İstatistik ve anket

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.78

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

İstatistik ve anket

Çok bilinen bir şey değilir ama bizim okuduğumuz dönemde, Tıp Fakülteleri'nde iki ayrı ders yılı, istatistik dersi de vardı. İlk sene ve dördüncü sınıfta… Sanırım hala da vardır çünkü istatistik bilmeden, yayın yapmanız mümkün değildir. Bilimsel makaleden bahsediyorum elbette. Birkaç yıl önce Yeni Düzen'de yazdıydım: O yıl, dünyada yayınlanan bilimsel dergilerde basılan Türkiye'de kaleme alınmış bilimsel makale toplamında, ilk sırayı hiçbir üniversite değil, devlet sektörü dışında çalışan hekimler almıştı! Makaleleri yayına değer bulunduğuna veilk sırayı da aldığına göre, demek ki bu adamlar, en azındanbir makalenin nasıl yayınlanacağını biliyorlar, istatistik hesaplamalarını da doğru yapıyorlar. Diyeceğim, doğrudürüst bir istatistik eğitimi alınmadan bu yapılamayacağını hesaba katarsak, biraz biz de o işten nasibimizi aldık dersek, herhalde yabana gitmez… Birazcık biliyoruz yani o meseleyi…

Bizim İstanbul Tıp Fakültesi birinci sınıfında okuduğumuz, Prof. Dr. Sıtkı Velicangil'in Biometri kitabının ilk sayfasında, Tıbbi İstatistik'in kurucularından Karl Pearson'un bir özdeyişi vardı, dipnot olarak. Velicangil hoca, sınavda o özdeyişi sorar, bilmeyeni çaktırırdı… Biz de "adama bak, dipnottan soru soruyor" der, sövmekten, hocanın feleğini şaşırtırdık! Tabii ilk seneyi geçince, bizim okul dışı okumalarımız doruğa ulaştı! Dünyayı kurtarmaya heves ettiydik, ne yaparsınız?! O okumalar esnasında, şimdi yerini unuttum ama icap ederse, arar bulurum da yani, Engels'in bir lâfı dikkatimi çekti . Bizim Velicangil hocanın taktığı, Pearson'un o özdeyişini çağrıştırıyordu:

" İstatistik, rakamlara yalan söyletme sanatıdır!"

Okur, şimdi yazının başı ile ortası arasında tutarsızlık olduğunu sanacaktır ama değil! Bu sabah bizim Mehmet Çağlar'dan duyduğum ikinci bir özdeyişi de dinlerse, ne demek istediğimi anlayacak:

" İstatistik yalan söylemez ama insanlar onu bile yalancı yapıyorlar." Kendisi doktora düzeyinde istatistik dersleri verecek kadar konunun uzmanı olan Çağlar, aslında bana İngilizce söyledi ama tercümesi bu…

Umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır. Öteden beri, siyasette reklâmcılara kulak asılmasına bunun için karşıyım. Çünkü o meslek erbabının bakışı ile, pazarladığı malın satışı önemlidir ve satılan mal ciklet midir, toplumun geleceğini kurtaracak ya da batıracak bir siyasi öngörü müdür önemli değildir. Parasını alır, malı pazarlar ya da pazarlayamaz! Pazarladığı "mal" cikletse, mesele değil… Kovar, gelecek kampanyaya başka birini bulursunuz. Ama, yabir toplumun önümüzdeki elli yıllık perspektifini pazarlayamazsa, bedeli kim ödeyecek? Toplumun bütünü… O bakımdan, siyas projenin sahibinden başka, kimse sorumlu olamaz! Sorumlulukla yetki de eşit olacağına göre, danışmak başka, teslim olmak başka birşeydir.

Şimdi, bu bağlamda(bu lâfıda hazzetmem ama dahaiyisini bulamadım), geçen gün Kıbrıs Gazetesi'nde yayınlanan, "anket" e değineceğim! Millet, Muharrem Vaiz'i arıyormuş! Onu aramaya gerek yok ki! Sorumluluk, olması gerektiği gibi, siyasi otoriteye aittir. Bu çerçevede, insan durup durup geri dönüyor. Yahu, deniyor ki Talât %42, Eroğlu%52 küsür… Bu yaklaşık %95 yapmaz mı? E? %14 de Kararsız varmış? Oldu size, % 109… %10 da öteki adayların bütünün koysak, %119… Bu nasıl hesap? "Değiştirdi", "kaydırdı" bilmem ne? Aklımıza da mı hakaret ediliyor nedir? Kim yaptı be arkandaşlar bu hesabı size?

Bitti mi? Hayır…

Bir önceki "anket"te, denilmişti ki: Eroğlu gene %52 ama o zaman Talât, %32 miydi ne? Yirmi günde %10 artırdı demek… İyi güzel de canım kardeşim, o hesapta da ikisi haricindeki adayların ve karasızların oyu gene bu hesap kadardı! Şimdi kimyitirmiş de Talât %10 "daha" almış? Aydan mı geldi o %10 oy? Değil mi? Biri düşecek ki obürü artsın! Toplam da %100 olacak… Bütün bu oranlar, onun içinde dönüyor. Biri düşmeden, obürü nerden çıkıyor?

İstatistik, anket, bilimsel çalışma, reklâm ajansı; şu bu… İnsanın sadece, "Atma Mehmet da dinkardeşiyiz"diyesi geliyor!

Bir de "bakla hesabını bile yüzüne gözüne bulaştıranbu kadro mu" diyecem ama insafım bana engel oluyor. Manipülasyon tamam ama, ayıptır be arkadaşlar… Bu nasıl hesap?

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.