İngilizler hiç korkmasın...

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

İngilizler hiç korkmasın...

Cumartesi sabah , mail box'umda bir yazı buldum… "Labor Party ne yapacak?" Gönderen okurum "bunu çevir de bizim Anglofonlar okusunlar" demiş!

Haber Guardian'da çıktı. BBC de Türkçe yayınlarında duyurdu. Linkleri aşağıdadır. Başlık şu: "Miliband: Küçük ve orta iş sahipleri bilsinler ki bizim iktidarımızda, siz bankalara değil, bankalar size hizmet edecektir!" Breh… İngiltere'de komünizm mi kuruluyor?

Miliband konuşmasında, mevcut İngiliz hükümetinin ekonomi politikalarının ekonomik iyileşmeye ilişkin verilerinin, halkın geçim giderlerinin fazlalığına çare üretmekten uzak olduğunu vurgulamış. Bunun sebebi olarak, İngiltere'de mevcut banka şubesi sayısının, gerektiğinden fazla olmasını gösteriyor. Çare olarak, bankaların dikkate değer sayıda şubesini satmasını, istemiyor! "Satacaksınız" diyor!

Aynen tercüme ediyorum: "Biz mevcut bankaların ellerindeki şubelerin bir kısmını ellerinden çıkarmalarını söylemiyoruz. Biz bunu nasıl gerçekleştirebileceğimizi soruyoruz. Daha da ileri gideceğiz!"

"Ya satacaksınız ya da geldiğimde görürsünüz" yani! Siyasetçi ekonomi yönetimine karışır mı? Bizimkilere sorsana! Ayıp değil ya! Madem bilmen, sor öğren…

Bu Miliband cahil olduğundan, ve tabii İngiltere ömrü hayatında ekonomi yönetmediğinden cüretle, konuşmaya devam ediyor. Ne dünyadan haberi var, ne ekonomi biliminden, ne liberalizm'den falan… Diyor ki; "İngiltere'de bazı bankalar pazar payında ciddi güç sahibidir... Mesele piyasanın küçük bir kısmında pay sahibi olacak yeni bankalar yaratmak değil. Asıl mesele pazarda önemli paya sahip olacak ve mevcut bankalarla rekabet halinde olabilecek yeni bankalar oluşturmaktır... ABD'de yasalar çerçevesinde, herhangi bir bankanın piyasayı domine etmesine engel olmak için denetimler yapılır. (Bak seeen!) Biz de İngiltere'de aynı prensibi devam ettireceğiz. Bir sonraki hükümette, bankaların kişisel hesaplar ve küçük işletmelere verilen kredilerine ilişkin pazar paylarına yönelik limit koyacağız. Bu limit üzerinden birleşme ve satın almaları engelleyeceğiz." Ne kadar ayıp! Tutup Oxford'da Siyaset, Ekonomi ve Felsefe okumuş, London School of Economics'de Ekonomi Masteri yapmış sadece… Oysa ne okullar var… Oxford ile LSE yeter mi? Haddini de bilmez! Bunun bubası da böyle cahildi… Oxford'da Politik Bilimler profesörü idi… Başka yerde iş bulamadı herhalde… N'apsın?

Oğlu da bankacılık sektöründe gücün tek bir elde toplanmaya başladığını söylüyor (Çünkü beş banka anlaşıp her kararı birlikte veriyorlar, benzetmek gibi olmasın) ve diyor ki:

"İşçi Partisi bunu tersine çevirecek. Buradan küçük ve orta ölçekli işletmelere sesleniyorum. İşçi Partisi hükümetinde, artık daha fazla bankalara hizmet etmeyeceksiniz. Bankalar size hizmet edecek." Bin defa yazdık bunu, ama biz de bu Miliband gibi cahil olduğumuzdan, kulak asan yok!

Şimdi ya bu Miliband sosyal demokrattır ya "ekonomiye siyaset karışamaz" diye meclisin yetkilerini, mahkeme kararına rağmen, ona buna devredenler! Ya Obama liberal'dir, ya bunlar? ,

Adam, "halkın geçim düzeyi" deyip, başka bir şey söylemiyor… Bre ya bankalar? Utanmaz! Siz bu akılları bizim Merkez Bankası "müdürü"ne sordunuz mu? Maliye Bakanımıza? Tüccarlar Odasına? Türkiye elçisine? Ne olacak be bu bankaların bilançoları sonra? Terbiyesiz herif…

Liberal desen değil; sosyal demokrat desen değil, komünist desen, haşa huzurdan! Faşist de değil! Başka ne var? Ben bilmem...

Bizimkiler mutlaka bu duruma el koyup bir çaresini bulmalıdırlar. Sosyalist Enternasyonal'de kardeş partilerdir! İngiliz'lere yazık değil mi? El atın… Martin Schultz da üstünüze saldıracak çünkü o da benzer şeyler söylemekte ama boş verin… Biz olduk artık, insanlığı da kurtarmanız lâzım…

Eminim yapacaklar… Dünya, huzur içinde uyusun… İngilizler de hiç korkmasın…

http://www.theguardian.com/politics/2014/jan/17/ed-miliband-banks-cost-of-living-labour

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2012/09/120930_miliband_banks.shtml

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.