Take it easy…

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.41

7.57

$

6.81

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Take it easy…

Şu sıralar, kuyruğum çok sıkışık…

Biri uluslarası bir tıp kongresi olmak üzere, iki adet bildiri yazmam gerekiyor; on gün içinde… Girne Belediyesi ile GAÜ'nün ortak düzenledikleri kültürel bir sempozyuma sunacağım bildiriye de şu an itibarıyla başlamış değilim… Bir yeni kitabın hazırlığı, devam ediyor… İki ay içinde yayınlanmalı… Bir başkasının hazırlığı da sürmekte… Altı ay içinde de o yayınlanacak… İlki mesleki, ikincisi tarih!

Bir roman ve bir de deneme projesi de tezgâhta…

İki adet de mesleki makale için söz verdim, Eylül'den önce onlar da çıkmalı…

Değil facebook muhabbetlerine, gazeteye yazı yazmaya mecalim kalmadı…

Bu bakımdan, eski okurlarım bilir; böyle bunaldığım zamanlarda, "eski ayları kırpar, yıldız yaparım"! Bazı moronlara kızdığımda, yemek tarifleri yazdığım da oluyor! Ama şu sıralar, kızmaya bile vaktim yok! Öyle meşgulüm yani! Avaracılarla hiç uğraşamam… Bir hafta, on gün benim "yıldızlar"a katlanacaksnız…

Bakın bir zamanlar gene böyle bir durumda neler yazmışım:

Yirmi temmuz akşamı, Cumhurbaşkanı'nın verdiği resepsiyonda, bir dostla iki satır sohbet ettik. "Neden gündelik politika yazmıyorsun?" dedi... "Aslında senin sivri bakışına, o alanda çok ihtiyaç var!"... Ortalıkta kan gövdeyi götürüyor, ben tarihe dalmışım... Ama bazı arkadaşlar da başka türlü düşünmekte... Sanat toplum için midir? Tavuk mu yumurtadan çıkar? Kartal mı dalı tartar, dal mı kartalı?

Bunca yıl köşe yazarlığı yaptıktan sonra, ben ürktüm... Yıldım! Gerçi iki ay "yılgınlık yok direniş var" diye bağırdık durduk ama ben, direnmeyi bıraktım ey kirayun-u kirâm! Gündelik yazıp da her anlayanın, her anlamayanın, her hatasını düzeltmeye çalıştığımın beni düşman bellemesinden, gına geldi ihvanlar... Çektim kuyruğunu... Ohhhh... Rahat ettim...

Tarihe dalınca, canının istediğini yazıyorsun. Akademi tarihine dal örneğin! Platon kalkıp da sana mı girişecek? Siyasi tarihi al eline, evire çevire yaz... İkinci Selim'in, mezarından doğrulup, "Bostacıbaşııı" diye bağıracak hali mi var? Sosyal tarihe dal, örneğin Fatih Sultan Mehmet'in dünyayı fethettiğini ama hayatında hiç domates, mısır, biber, fasulya yemediğini ve hatta patatesten de haberdar olmadığını, anlat. Adam İstanbul'u fethediyor, Kırım'a kadar uzanıyor, Belgrad kalesi önünde yaralanıyor ama bir lop-top'u yok! Cep telefonu da! Ne "çat"laşmış ömrü hayatında, ne de cep telefonuyla bir kenara çekilip, "girl friend"i ile üçbuçuk saat süren bir sohbet yapmış!... O Kanuni var ya? Hani Hürrem'in kocası… Ha, buna babası hiç otomobil almadıydı... İkinci viteste benzini kökleyip de elektriği kestirmeyi bile bilmeyen, "cihan imparatoru"! Hade yahu siz da! Ama gidip Macaristan'ı alıyor, hayret birşey... Diyorsunuz örneğin ve kimse de alınmıyor... Ohhhhhhh, kekâ!

... Kızıp celâllenen de çıkmaz, merak etme... Mis gibi... Elli küsur yaşımızda, şimdi mutazara mı çıkaralım? Niza mı yaratalım? Yok kardeşim, sıkıysa, "sivri yazı"yı siz yazın... Ben yıldım...

Ben size bir ahtapot plâkisi tarifi vereceğim, parmaklarınızı da beraber yiyeceksiniz! Ya fırında, tereyağlı kuru fasulya tarifine ne buyrulur? Belki "bu Türk yemeğidir, yok efendi Hellen yemeğidir" kavgasına konu olur ama olsun, nasılsa mutfak dalaşmasından, kan çıkmaz... Kimse de plâki meselesinden, size gönül koymaz... XVI.yy'da bir Fransız köylüsünün günlük menüsünün, içinde bir parça et yüzen lâhana çorbasından ibaret olduğunu biliyor muydunuz, örneğin? Yanında da kocca bir dilim, kara ekmek... Ben Fernand Braudel'in yalancısıyım, ona göre!... Ya Fransa ile İngiltere ve İspanya arasında yüz yıllarca devam eden, "Evkaf'ın su meselesi"ne dönen Renga Meselesi'ni yazsam, acaba yanlış anlaşılır mı? … Renga ile ilgili muhtelif atasözleri var, biliyorsunuz... Renga kalsın, bir ara elim değdiğinde ben size "bişşi"nin tarihinden, biraz söz ederim. Hacı Bektaş-ı Veli de bişşiyi çok severmiş idi? Haberiniz var mı?

"Take it easy"! İdare edin da tamamdır...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.