BM parametreleri ve çözüm…

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

BM parametreleri ve çözüm…

Yazı biraz karışıksa özür dilerim. Ama hem konunun kendi karışık ve hem de hukuksal metinlere dalacağımızdan, kendi üslubumu terk etmek zorundayım. Lütfen okuyun!

BM GK, 1990 tarih ve 649 Sayılı Kararı'nda der ki:

"Genel Sekreter'in iki toplum liderinin son görüşmesi ve şimdiki durum değerlendirmesine ilişkin 5 Mart 1990 tarihli raporunu dikkate alarak,

Anayasal yanı ile iki toplumlu, toprak yanı ile iki kesimli ve bu kararla 1977 VE 1979 DORUK ANLAŞMALARI çerçevesinde bir federasyon oluşturulması yönünde, karşılıklı olarak kabul edilir bir sonuca özgürce ulaşabilmeleri için iki toplum liderine, …çağrı(da) bulunur. (Madde 3)

Zamanın Genel Sekreteri Perez de Cuellar da bu karara dayanarak, Aralık 1991'de sunduğu raporda demiştir ki: "Kıbrıs'ta siyasal bakımdan İKİ EŞİT TOPLUM bulunduğunu, siyasal eşitliğin her alanda uygulanması için devletin HER ORGANINA ETKİN KATILIMIN gerektiğini, garanti sisteminin 1960 düzeninin aynısı olacağını vurgulamış" ve ilk kez egemenlikten söz ederek, "Kıbrıs'ta iki toplumun EGEMENLİĞİ PAYLAŞACAĞINI" açıklamıştır. (Aralık 1991 GK'ne sunulan Genel Sekreter raporu.)

1991 tarih ve 716 sayılı GK Kararı ise şunları da içerir:

"BM Güvenlik Konseyi; Kıbrıs sorunu konusundaki pozisyonunun, Kıbrıs'ta taraflar arasında kabul edilen 1977 ve 1979 üst düzey anlaşmaları ile, son olarak 1990'da Güvenlik Konseyi'nce kabul edilen 649 sayılı karar çerçevesinde, Kıbrıs sorununun çözümü için gerekli olan temel prensipleri ….teyid eder,(madde 3) "Taraflara bu prensiplere tam olarak uyması ve bu çerçevede çalışarak bunlarla TEZAT OLUŞTURACAK YENİ KAVRAMLAR ORTAYA ATMAMASI çağrısında bulunur." (Madde 5)

Bu karara ek olarak sunulan BM Genel Sekrateri raporunun ilgili bölümü de şöyle:

"Kıbrıs, Kıbrıs Türk ve Rum toplumlarının ortak evidir. Bu iki toplumun arasındaki ilişkiler azınlık-çoğunluk ilişkisi değil, Kıbrıs devletinin iki toplumu arasındaki ilişkilerdir…""İki toplum bu sürece EŞİTLİK TEMELİNDE katılmalıdır…" (12 Temmuz 1992)

1992 tarih ve 750 sayılı GK Kararı da geçmiş 649 ve 716 sayılı kararlara ve raporlara gönderme yaparak, vurgular ki:

"Taraflara, bu ilkelere tamamen saygı göstermeleri ve BUNLAR DIŞINDA YENİ KAVRAMLARI GÜNDEME GETİRMEMELERİ İÇİN YENİDEN çağrıda bulunur." (Madde 3)

BM Parametreleri diye mangalda kül bırakmazlar ama ölçü işte bu!

Bu ölçülere uyarak BM gözetiminde her iki toplum lideri, 11 Şubat 2014 tarihli Çerçeve Anlaşması imzalarlar ve görüşmeler başlar. Orada da denir ki: "Çözüm ilgili Güvenlik Konseyi kararlarında ve Doruk Antlaşmaları'nda belirlendiği üzere, iki toplumlu ve iki kesimli, siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon zemininde olacaktır… HİÇBİR TARAF DİĞERİ ÜZERİNDE OTORİTE VE HUKUKİ SELAHİYET İDDİASINDA BULUNAMAZ. (Madde 3)… Federal Anayasa birleşik Kıbrıs federasyonunun EŞİT STATÜDE iki kurucu devletten oluşacağını saptayacaktır. (Madde 4)

Büyük harf ile dizdiğim bölümlere bir daha göz atın…

Bu Kıbrıs Meselesi gailesi, 150 yıldır devam ediyor. Son elli yılda, iki Kıbrıslı Halkın, konu üzerinde hemfikir kaldıkları noktaların tümü de yukarıda aktardığım BM Parametrelerinde var. Bütününü torpilleyip, masayı deviren kim? Akıncı mı?

Bizim ÇÖZÜM SEKTÖRÜ mensupları, yanlış yerde gösteri yapıyorlar… Gidip Eylence'de "Masaya dön" gösterisi yapmak lâzım! Belki ELAM'cılar da gelir, kozlarınızı paylaşırsınız… Var olan bütün parametreleri, BM'nin " tezat oluşturacak yeni tezler ortaya atmayın" çağrılarına rağmen tepene "gık" deme, haklı olarak reaksiyon gösterene tavır koy!

Anlayışınıza mazhar olmak için adımızı mı değişelim?

Ayıp oluyor artık ama...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.