AKEL devam mı ediyor_

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.47

8.52

$

7.24

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

AKEL devam mı ediyor_

Güney'de başkanlık seçimi, 2. Tur'a kaldı! Nedir bu "2.Tur"lardan çektiğimiz?

Anastasiadis %45.46, Malas %26.91, Lillikas % 24.93! Vasiliko Felâketi ve ekonomik bunalımdan dolayı AKEL'in kaybettiği oy, sadece %10 dolaylarında imiş! Ve komünistler'in kaybettiği oyu alan, milliyetçi DİKO! Normal bir ülkede, bu çok kolay izah edilmez! Ama Kıbrıslı Rumlar arasında, politik ayrışmanın sebebi, normalde olduğu gibi sınıflar, toplumsal çıkar farklılıkları v.s. değildir. 1960'tan beri, komşularımızın siyasi ayrışması, Makarios taraftarı olmak veya olmamak üzerinden biçimlenmektedir! Anlamsız ve duygusal! Bunu bilirseniz, olana şaşırmazsınız! Ne bunca başarısızlığa rağmen, ne AKEL'in geleneksel %37'sinin, %27'ye düşmesi; ne de DİKO'nın geleneksel %14'ünün, %25'e çıkması, insanı hayretlere garketmiyor! Oylar, çözülebiliyor ama aynı cephe içinde bir başka partiye gidiyor! Bu aslında, giden oyların geri dönmek için bahane aradığının da ifadesidir… Asıl üzerinde düşünülmesi gereken, DİSİ'nin acaba gene direkten mi döneceği? Anastasiadis'in politik yaşamının sonu olur bu!

Haftaya ne olacak?

Bilindiği gibi, taraflar arasında kurulacak ittifaklar, önümüzdeki Pazar günü, kimin başkanlık koltuğuna oturacağını, belirleyecek! Muhtemel ittifak olasılıklarını gözden geçirmek gerek…

Anahtar parti konumuna gelen, DİKO; DİSİ'yi desteklerse, Kıbrıs Rum sağı çok rahat bir seçim geçirir ve komünistleri hükümetten uzaklaştırır! Çünkü, ta Kiprianu'dan beri AKEL, koalisyon ortağı olarak, Güney Lefkoşa'da hükümettedir! AKEL ile DİKO geleneği arasındaki işbirliği, 1960'tan beri devam eden bir durumdur! Aradaki fark bu kadar küçük olmasa, iki parti bu işbirliğini nerdeyse elli yıldır, zaten sürdürüyorlar! Bu hafta tarih değişecekse, sebebi sadece AKEL'in düşmesi, DİKO'nun da çıkması olabilir… Sadece %2'lik bir fark dolayısıyla, DİKO; AKEL'e bu ekmeği yedirir mi? Yoksa artık yedek lâstik olmaktan bıkıp, sağın asıl partisi olmaya kalkar mı? Lillikas taraftarları ile Anastasiadis'çilerin iş birliği yapması, ikisi de sağcı oldukları için daha akla yakındır ama bir taraftan aralarında Makarios dolayısıyla var olan kan davası, devam ediyor! Öte yandan da DİKO, DİSİ'yi desteklerse, sağın asıl partisi olma konumunu, daha uzun yıllar beklemesi gerekir! DİSİ muhalefette iken, güçlü bir biçimde hükümette olmak, çok daha fazla işlerine gelir! Dolayısıyla, bir DİKO-DİSİ işbirliğini beklemiyorum ben!

Asıl olması gereken, Kıbrıs Sorunu'nu çözmek iddiasındaki DİSİ ile AKEL'in işbirliği yapmasıdır ama olmayacak! Çünkü birbirlerine karşı hırsları o kadar üst düzeyde ki aklın egemen olmasını beklemek, bir hayal olabilir ancak! Ve kaldı ki herhalde kimse, yarışın birincisinin, geri çekilip ikinciyi desteklemesini beklemeyeceği gibi tersi bir durumu da öngöremez! Demek ki bir AKEL-DİSİ işbirliğini söz konusu etmek de mümkün değil!

Ne kalıyor geriye?

Başka bir ülkede olsa, insanların katiyyen anlamayacağı bir ittifak söz konusudur gene! AKEL-DİKO işbirliği! İki tarafın da eli mahkûm! Zaten Lillikas, AKEL'in Dışişleri bakanı değil miydi? Bu iş de sanki uzun mesafe koşularında, sürekli önde gideni takip edenin, son turda yaptığı atakla öne geçmesine benziyor!

"Kıbrıs Cumhuriyeti" başkanlığı, galiba bir dönem daha AKEL'de kalacak! Akıl bunu öngörüyor! Anastasiadis, de galiba Limasol'a eve gidiyor…

Ama burası, Kıbrıs'tır… Aklın müebbed izinde olduğu ülke!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.