KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI

Ne utanmaz köpekleriz!

Yayın Tarihi: 07/06/04 00:00
okuma süresi: 6 dak.
A- A A+

Namık Kemal'in yukarıdaki başlığı taşıyan şiirini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, bir yerden bulup okuyun... Uyarına gelirse, bir ara burada da yayınlarım...

Memlekette kokuşmamış kurum bırakmayan UBP kafasının bir marifetler dizisini de LAÜ'de yaşıyoruz. Kuruma daha fazla zarar vermemek için, ayrıntıları şimdilik es geçiyorum. Ne var ki çirkefe el atar atmaz, üzerimize sıçradı. Dün Niyazi Düzgün'ü arayan biri (kim olduğunu bana söylemedi) benim mütevelli olur olmaz para yemeye başladığımı, oğlumun okula olan borcunu bağışlatıp, diplomasını aldığımı söylemiş.

Bu konuda bir açıklama yapmak, sanırım bu satırları bunca yıldır yazan bir adam olarak, hakkım:

LAU ile ilgili bir miktar bilgi vermem, iktiza ediyor. Üniversitenin geçen yıl öğrenci sayısının 1800'e yaklaştığı biliniyor. Geçen yıla (2003-2004 öğretim yılı) kadar 1000 dolayında olan öğrencilerimizin, bir vakıf üniversitesi olan yani öğrenciden aldığı parayı, hocalara ve çalışanlara aktararak hayatta kalabilen, hiçbir garanti devlet yatırımı bulunmayan bir kurum olduğunu bir daha hatırlatarak, 1000 öğrenciden 781'inin burslu olduğunu bir daha dikkaatinize getiriyorum.

BU hesaba göre 375 Öğretmen çocuğu, %50 bursla, Türkiyeliler 1400$ yıllıkX 4= 5600 $ bütün öğretim süresinde ödeme yapmaktaydılar. Bu rakkam Kıbrıslılar'da 1200 yıllık, 4800 dört yıllıktır.

Aynı rakkama, 27 polis, 22 TSK mensubu, 34 Kardeş bursu alan çocuk, 4 personel çocuğu da dahil olunca, 462 öğrencinin, (%46) 4800 ile 5600 dolar arası ödeme yaparak, diploma alabileceği ortaya çıkıyor.

Bunlara ek olarak, polis, asker ve öğretmen yakını 36 öğrenci de %33 burs almaktadırlar. TC vatandaşları 2100 yıllık; 8400 toplam; KKTC vatandaşları 1600 yıllık, 6400 toplam dolara diploma almaktadır. Bunların da oranı, %3 'ün biraz üzerinde...

14 öğrenciye, Lise Diploma derecesi bursu verilmektedir. Lise birincileri beleş, ikinciler %50, üçüncüler %33 bursla okuyor! Verdikleri parayı yukarıda görebilirsiniz...

Akademik Performans yani yüksek puan bursu alan öğrenci adı geçen dönemde görülmüyor ama

185 öğrenci de Destek Bursu alıyor. Bu mütevellinin hükmi karakuşi verdiği bir burs. Miktarını bir kişi göynüne göre belirlemekteydi. Bunlar da %18!

Kaç adet öğrencinin sporcu bursu aldığının kaydını bulamadım ki o da %50'dir.

Bu hesapla öğrencilerimizin % 50'sinin toplam 4800 dolara diploma aldıkları; geriye kalanların yakjlaşık %20'sinin 5600 dolar, %3'ü de 6400-8400 $ ödedikleri görülüyor, dört yıl içerisinde...

Hiçbir burstan yaralanmayan, öğrencilerimizin sadece %21'i... Onların da kimler olduğunu hade tahmin edin de görelim!

Bu %21, dört yıllık dönem sonunda diplomaya hak kazanmak için, 2400$yıllıkX4= 9600$ Dört yıllık ödeme yapmak zorundaydı. Bunlar CTP, TKP ve diğer partilere mensup olduğu bilinen insanların, çocukları!

Şimdi zurnanın zırt dediği yere geliyorum:

Oğlumun dört yıllık LAÜ tahsili boyunca benim ödediğim para 9900$'dır! Meraklısına makbuzları forword ederim. Ama malum suçum dolayısıyla, diplomayı almaya gittiğimde (Mayıs 2003) bana okula 12bin$ daha borcum olduğu söylendi, seçimden sonra bugünlerde eski CTP'li olduğunu söylemeye başlayan, içmurakıp tarafından! (Omorfo valisi, duy duy...) Herkesin 4800 dolara diploma aldığı yerde, benden ayni diploma için 22bin US Dollars istendi! Ben de bu parayı hiçbir biçimde benden alamayacaklarını, dolara gecikme faizi olarak %150 gibi bir oran uygulayamayacaklarını (kaldı ki Mayıs ayındaydık ne gecikmesi? Dönem içinde geç ödeme yapmıştım ama süre biterken, kalan borcum her ne ise ödemek üzere gitmiştim), mahkemeye başvuracağımı söyleyerek ayrıldım! Rektör, Başkan ve bazı mütevelli üyeleri ile görüştüm ve mahkemeye başvurmak üzere girişimlere başladım. Bu arada bazı başka olaylar gelişti (seçim v.s.) ve Aralık 2003'te mütevelli heyeti, bu türden borçları (ana para ödenmiş) tümden affeden bir karar aldı. Bana atfettikleri borç da o karara göre iptal oldu! Aralık 2003'te... Benim mütevelli atanmam 15 Mart 2004'tür!

Şimdi, bunun neden söylendiği ortada... Bu saatten sonra, lütfen hiçbir arkadaş, "şunu niçin attınız; bunu affedin" diye ne bana telefon açsın; ne de birini alıp evime gelsin, çok kaba davranırım... Hiçbir soytarının, garagözlüğüne alet olmam ve olmayacağım...Kime isterse, ona oy vermiş olsun! Seçimde UBP sandık gözlemcisi olanlar, şimdi "Kökten CTP'li" oluyorlar da neme lâzım! Ya biz statükoyu bitireceğiz ya da statüko bizi... Statüko da yalnızca UBP değildir... Daha da ağır konuşmamak için, bilgilerinize sunarım! Kuruma zarar vermemek için, daha fazla konuşamıyorum...

Yağma Hasan'ın böreğinin nasıl götürüldüğünü anlatmak için, başbakanla görüşmeye çalışıyorum. Üniversitenin çıkarları ile çelişmezse, kamuoyuna da açıklarım.

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Doç. Dr. N. BERATLI yazıları