Bu düzen değişmelidir...

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.58

7.64

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Bu düzen değişmelidir...

Uzun zamandan beri anlatıyoruz ki Merkez Bankaları, devlet kurumları değil, özel şirketlerdir. Lefkoşa'da bir şubesi bulunan TCMB da öyledir. Oysa biz, özel koşullarımız nedeniyle, KKTCMB'nı bağımsız bir şirket olarak kurgulamak zorunda değiliz. Anayasal bağımsız bir kurum haline getirip yetki ve sorumlulukları belirlediğinip, denetimleri de titizlikle yapılmalıdır. Burada tartışılması gereken esas sorun sistemin kurgusu ve işleyişidir. Merkez bankalarının görevi:
a. Piyasadaki paranın değerini korumak. Buna ölçüyü korumak da diyebiliriz. Çünkü paranın en temel görevi ölçü birimi olmasıdır.

b. Fiyat para miktarını ayarlamaktır. Fiyat paranın miktarını piyasada var olan mal ve hizmetleri çevirecek şekilde ayarlanmalıdır. 3 milyar likit varken, 11 milyar hayali paraya ve topluma bunun faizini reel olarak ödetmeye ihtiyaç, yoktur! Şu anda var olan fiyat para miktarını "veri" alarak paranın değerini korumaya çalışmak demek, yaklaşık 7.7 milyar liralık "olmayan para"nın faizini gerçek olarak ödettirmek demektir. Diğer bir ifade ile, Merkez Bankası, sistemin KRS ile sorumsuzca üretmiş olduğu paranın faizlerinin reel sektöre ödetilmesinin garantörlüğünü/bekçiliğini yapıyor. Onun için hem ekonominin büyümesi, likit darlığından dolayı durdu ve hem de bankacılıktan başka kimse büyüyemiyor.

Olması gereken, şudur:

KKTC Merkez Bankası anayasal bir kurum olarak yeniden yapılandırılmalıdır.Yetki, sorumluluk ve denetimleri çok açık bir şekilde belirlenmelidir. Parayı da borca dayalı olarak üretmemelidir.
Kısacası, BDPS/KRS lağvedilmelidir.
Merkez bankasının ruhunda var olan iki görevi yapar hale gelmelidir. Bu iki görevi yaparken de gözeteceği ana husus, fiyat paranın bir avuç insan arasında dolaşan bir güç haline gelmemesidir. Bunu, monopol ve oligopol piyasalara mani olmaya benzer bir şekilde de algılayabilirsiniz.
3. Bütün bunları yapmak için, çok büyük değişikliklere gerek de yoktur. Merkez'deki ve KKTC İSTATİSTİK KURUMU'ndaki verilerle bir ölçü birimi en az bir yıl paralel olarak test edilir. Sonra da mevcut sistem ona göre yeniden yapılandırılır. Kaldı ki belki de biz boşuna çırpınıyoruz! Kıbrıs Sorunu bittiği ve AB Müktesebatı buraya uygulandığı anda zaten yapılacak olan da budur. Güney'e Troyka'nın dayattığı örneklere bakarsanız, ne dediğimiz anlaşılır.

Borçlar ve Borçlular
Yeni bir borç yönetim birimi oluşturulmalıdır. Bu birim sistemdeki bütün borçları tasnif etmelidir.
Belli adil kriterlere göre bütün borçlar bir sanal hesap havuzunda toplanır. Borçların bir kısmı ödenir.
Bir kısmı yeniden yapılandırılabilir ve bir kısmı da ayni hale dönüştürülebilir. Kalan borçlar tamamen KRS'nin ürünü olduğu için mekanizma tersinden işletilerek silinir. Milyarlarca fiktif ve değersiz kağıtlardan oluşan borçlar balon gibi şişirildiği gibi söndürülmelidir. Bu borçlar bir balon gibi şişirilmiştir. Kontrollü bir şekilde sindirilmesi gerekir. Anapara ve dünyadaki geçerli faiz sistemi %9 faizi, dolar veya Euoro birimi ile ödenmiş borçlar; ödenmiş sayılmalıdır!
Bu bir düzen krizidir. Bu düzen değişmelidir...

Bu görüşlerin matematiksel kaynağını arayan meraklılar, aylardır yazdığım yazıları gözden geçirebilirler. Biraz sabırlı olanlar, bir iki ay içinde bu konudaki yazılardan oluşturduğum kitabı bekleyebilirler. Sabırsız olanlar, www.nazimberatli.com adresinden, bir araya toplanmış bu yazıların bütününü hep beraber bulup okuyabilirler...

Hade hayırlısı... Bu düzen değişmelidir...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.