Bayan Eroğlu Ve Bir Önerisi Üstüne

loading
25 Kasım, Çarşamba
£

10.66

9.51

$

7.99

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Bayan Eroğlu Ve Bir Önerisi Üstüne

Ülkemizin yeni "first-lady'si" Meral Eroğlu'nun geçen hafta verdiği bir demeç, dikkat çekici idi. Sn. Bayan Eroğlu, "rahim ağzı kanseri aşısı yaptırmaya gücü yeten ailelerin, bir de fakir aile çocuğuna aşı yaptırmaları halinde, sorunun çözüleceğini" söylemişti… Keşke o kadar basit olsa…Konunun farkında olmak, dayanışmayı öne çıkarmak ve first lady olarak, tavır koymak açısından, Sayın Eroğlu'nu kutlamak lâzım! Ancak, mesele aşı ile bitmiyor… Doğal olarak, Bayan Eroğlu konunun ayrıntılarını bilmediği için, eksik kalan ve nihayetinde derde derman olamayacak olan bir öneri yapmış bulunuyor.

Geçtiğimiz 15 Mayıs günü, güney Lefkoşa'daki Kıbrıs Üniversitesi'nde, Rahim Ağzı Kanseri ile ilgili bilimsel bir konferans toplandı. Yunanistan'daki Hellenic Society for the Research and Treatment of Papillomavirus ile Kıbrıs Mendel Center for Biomedical Sciences öncülüğünde, "Kıbrıs" Sağlık Bakanlığı ve Kıbrıs Üniversitesi katkıları ile düzenlenen bu konferansta, Avrupa düzeyinde Cervical Kanser (Rahim Ağzı Kanseri) uzmanları, konuşmalar yapıp, konu ile ilgili son gelişmeleri dile getirerek, kadınların kanserden korunması ile ilgili, güncel AB programları, uygulamalar ve Kıbrıs için de uygulanması gereken yol hakkında görüşlerini dile getirip, kâğıda döktüler.

Bu kadar uzmanın Kıbrıs'a doluşmasının nedenini merak edenbilirsiniz! Çünkü Kıbrıs, son yıllarda dünyadan kazınmakta olan ikinci sıradaki kadın ölümü sebebi Cervical Kanser'in takibi, erken tanısı ve tedavisi konusunda, devletin kuzeyi ile güneyi ile dünyada kabul edilmiş takip ve tedavi programlarına hiç ilgi göstermediği tek AB ve Konseyi üyesi… Lefkoşa'ya toplanan uzanmaların bir listesini, bu yazının sonuna ekleyeceğim. Bizde bilgi çok ucuzdur ve herkes de her şeyi herkesten iyi bildiği iddiasındadır. Kahvede ağzınızı açsanız, kenardaki prefa masasından biri de kalkar, "bence de şudur" der… Gene güneydeki dostlarımızdan öğrendiğimize göre, Türkiye Hükümeti de ülkedeki 30-60 yaş arasındaki bütün kadınların, her 5 yılda bir ücreti devlet tarafından ödenmesi koşuluyla, HPV DNA Testi yaptırması için bir yasa çıkarmak hazırlığında! Onlar da AB yetkililerinden öğrenmişler… Buyurun! "Dinci" Erdoğan'a bakın bir, bir de bizim "bilimsel sosyalist" Hristofyas veya kuzeydeki hükümetlerimize! Kravat bağlamakla modern olunmuyor… AB üyesi "Kıbrıs Hükümeti"ne bir bakın, bir de Ak Parti "dinci" hükümetine…

