Hastane kapatmak

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.55

7.69

$

6.76

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Hastane kapatmak

Meslek hayatımın önemli bir kısmını geçirdiğim Cengiz Topel Hastanesi, gene topun ağzında! Nerdeyse yüz yıldır hizmet veren bu hastane, ille kapatılacak! 1979'da orada ilk defa göreve başladığımda da kapatılması söz konusuydu, çeyrek asır görev yapıp emekli olduğumun üstünden beş yıl geçtikten sonra da halâ kapatılması konuşuluyor! Niyet yok!

Bu hastanenin mülkiyeti, maden şirketi CMC'ye aittir! Ellili-altmışlı yıllarda, Orta Doğu'nun en modern hastanesi olduğu söylenirdi! 1974'te şirket adadan ayrılırken, hastanesinin kullanma hakkını, kendi geri gelene kadar, Türkiye Kızılay Cemiyeti'ne devretti! Kızılay da bizim sağlık otoritemizin hastaneyi işletmesine izin verdi! Hastanenin mülkiyet durumu budur! Yanı başındaki lojmanlarda oturan mühendis Ian Cooper de şirket ile Kızılay arasındaki anlaşmanın uygulanmasını gözlemekle görevli şirket çalışanı olarak, orada yaşamaya devam etti! Mr. Cooper'in yerine aynı görev, şirketin eski çalışanlarından rahmetli Halil Hocaya devredilmişti! Şimdi kim görevlidir, bilmiyorum! 1979'da orada göreve başladığımda, hastanenin depolarında, CMC zamanından kalma ilaçları halâ kullanabiliyorduk!

Yine, "kapatalım, yakalım, yıkalım" politikası sürdürülen hastanenin, restorasyon çalışmalarının henüz bitmemiş olduğunu da hatırlatayım! İnşaat sürüyor! Yani önce binlerce lira masraf edilip, bina restore ediliyor; daha sıva bitmeden de fiilen kapatılmaya çalışılıyor! Mantık nasıl? Madem kapatacaktın, neden bütün binayı elden geçirip dünyanın parasını harcadın? Bunun cevabı yoktur! Başka pek çok sorununki gibi…

Okur, belki de anlamakta zorlanacaktır çünkü konunun kendisi absürd!

İlçenin tam ortasında yer alan ve yüz yıldan beri çalışan bir hastaneyi fiilen kapatıp, Güzelyurt kasabasına yeni bir hastane yapmanın mantığı nedir? Şu anda Bostancı'dan 15, Yeşilırmak'tan 20 dakikada ulaşılan bir hastaneyi kapatıp; Bostancı'dan 10, Yeşilırmak'tan 40 dakikada ulaşılacak bir yeni hastane yaptırmanın ne mantığı var? Şu anda Güzelyurt'tan 10 dakikada ulaşılan bir hastaneyi kapatıp, 5 dakikada ulaşılacak bir başka hastane yaptırmanın mantığı nedir? Uzaktan bakınca, sanılır ki Güzelyurt kasabasının nüfusu, ilçenin asıl kitlesidir! Oysa değildir! Güzelyurt ilçesinde yaşayan nüfusun %51'i Güzelyurt nahiyesinde, %49'u da Lefke nahiyesinde yaşıyor! Aradaki mesafe de yukarıda yazıldığı gibi… Yani "hizmeti halkın ayağına götürüyoruz" demenin de mantığı yok!

Peki kırk yıldır neden var olan ve zamanında ülkenin en ünlü hastanesi de olabilen bir sağlık kurumunu çalıştırmak yerine batırılıp kapatılmasına ve 15 dakika mesafede bir yenisinin yapılmasına çalışılıyor?

Güzelyurt'ta Rum zamanından kalma ihtiyacı karşılamaya yetecek düzeyde bir hastane binası yok! Yeni bir hastane yapıp, işletmeye açmanın kaça mal olduğunu biliyor musunuz? 200 milyon dolar! Elli tane ihale yapılacak, binası, elektrik sistemi, sıhhi tesisatı, mefruşatı, ekipmanı şusu busu… Mammanın boyutunun farkında mısınız? Hevesin sebebi bu olmasın?

Olmaya da bize göründüğü kadar mantıksız değil!

Asıl mesele, şu anda bu memleketin sokağa atacak 200 milyon doları var mı, yok mu? Varsa hovardalık edecek 200 milyon dolarımız, hastane kapatıp yenisini yapmak yerine harcamamız gereken o kadar çok kalem var ki! Şimdi saymaya başlarsam, yarın sabaha bitmez…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.