Dizi yazı 2 - 1. Cenevre Görüşmeleri

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.45

7.58

$

6.82

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Dizi yazı 2 - 1. Cenevre Görüşmeleri

1. Cenevre Görüşmeleri:

BM Güvenlik Konseyi'nin 20 Temmuz 1974 günü aldığı 353 Numaralı karara uyan üç garantör ülkenin Dış İşleri bakanları, 25 Temmuz 1974 günü Cenevre'de toplanıp, hem ateş kes kararını hem de Kıbrıs Sorunu'na nasıl bir çözüm bulunabileceğini tartışmaya başladılar. Britanya adına Callaghan, Türkiye adına Turhan Güneş ve Yunanistan adına devrilen cunta hükümetinin yerine kurulan Karamanlis hükümetinin Dış işleri Bakanı, Mavros.

Görüşmelerin seyrini izleyebilenler, aslında Callaghan'ın 1960 Anayasası'nı tekrardan yürürlüğe koymak, Turhan Güneş'in Zürih anlaşmasını on yıldan beri Rumlar'ın kendilerinin kabul etmediğini gerekçe göstererek, Türkiye'nin artık bir federasyon kurulmasından yana olduğunu deklere etmek, Mavros'un ise Makarios'un Helen dünyasındaki etkisinden çekinerek, 15 Temmuz öncesi duruma (Status quo ante) dönmekten başka hiçbir şey kabul etmemek üzere konuştuklarını görür.

Ateşkes konusunda, MMO girdiği Türk bölgelerinin boşaltılması gerektiği konusunda fikir birliğine varıldığı açıklanmış ama Kıbrıs'ta bu uzlaşmalara kulak asan olmamıştır. Türkiye, görüşmeler yoluyla bir çözüm bulunmasına yaklaşmanın mümkün olmadığın, Rum/Yunan tarafının görüşmeyi "zaman kazanmak amacıyla kullandığını" düşündüğünden hem adada bulunan kuvvetlerinin güvenliğini sağlamak, ve hem de gün gele kendi çözmünü empoze etmek amacıyla Kıbrıs'a asker ve malzeme göndermeye devam etmiştir. 28 Temmuz'a kadar, adaya 200 tank ve 20 bin de asker çıkar.

Bu durum mevcut kuvvetin güvenliği için arazinin genişletilmesini dayatmaktadır.

Yunan tarafı Türkiye'nin ateş kes'e uymadığını, ileri sürdükçe Türk tarafı da kimsenin ateş kes'e uymadığını, onların da söz verdikleri gibi Türk bölgelerini boşaltmadıklarını ileri sürer. Helen tarafı ise Türk bölgelerinin başaltılmamasının sebebinin, Türk birliklerinin ateş kes'e uymaması olduğunu bildirir. Tam br kısır döngü…

Callaghan ara bulmaya ve Kissinger'i devreye sokarak Türkiye'yi geriletmeye çalışır ama ABD politikası o doğrultuda değildir.

Sonuçta konferans çıkmaza girip, 30 Temmuz'da dağılırken, 8 Ağustos'da her iki toplum liderinin de katılımıyla çözüm görüşmelerine başlanacağını bildiren, bir açıklama yayınlanır.

(devam edecek)

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.