Neyse…

15 mayıs günü Lefkoşa'daki Kıbrıs Üniversitesi'nde toplanan Avrupa Eksperleri Grubunun konferansında ortaya çıktığına göre, devletin hiç ilgi göstermediği Rahim Ağzı Kanseri Takip Programlarına, ülkemizin hekimleri de henüz uyum sağlayabilmiş değil! Örneğin Rahim Ağzı Kanseri takibi yapılıyor diye, hastalara rutin olarak Papanicolau Smear Test yapılıyor. Oysa bu test elli yılın öncesinde kalmış ve %50 yanlış sonuç verebilen bir araştırma yöntemi. Bugün dünyada, Cervical Cancer taraması için uygulanan test, HPV DNA Testi… Kıbrıs'ta hastaların sadece %1'i bu testi yaptırmış durumda!!! Geriye kalanlar, Allaha emanet…

Uzmanlar komitesi, 30-60 yaş arası bütün kadınlara, HPV DNA Test yapılmasını karar altına almış bulunuyor. Hükümetler öyle her uzman komitesinin kararını dikkate almadıkları için de AB'den sağlanan 300bin Eoro'luk bir fon ile önümüzdeki yıl pilot bölge olarak, Baf ilçesindeki 30-60 yaş arasındaki kadınlara bu test uygulanacak. Güney'deki sağlık bakanlığına, bu pilot uygulama örnek gösterilerek, ülkenin bütün kadın nüfusunun, 5 yılda bir söz konusu tarama programlarına alınması için fon ayırması yönünde bir talepte bulunulması için de Mendel Center bünyesinde gerekli projeler için hazırlık çalışmaları yapılıyor. İnşallah bir gün gelir bizim sağlık bakanlığımız da bu önerileri dikkate alacak hale gelir ve biz de onlara böyle bir program yaparız. Çünkü o Mendel Center'in Board of the Directors'ünde üç de Kıbrıslı Türk doktor bulunuyor. Ama bir bilimsel araştırma merkezinin görüşlerini, ister Türk olsun ister Rum, Kıbrıslı politikacıların dinlemeye hali yok! Yetmiş milyonluk Türkiye yapacak parayı buluyor, biz bulamıyoruz. Çok daha önemli işlerimiz var! Tank alacağız, top alacağız, püüü! Önce vatan!

İnsanların birbirlerini aşılatmaları güzel bir dayanılmadır ve öneriyi selamlarım ama bu konu devlet düzeyinde ele alınmazsa, başa çıkılabilecek bir konu olmadığı gibi, bugünün dünyasında, kadın cinsinin ikinci ölüm nedeninin, sebebi ve tedavisi mümkünken, bunu uygulamak için para yetersizliğini ileri süren bir yönetimin, 1950'lerin Mau Mau kabilesi düzeyinde görülmemesini hiçbirimiz sağlayamayacağız…

Bütün dünya "primer test" diye HPV DNA'yı kabul ederken, geleneksel smear yaptıran hekimlerimizin ve hastaların sadece %1'ine modern araştırma yöntemlerinin uygulanmış olmasının ayıbı da biz hekimlere yeter… Avrupalı ha? Bu internet çağında…

Bu da böyle biline…

Avrupa Uzmanlar Komitesi Üyeleri'nin Listesi:
Prof. Theodoros Agorastos: Jinekoji ve Obstetrik Profesörü, Selânik Üniversitesi.

Prof. Jack Cuzick: Epidemiyoloji Profesörü, Londra Üniversitesi.

Dr Marc Arbyn: Kanser Epidemoyolojisi Profesörü. Brüksel Üniversitesi.

Dr Silvia de Sanjose: Katalan Onkoloji Enstitüsü ve Dünya Sağlık Örgütü Cervical Kanser Epidemiyolojisi komitesi üyesi, İspanya.

Prof. Guglielmo Ronco: European Guidelines for Quality Assurance in Cervical Cancer Screening program editörü; Italyan Randomised Controlled Trial comparing HPV vs Pap programı koordinatörü, İtalya.

Prof. Chris J.L. Meijer: Molacüler Patholoji Profesörü, Amsterdam Üniversitesi, Hollanda.

Prof. Karl Ulrich Petry: Kadın Hastalıkları ve Doğum Profesörü, Wolfsburg, Almanya.

(Bu bilginin orijinali için bkz. :
www.mendelcenter.org

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.