Assimilasyon…

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Assimilasyon…

Orta Çağın sonuna kadar, insanlar içe kapalı topluluklar halinde yaşardı. Bu bakımdan, kültürel yaşamda, küçük ve izole, yerel kültürler egemendi. Siyasi olarak da küçük küçük yerel prenslikler, baronluklar v.s. egemendi! Krallar, "eşitler arasında birinci" idiler… Ne zaman ki Ulus Devlet "eşgerdi", ayni coğrafi sınırlar içinde yaşayan ve ayni dili konuşan topluluklara, kabaca Ulus dendi! Nation anlamında! Ethnos değil… Bu önemlidir… Ulus, bir anlamda, tabii sınırlarla ötekilerden ayrılmış bir toprak parçasında yaşayanların, siyasal ve kültürel anlamda birleştirilmesi, özdeşleştirilmesidir! Bu bakımdan, öncelikle dilde bir homojenleştireme yaşandı! Bizim dilimizi ele alırsak, çoğunluğunu dönmelerin oluşturduğu başkentte "nazal g" sesini söyleyemeyenler çoğunluktadır diye, Sincan'dan Kıbrıs'a kadar her Türk'ün ( etnos) kullandığı bu sesin, alfabedeki karşılığı olan "sağır kef" de yazıdan atıldı! Oysa Göktürk alfabesinde bile var…

Bu çağda, Avrupa'da (ki ulusçuluğun da ulus devletin de sahibi ve kurucusu onlardır) Assimilasyon diye bir kavram konuşulur oldu! Çünkü aynı tabii sınırlarla ötekilerden ayrılmış olan her toprak parçasında, yaşayan nüfusun homojen olduğu, söylenemezdi. Homojen bir ulus yaratabilmek için, "farklılıklar" ortadan kaldırılmalıydı!

Aradan geçen iki yüz yıldan sonra dönüp geriye bakıldığında, aslında gönüllü olarak kendiliğinden ortak kimlik içinde erimeyi kabullenenlerin dışında, hiç kimsenin "eritilemediği" gerçeği gün gibi ortada!

Günümüzde artık, küçücük toplulukların yok edilmesine değil, korunmasına çalışılıyor! BM, kuzey Avrupa'da yaşayan 5 bin Karaim'in kültürünü, korumaya aldı örneğin… Karaimce, Türkçe'dir… Dikkatle dinlerseniz, türkülerini de anlarsınız, ninnilerini de… Bir ufak "kusurları" var: Müslüman değil, Musevidirler! Ta Hazar Devleti'nin yıkılışından bu yana, assimile olmadan yaşıyorlar… Ben neden vaz geçecekmişim kültürümden?

Bu sorunla en çok uğraşan devlet ve ulus olan Rusya'da, "Tatar" olmakla "suçlanan" bir düşünür, " Assimilasyon, kendiliğinden olur da halklar büyük insanlık ailesine katılmak üzere birbirleri içinde erirlerse, bu ilerici birşeydir! Ama büyük olan halklar, küçük halkları ortadan kaldırmak üzere onları 'zorla' assimile etmeye kalkarlarsa, bu insanlık suçudur, karşı çıkılmalıdır" derdi! Lâkabı, Lenin…

Zorla assimilasyon sadece kırbaçla, topla tüfekle yapılmaz! Kendi ülkenizde azınlığa düşürülmeye çalışılmanız, zorla assimilasyon girişimidir! Aksanınızın aşağılanması… Farklılığınızın inkârı… Kültürünüzün yok edilmeye ve "aynılaştırılmaya" çalışılması… İnancınızın yargılanmaya cüret edilmesi… Kendi kaderinizi tayin hakkınızın elinizden alınmaya kalkışılması… Medyanızın işgal edilmesi… Bu konuda söylenecek çok şey vardır ama bu kadarla bırakalım şimdilik! Bunlara karşılık, bazan benim de tasvip etmediğim tepkiler, konulduğu ortadadır ama yok olacağı endişesi içinde yaşayan toplumsal kesimlerin, nihilizme kaydığı, tarihsel bir gerçektir! Kendi zorla assimilasyona tabi bir Kürt bakan gelir de beni de kendi anladığı gibi müslüman yapmaya çalışırsa, "Merhemin varsa, önce kendi başına sür sen" der birileri çıkıp… "Kürt olduğumu söyleyemedim yıllarca, ülkücü oldum" diyor bir başka sayın bakan! Ben ne Kıbrıslı olduğumu söylemeye korkarım ne de ülkücü olurum, gizlemek için aslımı!

Günümüzde, "farklılıkların bir ayrılık değil, zenginlik nedeni" olduğu anlaşıldı ve aklı başında kimse buna karşı çıkmaya, cüret etmez! Ama "ben sana saygı gösteriyorum, sen de bana göster" dediğimizde bile, bu memlekette yaşayan bazı "misafirler", "sen –ben mi var" diyorlar! Bu aslında, "ben varım-sen yoksun" demektir! Kendi ülkemde…

Buna karşı olmak başka, ırkçılık başka, kendinden başka herkesi hor görmekse bambaşka birşeydir…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.