Ortalamayı hazzetmem

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Ortalamayı hazzetmem

Ortalamayı hazzetmem

Sosyal medya alanında Lapsana Mulla "nick name"i ile bilinen bir arkadaşım var! İngilizce yazmamın kusuruna bakmayın, o mecranın ruhunu aktarmak için yapıyorum. Türk herifle, Türk kevaşe birbirlerine İngilizce mesaj atıyorlar… Meydanda… Özel olsa hadi neyse… Böylelikle ne kadar "European" oldukları ortaya çıkıyor sanıyorlar. Velespit sürmek gibi, sabah sabah guli gezdirmek, ortalığa s..tırmak gibi gündüz gözüne farları açık arabayla dolaşmak gibi… Üç ayda ansızın kedi sever kesilmek gibi…

Sanayi devriminden sonra "çağdaş uygarlık"ı Batı kültürünün temsil edip etmediği tartışmalıdır çünkü sadece 20.yy'da bunlar çıkardıkları iki dünya savaşı ile seksen milyon insan öldürdüler, sömürge savaşlarında katlettikleri ile yüz milyon yapıyor, Cengiz Han bile bunu becerememişti ama olsun… Varsayalım ki gerçekten de onlardır çağdaş uygarlığın öncüsü ama böyle "makyaj" tavırlarla o uygarlığa dahil olmuyor, olamıyorsun ki! Olsan olsan, Cezayir'de "eğitim Fransızca olsun, Arapça dersler kaldırılsın" diyen sömürge aydınına dönersin sadece böyle pansuman tavırlarla ki sana onlar bile tiksinti ile karışık bir acıma ile bakarlar, ancak!

Bu "uygarlığın" zemininde, bütün Avrupa'da orta çağ boyunca süren Hristiyan mezhep savaşlarının olduğundan haberin var mı? Önce Yüz yıl sonra da Otuz Yıl savaşlarında bunlar birbirlerini öyle bir kırdılar ki sonunda 1648'de oturup Almanya Weatfalya'da bir anlaşma imzaladılar… Bugün hüküm süren bir çok anlayışın (Kimse kimsenin dinine karışamaz, din ile devlet işleri birbirine karıştırılamaz gibi) temelinde o anlaşma vardır. Ulus devlet de o anlaşmanın bir ürünüdür, aslında, Aydınlanma felsefesi de… Ulus da ulusçuluk da ve hatta sosyalizm düşüncesi de Westfalya olmasaydı, dürüyemezdi…

Şimdi… O sürecin neresinde yer aldın? Diyecem, diyemiyorum… Çünkü, hristiyan değilsin bir defa… Noel kutlamakla da olamıyorsun… Sadece sömürgecine özenip, gülünç oluyorsun!

Hadi süreçte yer almadın, sonuçları ile ne kadar ilgilisin? Aydınlanma düşünürlerinden kaç tanesini okudun, üzerine düşündün de benimsedin? Olardan geçtim, çağdaş Avrupa düşüncesinin temsilcisi durumunda olan düşünürlerden haberin var mı? Bertrand Russel ile alâkan var mı? Karl Raimond Popper falan? Frankfurt Okulu mensupları, Habermas filan?

E? Nasıl oluyor da tamamıyla bambaşka bir kültürün içine doğup, yüz seksen derece farklı bir başka kültürü benimsemiş olabiliyorsun o zaman? İçinde olmadın, tarihini bilmiyorsun, felsefesinden haberin yok! Sarışın kızlardan hoşlanmakla ( o da özentidir, o ayrı mesele) oldu mu sanıyorsun? Veya sonuçlarını taklit eden pansuman tavırlarla… Herifçi oğlunun dedesi, Afrika'da fil, Hindistan'da kaplan bırakmamış, şimdi torunu, kendi günahını çıkarmak üzere, "Bırak ayı seni yesin, hayvandır acıktı, yazık" kampanyaları yapıyor. Sana ne oldu?

Türk Türk'e, İngilizce yazışmaktan başladık, nereye geldik?

Oysa ben Lapsana Mulla'yı anlatacaktım… Ki bir "kadın" milletvekilimiz, benim "nick name" kullandığım versiyonum olduğu konusunda eminmiş, duyduğuma göre… Hayatım boyunca görüşümü yazmaktan korkmadım oysa! Al işte bu yazı… Neden müstear isim kullanayım?

Efendim bu Lapsana, bizi yöneten ekiplerimiz için, "Vasatlar Cuntası" der…

Cuntayı çoktan geçtik… Zihniyetleri egemen oluyor be arkadaş! Hep beraber ipliklerini pazara çıkarmazsak, sonunda bir parmağımızı ısıracağız de beşi de ağrıyacak, haberiniz olsun…

Dün gene bizim o eski arkadaşla yoldayız! Anlattıydım canım, hani 170 basıp polise de kızan… " Bu düz yolda bu moderen tomofille 100 km mi sürülür? Bunların isdopları ABS, basınca duruyor. Ne mahzuru var? Bırakın da uçalım" diyen… Satıcı malını kakalasın diye böyle söylediydi, o da inanmış!

Dün da dolduruşa geldi gene, roud about'a 150 ile bir girdi… ABS da işe yaramadı… Yüru yüro döndük… Berekât takla atmadan durdu… Tirtrmeye başlayınca, dümeni bana terk etti…

"Sen sür"…

Ben "moderen" değilim Allaha şükür ama birazcık fizik bilirim… Can korkunu tadınca, artık bana katlandı…

Ortalamayı hiç hazzetmem be Lapsana…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.