Kıbrıs'ta barış da engellenir ırzına da geçilir...

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Kıbrıs'ta barış da engellenir ırzına da geçilir...

Geçen gün ( 7Mayıs) Havadis'te yazan Esra Aygın Yalgın'ın makalesindeki şu paragraf, çok önemliydi:

"İsrail'in Leviathan havzasında doğal gaz çalışmalarını yürüten Noble, Delek ve Avner, Kıbrıs'a doğal gaz ihraç etmek amacıyla, Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Doğal Gaz Şirketi DEFA tarafından kısa süre önce açılan ihaleye teklif verdi. Teklif, İsrail'den Kıbrıs'a uzanacak bir boru hattı üzerinden, Kıbrıs'a, elektrik üretimi için 10 yıl boyunca yılda 0.7-0.95 milyar metreküplük doğalgaz satışını içeriyor. Kıbrıs Cumhuriyeti ihale ile ilgili kararını 21 Ağustos'a kadar verecek."

Aygın makalesinin daha yukarıdaki bölümünde, ABD'nin konu ile ilgili diplomatı Bryza ile yaptığı söyleşide, Amerikalı'nın kendisine, İsrail'in de kendi doğal gazını Avrupaya ihraç etmek istediğini, bunun en ekonomik yolunun, İsrail/Kıbrıs/Türkiye güzergâhı olacağını; ancak, İsrail'in sonsuza kadar Kıbrıs Sorunu'nun çözümünü bekleyemeyeceğini ifade ettiğini yazıyordu.

Öte yandan, "Kıbrıs Doğalgazı" nın, Türkiye üzerinden gitmemesi durumunda, "sıvılaştırılması" için, bir sıvılaştırma tesisi kurulmasına değmeyecek kadar az olduğundan bahisle, ancak İsrail ve Kıbrıs işbirliği ile bu seçeneğin akla uygun olabileceğini anlatmış Bryza… LNG tesisi, Vasiliko Bölgesi'nde kurulabilirmiş… Kıbrıs'ta… Bunun için, Kıbrıs Gazı yetmeyeceğinden, İsrail gazının da buraya getirilmesi gerekiyormuş, habere göre…

Kıbrıs Sorunu'nu çözüp, gazı, ucuz yoldan Türkiye üzerinden Avrupa'ya göndermek ama bu arada Kıbrıslı Türkler'e de paylarını ödemek! Ya da İsrail ile anlaşıp, ortak bir likitleştirme tesisi kurarak, başlangıçta biraz daha büyük bir yatırım yapmak ama gelirin bütününe mi el koymak?

Gaz konusunda Anastasiadis'in ikilemi; budur…

Kıbrıs Sorunu açısından ise, "ucuza doğal gaz satıp, Türkler'le paylaşmak" üzere, Kıbrıs Sorunu'nu bitirmek; ya da "başka biri" ile anlaşıp, hem gaz gelirinin bütününe el koymak hem de "uzun vadeli mücadele" gereği, bizim batıp; tam teslim olacağımız koşulları beklemek üzere, "ucu açık, hakemsiz" toplantılarla, "müzakere ediyor gibi yapmak!

Kıbrıs Sorunu'nu çözmek meselesinde de önlerindeki iki seçenek bunlar…

"Dünya Bariş güçleri"ne gelince: AB, bir saat evvel enerji açısından Rus bağımlılığından kurtulmak derdindedir! Kimin sattığının önemi yok! ABD, Doğu Akdeniz'de yeni ortaya çıkan enerji kaynaklarının üstüne de kendi şirketlerinin oturması için, her şeyi yapar! Tarih tanığımdır… Rusya, Rumların yediği 50 milyar euro'sunu kurtarmak peşindedir, Baf'ı bile kabul etmedi karşılık olarak! İsrail ise bu işte hepsinden kârlı çıkar yukarıdaki paragrafa göre… Bu arada, "Barış güçleri"mize gelin! Dünyadaki her melânetin müsebbibi bunlar değil mi? Burada nerden "Barış gücü" oluveriyorlar?

İmdi… Yukarıdaki ilk paragraftaki ihale haberine dönelim! Yani İsrail ile "Kıbrıs Cumhuriyeti" anlaşmışlar, her ikisinin doğal gazı da "Vadiliko'ya" taşınıp, sıvılaştırıldıktan sonra, birlikte ihraç edilecek! 21 Ağustos'da "Kıbrıs Hükümeti", gaz boru hattı ihalesini kime vereceğine karar verecek…

Türkiye yolu, "mafiş"! İsrail ile bir olup, Vasiliko'da sıvılaştırılıp, biz devre dışı bırakılarak satılacak… Kararı verildi, ihaleye bile çıkıldı…

Ben, bütün hayatını bu adaya barış gelsin diye mücadele ederek geçirmiş bir adamım… Ama gönül başka, akıl gene başka… Siyaset, akılla yapılıyor!

Bu haberi okuduğumda, içim bir güven doldu, bir güven doldu; sormayın… Baştan ayağa güvene kestim… Öyle arttı yani güvenim… Hatta adımı değiştirip, Güven koymaya karar verdim de şimdi mahkemelerde koşacak halim yok …

"Verelim Maraş'ı be gardaş garşılıksız da yıkalım bu işgal rejimini…" dedi bir tanesi… Öyle güveniyor ki, benden beter… Bravo…

Bu arada Kudret Özersay da müzakereleri yapan adam olarak demez mi ki: " Maraş Güven artırıcı önlemler arasında yoktur. Sıra toprak meselesine geldiğinde görüşülecek!" Tut demişlerdir, kelin perçeminden.

Bu nasıl dış politika? Bunu da sormazsam, hatırım kalır doğrusu…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.