hiçbir anlamı yoktur bu saatten sonra! Rumun dediği, veridir… Bu yola çıkılırken, Rumların ne diyeceği, ne yapacağı, bilinmiyor muydu? Rum, kendinden kalan bahçeler üzerinde, bizim işleyen bir sistem kurup, zenginleşmemize, alkış mı tutacaktı? Kaldı ki burada kamuoyu yaratmanın, İngiliz mahkemelerine hiçbir etkisi yok!

Genel anlamda, Asil'in Poly Peck ile yükselişi de politikti, çöküşü de… Ekonomide normalin çok üstünde bir zekâya sahip olduğu tartışılmaz Asil Nadir'in, politik danışmanları her kimse, büyürken ona doğru yol göstermişler ama orada kalmasını sağlayamamışlardır. Belki de onun ekonomik gücünü, kendi çıkarları için politikaya tahvil etmeye kalkmışlardır, bilemem. Bildiğim, politik bir figür olmaya kalkan her iş adamının, bir biçimde bundan zarar gördüğü ve hatta battığıdır, sadece… Berlusconi'nin haline bakın!

Asil Nadir, kendi aklıyla büyümüş; ama büyüdükten sonra politik etkilerle, durumu doğru yönetememiştir! İlk politik saldırıda çok zor durumda kalmasının nedeni, bu olsa gerek! İş dünyasındaki riskleri, bu kadar doğru değerlendiren birinin, politik riskleri de doğru değerlendirmesi beklenirdi. Politik danışmanları kimlerdi bu adamın?

"Neçin da dersiniz", ben Asil Nadir'in Londra sevdasını da anlayabilmiş değilim, neden suçlu çıkma şansı varken, kendi ayağı ile gidip, bacağına o kelepçeyi taktırdığını da… Umarım ki kariyeri, hapiste son bulmaz! Hem bir Kıbrıslı Türk, hem de bir Lefke'li olarak, gerçekten üzülürüm… İnşallah en erken zamanda, aramıza döner…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.