AKEL'e güvenmek

loading
7 Temmuz, Salı
£

8.57

7.74

$

6.87

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

AKEL'e güvenmek

AKEL'in son marifetinin ayrıntıları geliyor... Politbüro'daki "evet"; Merkez Komitesi'nde dolaylı "hayır"a nasıl dönüştü? MK'ye denilmiş ki: "Referandumun ertelenmesi, kuvvetli bir olasılıktır...Neden biz 'evet' deyip riske girelim? Ertelensin... AB'a girelim, sonra bakarız..."

Bir "komünist" partinin, olayları doğru yönde yönlendirmeyi değil de genel görüşü baz alarak, olayların peşinde sürüklenmeyi politika olarak benimsemesi, herhalde mezarında Karl Marx'ın kemiklerini fırdöndürüyordur... "Nasılsa ertelenecek, ertelensin deyip haklı çıkalım!" Vallahi, köküne kadar Leninci imiş arkadaşlar... Olayın vahameti bundan da ibaret değil! Hristofiya efendi, bu arada Serdar Denktaş'la üç de görüşme yapmış, gizli! MK'ye aktarılan "ertelenecek" tespiti de yalan! Bu kadar rezaletten sonra, MK kararının en altına bir de ek yerleştirmişler. Diyorlar ki: " Kıbrıslı Türk yurttaşlarımızı, Kıbrıslı Rumlar'ın endişele ve kaygıları konusunda anlayış göstermeye, AKEL'e güvenmeye devam etmeye... davet ediyoruz"

Yok yahu! Başka?!

Kıbrıslı Türkler, elbette ki Kıbrıslı Rumlar'ın endişe ve kaygılarını anlamaya hazırdırlar, kendi endişe ve kaygıları anlaşıldığı veya anlaşılmaya gayret gösterildiği sürece... Ama AKEL'e güvenmek?! Kıbrıs'taki Ulusal Sorun'da, her köşe başında AKEL'in bir falsosu yaşanmıştır. 1.6.1948 günü Yunanistan Komünist Partisi bir bildiri yayınlayarak, Kıbrıs'ın bir Yunan adası olduğunu ilan etti edeli, AKEL bu konuda sınıfta kalmaya devam ediyor. 27-28. 8. 1949 günlerinde toplanan AKEL genel kurulu'nun verdiği karara dayanarak BM Genel Sekreteri'ne bir telgraf çekip, Kıbrıslılar'ın ortak kararının Yunanistan'la birleşmek olduğunu belirterek, BM gözetiminde bir plebisit yapılmasını talep eden Genel Sekreter Papayuannu, 1950 ENOSİS Plebisiti'nin de başını çekmiştir. Taa ki kilise rahatsız olup, bu oyuncağı elinden alana kadar... Mart 1954'te toplanan AKEL 8. Genel Kurulu, dünyadan "Kayıtsız şartsız ENOSİS" talep eden partinin yeni programını onaylıyordu...Ocak 1955 AKEL Merkez Plenumu kararı, "ENOSİS'e giden yolun, yığınsal demokratik eylem yolu" olduğunu ilan ediyor... EOKA'dan farkı, bu! Mart 1959'da yayınlanan AKEL MK kararında ise Londra ve Zürih Andlaşmaları'na karşı çıkılırken gösterilen gerekçe: "ENOSİS'in dışlanması"dır... 1974'e giden yolda, gerçi kendi faşistleri ile takışmışlardır ama ENOSİS kararları da parti programlarında yerini korumuştur. 1974 sonrasında, bir Kıbrıslılık söylemi tutturdukları doğrudur ama bu arada "ulusal konsey"de oturup, "ulusal politikalar" belirleyip izlemekten de hiçbir zaman vaz geçmemişlerdir. İşte kapı açıldı, gördük: Kıbrıslı deyince, kendilerini anlıyorlar...

Şimdi, en kritik dönemeçte de bunu yapıyorlar...

Sıradan halkın kaygı ve endişelerini elbette anlamaya ve gidermeye çalışıyoruz ama bunca yıldır, politikasını Dikomo'dan başlayıp; Girne'de biten şoven bir söylem üstüne oturtan; son iki yıldır iki toplumlu bir kitle gösterisi olmasın diye canını yeyen; otuz yıldır halkına gerçekle ilgili şeyler söyleyeceği yerde, ümitlerini okşayıp oylarını çalan ve günün sonunda çözüm zili çaldığında, " doğruyu anlatacak zamanım yok" diye erteleme isteyen bir siyasi hareketin, nesine güvenelim? AKEL yönetimi, kendilerine güvenmemizi istemeden önce, bize karşı olan borçlarını ödemelidir...

Türkiye'de faşist çeteler karşısında "Birleşik bir Kıbrıs" savundukları için öldürülen 8 arkadaşımızın, ha bire tören yapıp ölüsünü bile kullandıkları Derviş Ali Kavazoğlu'nun, kendilerine güvenmesinin bedelini canı ile ödeyen Fazıl Önder'in, ve diğerlerinin hatıralarına; iki yıldır canımız avcumuzda yaptığımız mücadeleye verecekleri yanıt, bu muydu? Kıbrıs Türk Halkı'nın ilericileri 40 yıldır kendinden çok daha güçlü merkezlerle, barış günü geldiğinde, AKEL MK "hayır" desin, bize şantaj yapsın diye mi boğuştu? Ne güveni? Sizin bize bir özür borcunuz var taa 1926'dan beri... Ne güveni?

Yüzünüzden suratınızdan utanın...

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.