Mayalarda akıl olsaydı yok olmazlardı…

loading
30 Mayıs, Cumartesi
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Mayalarda akıl olsaydı yok olmazlardı…

Dün kıyamet kopmadı…

İki kulhuvalahi bir Elham okuduktan sonra, "Kritmıss" hazırlıklarına kuvvet verebilirsiniz! Çamcığınızı dikiniz, üstüne Hristiyan azizlerin heykelciklerini koyunuz, ışıkcıklar yansın sönsün ki baba aziz Santa Claus yolu şaşırmasın! Evde şömine yoksa, yazık ama! St. Claus neden girip de sizin ağacın dibine hediye bırakacak? Çatıda kar yoksa, geyikleri nereye park edeceği de ayrı bir sorun! Bana sorsa, bizim Vuslat'ın Asmaaltında'ki park yerine bırakmasını tavsiye edeceğim ama sormaz da mübarek! İhtiyar adama zor gelir tabii onca yolu yürüyecek, her dama tırmanacak, her bulduğu şömine deliğinden içeri girecek, çıkacak! Zor iş… En iyisi, geyiklerle helikopter gibi konup, kalkmak ama işte bize ne kar var, ne de baca… N'olacak ey Ruh-ül Küdüs?

Biz zaten Müslüman olmakla, hesaba dahil değil miyiz dedin? Yuh… Tanrı'nın adaleti yok mu? Yokmuş be arkandaşlar! Çünkü o inanca göre biz, onun yolunda yürümemekte imişiz! Bizim inancımızda da böyle bir mesel yaşamadığından, iki arada bir derede olurmuşuz böyle "müsliman mahallesinde salyangoz satma" durumlarına düşünce…

Papa da kalkıp hepsinin üstüne ekşi sıkmaz mı geçen gün? Hz. İsa'nın doğum günü başkaymış meğer! Asıl, "Hoppala Ali dayı, … seyirdi…"

"Krismıss Pudding"i severim oysa… Üstünde "Kastırd" olmayacak ama… Yakınlarda, birçeğez "bastırd" olabilir! O sorun değil… Aziz Claus ne der bilmem! Umurumda da değil…

"Kristmıss" hazırlıkçılarının, "biz yeni yılı karşılıyoruz" dediğini, zaten biliyoruz! O da değil be insannar! Hristiyan gelenekleri ile mi karşılarsınız?

Hangi takvime göre yeni yıl? Daha dün; Maya Takvimine inandınız, dünya batıyor diye binecek kayık arardınız! Jüstinyen Takvimi mi? Biz beş yüz sene Hicri Takvime göre yaşamadık mı? Sonra da yüz sene kadar Rumî Takvim! Hade zurnanın zırt dediği yere de geleyim: Yılın Ocak ayında başlatıldığı Gregoryen Takvimi, 15.yy'da ortaya çıktı… Ondan önce yeni yıl, Mart ayında başlardı! İnsanlığın şu kadar bin yıllık tarihinde, sadece altı yüz yılcıktır, yılı Ocak'ta başlatmak usulü! Bizde ise yüzyıl ya oldu, ya olmadı…

Geyiklerle dolaşan Santa Claus, 10.yy'da hristiyan olan Nordikler'in, paganist ritüellerinden biri olarak girdi Hristiyanlığa… Çam ağacı da taa eski Frigya'da Attis Rahipleri'nin bereket sembolüydü; ondan tahvil edildi… "Fallik imgedir" deyip kısa geçeyim de belâ çıkmasın! Bildiğiniz Helen Mitolojisi'nden aktarma!

Neçin da den? Size ne be "gumbaro ce gumera" elalemin efsanelerinden? Diyecem, Dereboyu Sosyetesi kızacak… Bu kültürel aşure karşısında, dönüp Max Weber'e baş vuracam gene! Üstad der ki: " Önce büyü vardı, sonra din gelişti, en sonra da bilim…"

Büyü aşamasına takılı kalırsanız, Ramazan'da oruç tutup; Aralık'ta evdeki "Kristmıss" ağacını süslemeye giderken, arada da Mayalar'a göre dünya batacak diye korkabilirsiniz! Ramazan'ın Aralık'a düştüğü bir yıl yaşamayı çok isterim… Teravih'ten çık, "Kristmıss" a geç! "Aleyülalâ"!

Gene herkesin "Kristmıss"ını kutlayım da ayıp olmasın:

Merry Christmass be gumbaro!

Vallahi, happy da new year…

Mayalar da böyle yok oldu, gadalavis?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.