KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Mezhep kavgası

Yayın Tarihi: 22/08/13 07:00
okuma süresi: 4 dak.
A- A A+
Dün İhvan'dan bahsettik, nette yazının altında güzel bir tartışma oldu. Bir arkadaş, geleneksel "müslümanlar geri kafalıdır" yargısına gönderme yapınca, aşağıdaki paragrafı yazmak zorunda kaldım, blog olarak:

"Bir de aklıma gelmişken, bu aynı kavgayı; hristiyanlık the yaşadı! İngiltere'de 8.Henri bir aşk meselesinden kiliseyi ayırdı, Vatiakan'a isyan etti, kurtuldu sandı ama sonra Fransa ile 40 yıl mezhep savaşı yaptılar. Kıta Avrupası'nda ise 100 Yıl Savaşları yapıldı bu mezhep kavgalarından dolayı... En sonunda 30 yıl savaşları oldu ve 1648'de Westfalya Barışı yapıldı. Bugünkü Avrupa'daki düzenin temelidir. Yani İslam geri de Hristiyanlık ileridir diye birşey yoktur. Sadeec onların 300 yıl önce aştıkları bir tartışmayı, islam daha sürdürüyor. Çünkü 20.yy'ın başına kadar, halâ onları geri; kendini de ileri sanıyordu... 1. Dünya Savaşı'nda her yerde yeniliip işgal edilince emin oldu ki artık en ileri kendi değildir... Yeni başladı daha tartışmaya..."

Özellikle son cümleyi okuyanlar, eğer konu üzerinde çaok kafa yormadılarsa, şaşırabilirler! Ama daha 20.yy'ın başında, Enver Paşa'nın aynı anda hem Rusya, hem İngiltere ve hem de Fransa'ya savaş açtığını anımsatırsak, ne demek istediğimizi, herhalde anlarlar. Osmanlı, 1. Dünya Savaşı'na biri kendine saldırdı diye girmedi! Gidip Rus limanlarını bombardıman ederek, kendi girdi. Yeneceğine inanmasa, yapar mıydı?

Bize, Osmanlı'nın Kanuni'den sonra sersefil olduğu anlatılır resmi tarihte ama öyle değildir! İşte can çekişirken bile, "Düvel-i Muazzama"ya savaş ilan edebiliyor! Çünkü, kendi de o "muazzam devletler"den biri…

Bunun konuyla ilgisi mi var? Yok mu?

O savaşı ilan eden hükümetin başbakanı, Mısırlı değil miydi? Osmanlı Hükümeti…

Konuyu tartışmamızın nedeni olan "Arap Baharı"nın geçtiği ülkelerin tümü de 20.yy başında Osmanlı toprağı idiler… İhvan'ın kurulmasına neden olan olay da hilafetin kaldırılmasıdır. Dolayısıyla, Orta Çağ'da bilimin, felsefenin ve uygarlığın merkezi olan İslâm'ın, 16.yy'dan itibaren neden geriye düştüğünü tartışacaksak, Osmanlı'yı konuşmadan, hiçbir şeyden söz edemeyiz…

Haçlı Seferleri ve Endülüs'ten öğrendiği aydınlık fikirlerle, hristiyanlık, ihtiyaç duyduğu aydınlanmayı yaşarken, İslâm Kültürü; Roma tipi en son imparatorluk içinde, kendinden çok emin yaşamanın bedelini ödemektedir, bu gün! Ta ki o imparatorluk yıkılsın… İçinden çıkan şu kadar devlete bakınız! Ne hristiyan olanları ve ne de müslüman olanlar, kendi anti tezleri olan ulus devlet ve demokratik yönetimi beceremediler. Çünkü onları yaratan koşulları, hiçbiri de yaşamamıştı.

Öte yandan, o koşulları üreten mezhep kavgası gibi toplumsal sorunları da ancak şimdi, beş yüz yıl sonra yaşıyorlar…

Ne zamana kadar?

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları