Güzelyurt – Lefke yasası

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Güzelyurt – Lefke yasası

Bir genel seçimde aday olmak, paha biçilmez bir deneyimdir. Birkaç defa bu deneyimi yaşadım. Kazandığım da oldu, başaramadığım da… 1990'dan beri ağzımdan düşürmediğim "beni program bağlar" lâfına rağmen, her defasında da seçimin gündelik hayhuyu ile meşgul olmak zorunda kaldım. Ne yazık ki hiç, "neymiş şu kafandaki program?" sorusunu da işitmedim. Seçilip meclise girdiğimde dahi, anayasanın ve iç tüzüğün vekili sade bir parmağa indirgeyen maddeleri yüzünden, ağzımı açıp da konuşmama bile fırsat verilmedi, değil kafamdaki programı sunmak!

Bu defa, zaten bir skandal çıkarıp da aday olmayı göze aldığıma göre, hiç değilse işin ta başından, Güzelyurt/Lefke İlçesi ile ilgili kafamdaki programın ne olduğunu, şimdiden seçmenle paylaşmayım. Olur da şimdi görünen çok güçlü ihtimal gerçekleşir, meclise gene girersem, Anayasa, Meclis İç Tüzüğü, Siyasi Partiler Yasası, Seçim ve Halkoylaması Yasası'ndaki aksak maddelerin düzeltilmesi, memlekete dünya ölçüleri ile yeni bir faiz yasası, bir çevre yasası, cinsiyet ayırımcılığını sınırlayan bir insan hakları yasası; doğru dürüst bir telif hakları düzenlemesi yasası kazandırılması doğrultusunda, elimden geleni yapmak yanında, seçim bölgemle ilgili neler yapmaya çalışacağımı da seçmen şimdiden bilsin. Öyle "İyi adamdır" diye bana oy vermesin, insanlar… Görüşlerimi ve tarzımı beğenirlerse, desteklesinler… Beğenmezlerse, canları sağolsun… Buyrun…

GÜZELYURT-LEFKE YASASI:

!974'ten bu yana, her görüşmede, "verildi-veriliyor" dedikoduları yüzünden, bölge hep üvey evlât muamelesi görmektedir. Oysa bir yandan Mal Tazmin Komisyonu'nun kurulmuş olması, öte yandanda bugün ortaya çıkan durum dolayısıyla, artık ne "verileceği" var, ne de mülkiyetle ilgili bunca yıllık şüpheli durum devam ediyor. Ancak, alışkanlıklar yüzünden, eski zihniyeti terkedip; Güzelyurt/Lefke bölgesinin restorasyonu, özel bir yasa çerçevesinde ele alınmalıdır. Bunun için, bir Güzelyurt/Lefke Yasası çıkarılmalıdır. Böylece her bir sorun çıktığında palyatif önlem almaktansa, her sene zaten çıkacağı bilinen sorunlar çıkmadan, çözümleri yasal bir çerçevede ele alınıp, uygulanmalıdır. Yazıp önermek, boynumun borcudur. Bu yasa, aşağıdaki konuları ele almalıdır:

Bölge, bu yasa kapsamında "Kalkınmakta öncelikli bölge" ilan edilmelidir.

100 bin dönümden 35 bin dönüme zaten düşmüş olan Narenciye Tarımının, su aküferi ile optimum verim sağlayacak boyutta yeniden plânlanması gereklidir.

Meyve ihracatının, Rum zamanında da olduğu gibi kooperatifleşmesi ancak devletin kooperatif yönetiminden elini çekip, ürünü pazarlamayı, üreticinin yönetimine bırakması, kaçınılmazdır.

Alternatif ürünler:

Narenciye alanının su ihtiyacı dolayısıyla daralması dolayısıyla, ortaya çıkacak yeni alanlara, alternatif tarımsal ürünler için, devlet sadece plânlayıcı ve yön gösterici olarak rol almalı, o alana zaten verilmekte olan "Tarımsal Gelir Desteği" alternatif üretimden, ürün alana kadar devam ettirilmelidir. Bu amaçla önerilebilecek olan;

Geleneksel ürünler: Leymon, zeytin, harup, kekik

Yeni alternatifler: Kivi, Yeni Dünya, Tropikal meyveler

Bu yasa çerçevesinde özendirilmeli dir. Üreticilerinin örgütlenerek, narenciye üreticileri ile işbirliği içinde pazarlama sorunlarını aynı kooperatif çerçevesinde çözmelerini özendirecek önlemler alınmalıdır.

Mesleği tarım olanlara, Tarımda var olan desteklerin bu yasanın neticeleri alınana kadar, sürdürülmelidir.

Hayvancılk ve sütçülük…

Genel önlemler yanında, vergi, kredi, girdiler konusunda bölgeye özel olarak uygulanacak önlemlerle güçlendirilmelidir.

Esnaf :

Res'en vergi uygulaması kaldırılmalıdır…

Bölgeye yapılacak yatırımlardan ve kurulacak yeni işletmelerden, 2 yıl süre ile vergi alınmamalıdır. 10 yıl süreyle bölgeden toplanacak gelir vergisi oranları da bu yasaya bağlı olarak tüzükle düzenlenmelidir.

Esnaf kredileri, kullanılabilir ve geri ödenebilir hale getirilmelidir.


Yaş meyve ve sebze Tarımı :

a) Hal Yasası değil, Bölgeye özel Kooperatif Yasası….Çilek, muz, yaş meyve ve sebze, bostan ürünleri, patates ve kolokas tarımında, yasa kapsamında, oluşturulacak yeni kooperatif anlayışı doğrultusunda, kooperatifleşme öngörülmeli ve yukarıdaki kooperatifçilik anlayışı çerçevesinde, devlet yardımı ile organize edilmelidir.

Çevre Sorunları

a)CMC atıkları ve Gemikonağı Limanı birlikte çözümlenmelidir… Bu amaçla özel yasal düzenleme yapılmalıdır.

b)Güzelyurt aküferinin küçülmesi ve kirlenmesinin önüne geçilmesi için, su harcanması yasal düzenlemelerle kontrol altında tutulmalıdır.

c)Yer altı sularının kirlenmesinin önlenmesi için, yerel bir otorite kurulup, yetkilendirilmelidir.

LAÜ

Bologna Süreci'ne dahil olması yasal bir görev olarak ortaya konmalı ve her türlü siyasi destek, devlet tarafından sağlanmalıdır.

Var olan hedef stratejisinin değiştirilmesi çünkü bölge 20 bin öğrenciyi zaten kaldırmaz…

Marka değeri edinecek çok üst düzeyde eğitim veren bir butik üniversite halini alması. Bu amaçla bir veya birkaç bölümden başlanarak pilot uygulamaya geçilmesi sağlanmalıdır…

Yüzünü Lefke'ye dönmesi sağlanmalı bunun için kasaba dahilindeki binaları kullanması için yasal özendirme yapılmalıdır…

ODTÜ: Kampüsün dışına taşması, sağlanmalıdır! Verilen ayrıcıklara karşılık, bunun bir görev olarak istenmesi, başarılmalıdır.

TURİZM:

Bu yasa çerçevesinde kurulacak özel bir yerel otorite denetiminde geliştirilmelidir. Söz konusu otorite, devlet, sivil toplum örgütleri, girişimciler, üniversiteler ve belediye meclislerinin temsilcilerinden oluşturulmalıdır. Bölgede yeterinden fazlası mevcut bulunan klâsik turizm konusu olabilecek tarihi eserler ve kalıntılar, ( Yeşilırmak Taşı, Vuni Sarayı, Soli Harabeleri, Lefke Konakları, Piri Paşa Camii, Osmanlı ve Venedik Su kemerleri, Doğancı'daki Lüzinyan eserleri, G.yurt müzesi v.b.) AGRO Turizm'e zemin oluşturacak şekilde söz konusu yerel otoritenin denetiminde geliştirilmelidir.

Finansman ve kredi dahil, merkezi planlama söz konusu yerel otoritenin yetkisi dahilinde görevi olmalıdır.

Güzelyurt Hastanesi: 4 ana branşın hızmet verdiği 24 saat kesintisiz açık bir hale getirilmelidir.

Cengiz Topel Hastanesi'nin geliştirilerek, tam teşekküllü hale getirilmesi sağlanmalıdır.

Gençliğin dünya ile sportif kültürel, eğitsel teması için, Gençlik Dairesi G.Yurt şubesi özel olarak yetkilendirilmeli ve görevlendirilmelidir.

Bu programa yapılacak ekler ve görevlendirmeler için, düşünen her kişi ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri, dikkate alınmalıdır.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.