Ah anam da o brokoliler boşuna mı yendi?

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.41

7.57

$

6.81

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Ah anam da o brokoliler boşuna mı yendi?

ABD'de yapılan bir araştırma, okulları fast -food lokantaları yakınlarında olan öğrencilerin diğer okullardaki öğrencilere göre obez olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Amerikan gençliğindeki obezite oranının 1980'lerden bu yana üç kat arttığı, ancak 2000'li yılların başından itibaren artışın durduğu ifade ediliyor. Washington yönetimi, Amerikalı çocukların yüzde 32'sinin aşırı şişman, olduğunu bildirmişti. Obezite nedeni olarak, Fast-food görülüyor!

Sektörde dönen para: 550 milyar dolar… Yâni Amerikalılar, yılda 550 milyar dolar ödeyip, şişmanlıyorlar!

Bir araştırmaya göre, ABD ve Kanada'da zayıflamak için yapılan toplam harcama da 720 milyar dolarmış! Bunun sadece 198 milyarı, aşırı obezler için yapılan harcama… Gerisi, "biraz kilo vermek" amacıyla saçılıyor…

550 verip şişmanlıyorlar, 720 verip, zayıflamaya çalışıyorlar!

Bitti mi? Nerde? Daha durun bakalım! Bir de Fonksiyonel Gıda Sektörü var! O ne? "Metabolizmanın besin ihtiyaçlarını karşılamanın ötesinde insan fizyolojisi ve vücut fonksiyonları üzerinde ek faydalar sağlayan, böylelikle hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmada etkinlik gösteren gıdalar veya gıda bileşenleri olarak da sınıflandırılıyor." Muş! Tıp Doktoruyum, uzmanlığım da var, 30 senedir de hekimlik yaparım, tıp literatüründe böyle bir bilimsel tanım görmedim! Zaten yapan da hekim değil, konserveci! Tabii bizde akıl olsa, gidip tıp fakültesi okumaz, bir kavanoz turşu kurardık! Şimdiye belki de konserve fabrikası olur, bizim lafımız da dinlenirdi! Bunların ürettiği otlar, ilaçtan yararlıymış! Modern tıptan sonra Avrupa'da ortalama yaşam süresinin, neden 45'ten 85 yıla çıktığını sormayın! Orta çağ'da kıtanın nüfusunun %25'i antibiyotik kullandığından, kırıldı veba'dan… Isırgan otu yeselerdi, karada ölüm yoktu ama cehalet işte! "Sağlık bilinci arttıkça" diyor turşucu, "pazarın büyüklüğü" 125 milyar dolar civarına çıkmış!

550 şişmanlamaya ve sağlığını bozmaya, 720 zayıflamaya, artı 125 de ota mota, sektörde dönen para, yıllık 1.5 trilyon dolar civarında! Dünyanın yarısı açlıktan ölüyor, öteki yarısı "tıkınmaktan"! Gördünüz mü "sağlık bilincini?"

Geçen gün, 1954'te Cambridge'de çalışırken şimdi herkesin üstünde ahkâm kestiği "DNA Sarmalı'nı" bulup kanıtladığı için Nobel Ödülü almış, yâni Genetik ve Tıp'da bir çığır açmış olan Prof. James Dewey Watson, "anti oksidanlar kanseri önlemez, tam aksine normal insanlara hiçbir yarar sağlamazken, kanser hastalarının tedavisini de engeller" deyiverdi! "Brüksel lahanası, Brokoli, Kivi, Yeşil çay, Zeytinyağı, Zencefil, Soya.v.s. " Yaktı "Fonksiyonel gıda" sektörünü… "Namıssız"!
Bu kadar zamandır, galagatsuna kokulu brokoliyi boşuna mı yediniz be insannar? Lokman Hekim'in ölmez otuydu ya mübarek? Ya Brüksel Lâhanası? Kenef gibi kokar ama "sağlıklıdır"! "Sağlık bilinciniz" yok mu sizin?

Kime inanalım? DNA'yı bulan profesöre mi? Turşuculara mı?"Sağlık bilinci" söz konusuysa, tabii ki turşucuya! Sağlık konusunda, Nobel de kazanmış Genetik profesörüne mi inanacağız?

"Somalililer ile beraber kandırılmaktansa, Amerikalılar'la beraber aldatılmak, daha ileri bir uygarlık düzeyidir!" zannetmek özgürlüğü, engellenemez! Bizden uygarı var mı?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.