Prof. Tamer Şanlıdağ ve obezite aşısı...

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Prof. Tamer Şanlıdağ ve obezite aşısı...

Aşağıya bir özetini aldığım yazıyı, 23.12.2011 tarihinde yayınlamıştım:

" İnternette dolaşırken, geçen günlerde yazılı basında da gözüme çarpan bir haberin, ayrıntılarına rastladım Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi sayfasında.

… Obezite'nin nedeni, bazı adeno virüsler imiş…

… Sitedeki haber şu:

"Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ve ekibi, yaklaşık üç yıl süren ve çok merkezli yürütülen araştırmaları sonucunda, adenovirüslerin bazı tiplerinin obeziteye neden olduğunu gösterdiler.

Konuyla ilgili iki farklı araştırma yürüten ekip, araştırmanın ilkinde çocuklardaki obeziteyle Adenovirüs tip 5 ve Adenovirüs tip 36'nın ilişkili olduğunu kanıtladı. İkinci araştırmada ise aynı mikropların, Colo-320 adı verilen kanser hücrelerinde yağ birikimine neden olduğunu gösterdi.
Adenovirüs serotip 5 ve adenovirüs serotip 36'nın Colo-320 hücre hattında adipojenik etkilerinin gösterilmesi Tamer Şanlıdağ, Sinem Akçalı, Seda Vatansever, Candan Çiçek, Murat Sayan, Elçin Kal Çakmaklıoğulları, Pınar Taşkıran Şen isimli araştırmcılar, 12-16 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapılan 1. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi'nde sunuldu ve bilim jürisi tarafından "En İyi Araştırma" ödülüne layık görüldü. "

http://www.bayar.edu.tr/anasayfa/detay.php?IlanKodu=226d19ba-9b43-4075-90bb-da8633691649

Yâni, şişmanlık mikrobik bir hastalıkmış! Bilimsel bir şaklabanlık olmadığının kanıtı, bilimsel bir kurul önünde sınanması ve ödüllendirilmesi.

Bir hekim olarak haberi okuyup geçiyordum ki birden araştırmanın başındaki isim dikkatimi çekti: Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ!

"Yahu, bu o mu?" diyerek, resim aradım ve buldum!

Evet, bizim Tamer…

Sivas'ta üniversite okumaya geldiğinde, ben de Ankara'da ihtisas yapıyor ve ablası ile Cebeci'de komşuluk ediyordum.

Komşuluğumuz, elbette Ankara'dan ibaret değil, Gemikonağı'nda da dip dibe evlerde yaşardık.

Yaşça bizden çok küçük olduğundan, kardeşimin "gomması"ndaydı. Kıyıda, Rumlardan kalma eski bir tekne üzerinde oynarken, düşüp dirseğini kırması ve uzun süre doktor doktor gezdirilmesi, mahallenin yüreğine dert olduydu.

Tamer'in Mikrobiyoloji doktorası yaptığını hatırlardım ama Profesör olduğundan doğrusu haberim yoktu…


Ama bizim mahallenin çocuğu işte…

Yarın bu çocuk bir de Şişmanlık Aşısı geliştirirse, kesin NOBEL Ödülü kazanır…

Çünkü bir yığın hastalığın, önüne geçer…" deyip, bizim basınımızda yer bulmadığı için, sitem de etmişim.

Aradan geçen iki yılda, Prof. Tamer Şanlıdağ ve ekibi, aşıyı da geliştirdi… Şu anda hayvan deneylerini yapıyor. Söylediğine göre, aynı diyetle beslenen aşısız grupta, kilo artışı ve karaciğer yağlanması görülürken, aşılı grup nırmal hayatına devam ediyormuş! Bir bilimsel toplantıda, araştırması gene birincilik ödülü kazandı.

Aşının insanlara uygulanabilmesi için, bilimsel sürecin tamamlanması için gereken, daha birkaç yıla ihtiyacı var. Ama Prof. Şanlıdağ, ömrü olan görecek, o yukarıda söylediğim ödülü de kazanacaktır. Hiç şüphem yok!

Bir tv kanalından, yukarıdaki yazımdan bahsederek, kendisini yüreklendirdiğimi söylemiş, sağolsun. Estağfurullah Tamer, sendeki yürek, sana da yeter, bize de insanlığa da…

Böyle bilim adamlarıyla, gurur duyuyoruz… İşte Kıbrıslı Türk, bu olmalıdır…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.