ŞU KAN SOY SOP MESELELERİ

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.66

9.51

$

7.99

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

ŞU KAN SOY SOP MESELELERİ


9.7.2004 günkü Sabah Gazetesi'nden öğrendiğimize göre:

Türkiye, dünya gelişmişlik liginde yine küme düştü. Birleşmiş Milletler (BM) "İnsani Gelişme 2003" Raporu'na göre Türkiye, 175 ülke arasında, 96 sırada yer aldı. BM, Türkiye'de 7 milyon 150 bin kişinin günlük 2 dolardan daha az kazançla geçimini sağladığını ortaya çıkardı. Eğitim, sağlık imkanları, okur yazarlık oranı, hayatta kalma ümidi, Ar-Ge yatırımları, kadınların çalışma hayatına katılımı, kentleşme gibi kriterlere göre Fiji, Libya, Küba, Samoa, Mauritius gibi ülkeler bile bizden iyi performans sergiledi.

* En zengin yüzde 10 nüfusun milli gelirden aldığı pay Yüzde 30.7

* En yoksul yüzde 10 nüfusun milli gelirden aldığı pay da yüzde 2.3 .

* Türkiye, kalkınmakta olan 100 ülke içinde fakirlikte 22. oldu.

* Okur-yazar olmayan yetişkin nüfus 10 milyon kişi (yüzde 14.5)

* Günde 1 dolarla geçinmek zorunda olan mutlak yoksullar 3 milyon 850 bin kişi

* Eğitime ayrılan pay Yüzde 3.5

* Sağlığa ayrılan pay Yüzde 3.6

* Borç ödemelerine ayrılan pay Yüzde 15.2

* Milli gelir içindeki AR-GE (araştırma geliştirme yani bilimsel çalışma) harcamaları Yüzde 0.6 (Norveç'te 1.7)

* 1000 kişi için telefon sayısı 285 (Norveç'te 732)

* 1000 kişi için cep telefonu 295 (Norveç'te 815)

* 1000 kişide internet aboneliği 60.4 (Norveç 464

* Ar-Ge alanındaki bilim insanı 306 (Norveç'te 4 bin 112)

* Bilim- mühendislik araştırması (1 milyon kişide) 303

* 15 yaş üzeri kadınların yüzde 22.8'i okuma yazma bilmiyor."

Ömrünün yirmi yıla yakınını oralarda geçirmiş bir insan olarak, bu rakkamların gerçek durumu belki de yansıtmadığını bile ileri sürebilirim. Tabii burada kıyasa esas alınan Norveç'in nüfusunun da beş milyon olduğunu da eklemeliyiz ki durum biraz olsun kavranabilsin!

Bu rakkamlara bakınca, aklıma benim çok iyi bildiğim, Türk basınının da arasıra diline dolayarak "ne olacak bu memleketin hali" muhabbeti yaptığı bir başka durum geldi.

28 Nisan 2003 Pazartesi günkü Milliyet'te bir haber, "Gençler geleceği yurtdışında arıyor 58 üniversiteden 37 bin 680 öğrenciyle yapılan bir araştırmaya göre her yüz öğrenciden yaklaşık 80'i yurtdışına göç etmeyi düşünüyor" demekteydi! (20/5/2003) günkü Vatan'da ise kendisi bir sosyoloji doçenti olan Haşmet Babaoğlu, "Bu ülkede kalmak çaresizlik olmasın" başlığını koyduğu makalesinde, diyordu ki:

"Sabah'taki röportaj Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın kurucularından, şimdi Toplum Gönüllüleri kuruluşunda çalışmalarını sürdüren İbrahim Betil'le, Milliyetteki röportaj ise Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu yla yapılmıştı. Şimdi bu röportajlardan alacağım iki alıntıya bakalım. İbrahim Betil diyor ki; "Genç nüfusta öylesine büyük bir potansiyel var ki. Bu gençler birer enerji küpü. Hepsi iyi niyetli ama maalesef pek çoğu umutsuz, kurtuluşu yurt dışında arıyorlar." Prof Terzioğlu diyor ki; "Ekonomik krizde herkes yurt dışına kaçacak sıcak paraya üzüldü. Benim üzüldüğüm şey ise iyi yetişmiş insanlarımızın, gençlerimizin Türkiye'den ümit kesmeleri ve gitmeleriydi."

Bütün bu alıntılardan çıkan sonuç ne? Demek ki onca afra tafraya, atıp tutmaya rağmen, orada insanlar mutlu değiller ve gençlerin, yetişmiş insan gücünün tümü, evet tümü, fırsatı bulsa dışarı kaçacak! Yetişmemiş insan gücü zaten gidip Berlin'de bir büfe açmaya dünden razı!

Peki, aylardan beri bize, "Bunlar AB istiyor, kanları bozuk" diye sövenler kim be birader? Allah allaaaah...

İki kelâm da bizimkilere: "O günde bir dolarla geçinmek zorunda olan 4 milyonun da boğazından kesip yutmaya utanmamaya daha ne kadar devam edeceksiniz?" Siz mi seviyorsunuz o milleti?

Hade yahu! "Vallahi..." deyin!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.