Tanınmış polisi tutuklayan tanınmamış polis!

loading
2 Haziran, Salı
£

8.49

7.56

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Tanınmış polisi tutuklayan tanınmamış polis!

Sanırım, Mehmet Altan'dan okumuştum! "Devlet, polistir" diyordu… Klâsik anlamda devlet'in devletliğini yapabilmesi, gerçekten de polisle mümkündür! Çünkü… Weber'in miydi o tanım? Yoksa taa Hobbs'tan beri mi biliniyor? Vallahi şu saatte kimin söylediğini hatırlamakla, zaman kaybedemem… " Devlet, meşrulaştırılmış, güç kullanma tekelidir!"

Uluslar arası hukuktaki pozisyonun hiçbir anlamı yok! Bir arazi parçası üzerinde güç kullanma tekeli kime aitse, orada devlet, odur… Ve konuyu birazcık inceleyenler de bilirler ki sözü edilen "meşruiyet" de uluslar arası hukuktan değil, o arazi parçası üzerinde yaşayan insanların, vicdanından neşet bulur!

Beğenirsiniz, beğenmezsiniz; benimsersiniz, benimsemezsiniz! O ayrı konudur… Ama "devlet" denilen organizmayı tarif eden düşünürler, onun fiilen var olmasını, bir işte bu meşrulaştırılmış güç kullanma tekeline" bağlarlar; bir de "para basma yetkisini" kullanmasına! Bugünün dünyasında hele AB koşullarında, para basma yetkisi, egemenliğin devredilen kısmına dahil olduğu için, şimdilik onu bir yana bırakalım…

Neden bahsetmekte olduğumu, okur anlamıştır!

Güney Kıbrıs'ta zanlı olduğu ileri sürülen bir kişiyi takip ederken, uluslar arası alanda "meşru" kabul edilen "Kıbrıs Cumhuriyeti polisi", Kuzey Kıbrıs'ta bulunan bir sınır köyüne girip, söz konusu kişiyi tutuklarken, kolunu kırıyor! Uluslar arası hukuk karşısında "meşru" kabul edilmeyen ama kendi bölgesindeki kamu vicdanında meşruiyet bulan "tanınmamış" KKTC devletinin polisi de "tanınmış ve meşru kabul edilen devletin polislerini, tutuklayıp araçlarına el koyarak, mahkemeye sevkediyor!

Bu durum karşısında, tanınan, meşru devletin başkanı, uluslar arası camiaya seslenerek, "polislerinin kurtarılmasını", istiyor! Böylece 17.yy'dan beri bilinen, "gücünü uygulayamadığın yerde, sen devlet değilsin" ilkesini, sanki de gafil muhbir gibi bütün dünyaya ilân ediyor! Zanlı tutuklamaya kalkışıp, kendi tutuklanan bir polis, herhalde her yıl sonunda televizyonlarda gösterilen "yılın en beceriksiz golleri" gibi bir programa konu olmalıdır! Borunun ötmediği yere ne giren be arkadaş? Hadi fark etmeden girdin diyelim! Hangi akla hizmet bir de "balligari"lik edip, rezalet çıkmasına neden olursun? Oradaki otorite de pek seyrek olarak yaptığı bir şeyi yapıp, aklını kullanarak seni kendi mahkemesinde yargılamaya çıkarınca; mantıken buna "Bunlar tanınmamıştır… Orası işgal altındaki topraktır, v.s." gibi artık kendi halkının da gına getirdiği gerekçelerden başka hangi argümanla yanıt verecektin ki?

Bak "korsan" dediklerin, korsanlık etmedi! Mahkemeye çıkarıyor… Hukuku, politika yapar… Şimdi fiilen buraya egemen olmadığının zimni kabulüne sebep olmak, çok mu akıllı bir politika?

"Tanınmamış" devletin mahkemesine, orada yargılanmak sureti ile bir tür meşruiyet kazandırma eylemini yerine getiren bu "tanınmış devlet" polislerinde, gerçekten bir miktar akıl var mıdır?

Bu ada bir gün kalıcı olarak bölünecekse, bunu bölmek isteyenlerin ustalığı sağlamayacaktır! Tam tersine, asıl bölünmeyi sağlayacak olan, "bölünmeye karşıyım" diyenlerin gaflet ve dalaletidir!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.