İnsan yanılıyor... b planı değildi...

loading
29 Mayıs, Cuma
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

İnsan yanılıyor... b planı değildi...

"Biz, gençliğimizde yanlış bir yol seçmiştik. Sosyalizm insanlığın B Planı değildi." Bu cümlenin kime ait olduğunu biliyorsunuz.

Oturup, uzun uzun düşündüm o günlerde… Doğru muydu? Yani örneğin Diyalektik Yöntem, yanlış mıdır? Hayır… Bugün sağcılar da kullanıyor… Değil… Tarihsel Materyalizm yanlış mı? Gene değil… Bütün ciddi tarihçiler, sol görüşlü olması şart değil; yorumlarını artık ona göre yapıyorlar. Tarihsel ilerleme, toplumların içindeki sınıfların çıkar çatışması ile gelişir! Neresi yanlış?

"Artı Değer Teorisi" yanlış mı? Yanlışsa neden toplumsal ve bütünsel olarak, sınıf olarak işverenler her gün daha zengin olurken, çalışanlar her gün daha fakir oluyor? Peki, "Değer Teorisi" mi yanlış? Yani bir malın fiatını, üretilmesi için harcanan toplumsal emeğin belirlediği" saptaması? Yanlışsa, niçin bir bilgisayarın fiatı, bir çakmağın türevi? Niçin bir "düz işçi"nin geliri, bir cerrahın onda biri?

Oturdum, düşündüm… Ben yanılmış mıydım ve halâ yanılıyor muyum? Say ki öyle…

Peki, Nazım Hikmet da hade yanıldıydı… Sabahtan akşama kadar şiirlerini okuyorsunuz ama diyelim ki o da yanıldıydı… Fidel Kastro da yanıldı! Ölmedi halâ yaşayıp, Obama'ya lâf da yetiştiriyor, terbiyesiz… Ché da yanıldı, Ché… ".ok yoluna Niyazi" oldu, aptal… Ama posterleri göğsünüzden inmiyor?! Aragon da yanıldıydı ama her radyoyu açtığımda, şiirinden Zülfü'nün yaptığı besteyi çalıyor: "Ey özgürlük…"

Neruda yanılmış bir adamdı… Nobel'ini geri versin mirasçıları… Allende de .ok yoluna gitmiş bir aptaldır… Ailesi özür dilesin Şili'nin faşistlerinden… Picasso da alsın o Guernica'yı da…. İç savaş'ta ölmüş bir milyon İspanyol'un ruhları da… Özür dilesinler, yanıldıydılar… B Planı değildi… Ya Ho She Minh ve ona inanarak, yıllarca önce Fransız, sonra da Amerikan bombalarına direnerek ölen milyonlarca Vietnam'lı? Ayıp değil miydi? O kadar masrafa sebep oldular… Meğer B Planı bile değildiler… Ölüp, ölüp gittiler; aptallar… Vietnam Devleti, ABD'ye bir deklerasyonla baş vurup," yıllarca bizi, ormanlarımızı, dağlarımızı, havamızı yakıp kavurduğunuz için, sizden özür diliyoruz, çünkü biz yanılmıştık" demeli yani! İnsanlık öldü mü?

Hade bu Kübalılar, Vietnamlılar şu bu cahil, biz de aptaldık ki "yanıldıydık" diyor eski ustamız… Peki, daha geçen gün öldü, Prof. Eric Habsbawm öldüğü güne kadar kendine "Marxist tarihçi" dedirtti… O da mı yanılmış? E.P. Thompson? E.H. Carr? Terry Eagleton? İngiliz filozoflar bunlar… Hiç biri nedamet getirip, "yanıldıydım" demedi… Bazılarının ağzından düşürmediği, Gramsci (İtalyan), benim bayıldığım Althusser (Fransız) "tercihçiler"in peygamberi Fecault? Togliatti falan? Hade bir tane de hayattaki yazayım? Zizek! You tube'da o kırık İngilizcesi ile söylediklerini ağzından dinleyip duruyorum, "yanıldım", B Planı falan filan dediğini hiç duymadım…

Gene bize döneyim: Kemal Tahir de mi yanılmıştı? Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Atilla İlhan da mı?

"Ben sana mecburum"ha?

Yannis Ritsos da be batriodi? Teodorakis'ten Dallaras'tan çoktan vaz geçtim ama Kavafis da be gumbaro?

O gün bugündür düşünürüm? "Ben de mi yanılmıştım"?

Altmışımda bir karara vardım: Evet! Yanılmışım… Yanlış arkadaşlar seçmişim… Biraz geç, biraz da güç oldu ama… N'apalım? Beşer şaşar…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.