CTP kaçıncı parti?

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

CTP kaçıncı parti?

Bilindiği gibi üç ay içinde iki büyük ameliyat geçirdim. Polat ve Rasıh sağolsunlar, bana ta ilk hastalandığımda, " Keyfine bak, kendini iyi hissetmeden yazma…Köşen senindir…" dediler… Ben de bu hakkı yeterince kullandım.

Bu çerçevede, 1970 seçimlerinden beri ilk defa, bu geçirmekte olduğumuz cumhurbaşkanlığı seçimi boyunca, bilerek ve isteyerek, hiç yazı yazmadım. Hiçbir politik aktiviteye de bulaşmadım. Zaten akademik hayat, artık daha fazla ilgimi çekiyor. Eskiler, "eşek govalasın" derlerdi! O kadarla kaldım. Bu hastalıklı alanla ilgilenmeyi de düşünmüyorum bundan sonra! " Adam olamadık, bakan olsun olalım!" ekolü, zaten yeterince meşgul… Biz de vereceğimizi verdik… Bin beytambal kalsın…

Elbette bu ifade, siyasetin teorisi, tarihi ve toplumun genel çıkarlarına karşı ilgisiz kalacağım anlamına da gelmiyor. Sadece, bunların "siyaset" dedikleri ve artık halkın nefretini çeken gündelik faaliyetlerle ilgili… Artık seçime birkaç gün kaldı, bir şeyler demezsek, kendi geçmişimize ihanet etmiş oluruz. Ama bugün gene de kendi yazdığım bir metin koymayacağım buraya… Buyrun önce metni okuyalım:

"CTP BİTTİ

CTP'nin o narsistik birinci nesil soğuk savaşin ayazinda yetişen bizim de kurucusu olduğumuz KÖGEF neslinin bütünleştiği moment, Sovyetler Birliğinin çöküşü gibi korkunç bir travmayla, bir yandan örgütsel ideolojik benliği gerilerken diğer yandan yeni yeşil CTP gömleğini giyerek, yüksek rakimli tepelerden icazet almayi başardi. Ama fesi yere koymamak eski oylarini yitirmemek içinde yirtik dondan firlar gibi, erken öten horoz gibi Türkiye benim anavatanim değildir gibi efelikler yapti (bir yandan da) AKP'nin eteğine yapişti. Bu sefil oportunist tavir başlangiçta zekice bir firsatçilik gibi gözükse de orta vadede AKP'nin Suriye politikasi gibi çikişi olmayan bir çikmaza dönüştü… Yine de referandumda akel'in büyük kaziğini yemeseydi bu kadar eşekten düşmüş karpuza dönmeyecekti.
İşte tam bu uğrakta kadro açisindan ctp'nin sonu geldi.
Özkan'i tanirim ve çok severim ancak onun başkanliği artik tekne kazintisi ve yetişmiş kadronun tükenmişliğini ortaya serdi.
O günlerde yanimdakilere CTP bitti dedim ve bu tükenişi yaşiyor şimdi.
Bu hatalar da yetmedi! 15 yaşimizdan 1970'lerden itibaren kelle koltukta bu partinin toprakta kök salmasina uzun yillar destek vermiş eski unsurlara karşi işten atmaya kadar varan ve benim için Civa'nin 1979'un intikami ve tüm Elyelilere Halk Der kuruluşuna duyduklari nefreti kusar gibi intikam peşine düşmeleri, ctp'yi vefali gönüllerde sifirladi tüketti bitirdi.
Bu yeni ve saçma sapan konuşan çocuklar bir de tüy diktiler.
Bunca yilin tecrübesiyle sizin ilaciniz bende var. Ancak Naci dostumun ölümünden sonra hakeden adam kalmadi partide.
El faaaatiha deyip geçelim mi? Bize yaptiklari kötülüklerle bunu hak etmediler mi dostlarim?İsteyen bu soruya cevap yazabilir.

İyi de olur."

Bu satırlar, KÖGEF'in kurucu genel sekreteri Şener Uluşan'a aittir. "Troçkist"tir diye önce kendi kurduğu örgütten, sonra da partiden atılmıştı. " Ölüm tehlikesi sana, iskemleler bize" politikasının bir örneği…

Geçen yıllar, Şener'i bir filozof haline getirdi ama artık o bile kurtaramaz bu yapıyı… Zaten isteyen de yoktur… Bitti…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.