Bizim gerçek düşmanımız kimmiş?

loading
27 Ekim, Salı
£

10.67

9.66

$

8.17

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Bizim gerçek düşmanımız kimmiş?

Çocuğun biri geçen gün alenen yazdı: "Bizim düşmanımız, Rumlar değil, Türkiye’dir! Çünkü 1974’ten beri Rumlar’a karşı egemeniz ama Türkiye irademize müdahale ediyor!” Kopyaladım, not ettim saklıyorum.

Bu durum, amiyane bir cümle ile de anlatılır ama affınıza sığınırım. Gene “adam” gibi, anlaşılır umuduyla, insan gibi anlatacağım…

Bazıları kavramları iyice birbirine karıştırdılar… Anlı şanlı akıl hocaları da var ama sonuçta gelinen yer, iddia ve murat edilenin tam zıttı bir noktadır.

Bu güya kendini solda sanan bir gıybetin dışa vurumudur! İlk başta “acaba bu nihilizm midir?” diye düşünmüştüm. Bu konuda birkaç yazım da var bu köşenin arşivinde, biliyorsunuz. Ama sonra farkettim ki nihilist adam, “müesses nizam”ın bütün getirilerinden de faydalanmaz! Devletten maaş istemez, burs almaz, ganimet evde oturmaz, gidip “road tax” ödemez, ehliyet almaz, çocukları nüfusa kaydettirmez, nikâh yapmaz, ganimet maldan miras talep etmez… Rest çeker, askerlik de yapmaz… Düzen kendine ne ceza verirse onu da çeker, o yıkmaya uğraştığı toplumdan hak, hukuk, adalet de talep etmez! Sadece karşı gelir…Çünkü topluma karşıdır… Ver yeyim, ört uyuyayım da ben sana neler edeyim, diyen nihilist görülmemiştir. Bu sade bir gıybet ama Karl Marx’ın çok güzel sözlerinden biridir: “İnsan tarihini kendi yapar ama verili koşullar altında yapar!”

Yani tarihi kendi keyfinize uygun şeyler söyleyerek ve öyle davranarak, yapamazsınız! “Milliyetçilikler arasında eşit uzaklıkta, tarafsızım” iddiası, eylemde “milliyetler arasında bitaraf (ve dolayısıyla bertaraf edilmeye aday)” bir noktaya getirdi bunları.

1789’dan beri devam eden “milli devletler” ve “milli cemiyetler” dünyasında, böyle bir varsayım, kendinizi tarihin de toplumun da dışına atmış olmakla özdeşleştirmektir aslında çünkü ne reel sosyalizm ne de neo liberalizm bayrağı altında kapitalizm, henüz öyle bir “ulus ötesi toplum” oluşturamadı!

“Millet nedir?” ayrı bir tartışma konusudur ama milliyetler çağında kendinizi “hiçbir millete mensup değilim” sanmak, bir yandan köleci toplumun etnoslarından biri olmak gibi bir gericiliği çağrıştırır, Aborjinler veya Navajo Kızılderilileri veya Afrikalı Zulular gibi; öte yandan da bu “uluslar” dünyasında, karşınızda yığınla “ulus” olduğu için, yok olmaya aday olmak gafletinizi gün ışığına vurur. Hele bir de bunu, varlık mücadelesi içinde olan bir ulusçuluğa karşı yaparsanız gaflet, dalalete döner. Sizinki ortadan kalkmakla, “ulus ötesi” bir toplum ortaya çıkmayacaktır ki! Sizinkinin karşısında olan galebe çalacaktır. Siz nasıl “milliyetçiliğin her türüne karşısınız” o zaman?

“Milliyetçiliğe karşı olmak” ile “millete karşı olmak” farklı şeylerdir…

Dün de bunlarda bir maraz! Aklınız durur… N’oldu? Türkiye doğal gaz buldu…”İnanmayın yahu, yalandır!” Yunan basını ikna oldu, bunlar olamıyor…

Neo liberalizmin saçmalamaları bunu değiştiremez. Gerçeği inkâr eden bir yığın ayvazın türemesine neden olabilir; kendi uydurma gerçeklerinden başka her şeyi kıymetsizleştirir, dünyayı özgürce sömürebilmesinin düşünsel, duygusal koşullarını yaratmak gayretini gün yüzüne çıkarır ama o kadar… Ne üretebilecekseniz ancak size sizden önceki nesillerden kalanlar üzerine üretebilirsiniz. Neoconların mesnetsiz, köksüz ve değersiz olması, dünyayı da o hale getirmez. Onun için o okuduğunuz liberal mekteplerin mutlak gerçeğin sahibi olduğunu sanmayın.

Sizi bir projenin nesnesi yapmışlar, o kadar…

Çıkın bunu halka söyleyip oy isteyin de gerçeği görelim, hep beraber… Dumanlı çadırlarda fantezi yapmaya benzemez hayat… Size bir şeyler vaad etti diye önünüze gelen kifayetsiz muhterisin peşine takılmadan önce…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.