Bu sıcakta siyaset

loading
24 Eylül, Perşembe
£

9.71

8.89

$

7.62

KÖR GÖZE PARMAK

Doç. Dr. N. BERATLI
nazim.beratli@kibrispostasi.com
Doç. Dr. N. BERATLI
A- A A+

Bu sıcakta siyaset

Gündelik siyasi yazı yazmayı sevmem… Çünkü koşullar o kadar çabuk değişir ki! Dün yazdığınızı bugün, bugün yazdığınızı yarın yalanlamak zorunda kalabilirsiniz. Düşüncede "tutarlılık" diye bir erdemden bahsetmem oysa. Her gerçek, kendi koşulları içinde gerçektir. Tutarlılıkla tutuculuk söz konusu olduğunda, o ünlü Nasrettin Hoca fıkrasını anlatırım. Hani hocaya sormuşlar: "Yaşın kaç?" Hoca, "Otuz beş" demiş… On yıl sonra bir daha soracakları tutmuş, hoca gene "otuz beş" deyince, "hocam on yıl önce de otuz beş demiştin" diye, sitem etmişler. Hoca altında kalır mı? "Ben" demiş, "sözünden dönecek adam mıyım?"

Siyasette böyle değil ama! Aynı gün içinde duruma göre, otuz beş yaşında da olunabiliyor, kırk beş de on sekiz de… Koşullar değişince, siyasetin gerçeği de anında yön değiştirebilir. Bu bakımdan ileride bir gün gazete koleksiyonuna bakan bir araştırmacıya, yazıların yazıldığı günün koşullarını anlatmak şansım olmayacağından, gündelik siyaset yazmaktan kaçınırım. Okurlarım da zaten gündelik siyasi yazılarımı değil, tarihle ilgili, kültürel hayatı ele alan yazılarımı daha çok sevdiklerini söylerler.

Ama gene de bugün, bu yazı prensibime bir ara vermeliyim, bazen yaptığım gibi… Meclis'in tatile girmesi ile birlikte, bizde siyaset de havalarla doğru orantılı olarak ısınıyor. Meclis çoğunluğuna çok yakın bir sayıyı elinde tutan UBP'nin, genel başkanına koalisyon yetkisi veriliyor. İhtiyacı, iki el daha aslında ama, alınması gereken acil önlemler dolayısıyla, kendisine siyasi meşruiyet arayışı aslında bu. Yoksa DP'den istifa eden iki milletvekili ve Ertuğruloğlu'nun yuvaya dönüşü ile, çok rahat meclis çoğunluğunu ele geçirebilir. Ayni siyasi iklimin ürünleri olarak, çok rahat da icraat yaparlar! Koalisyona sayı bakımından ihtiyaçları yok yâni aslında… Sıkıntı, ayni siyasi ekolün alacağı önlemlerin topluma vereceği acının faturasının, kimin sırtına yükleneceği!

CTP bu hükümete girseydi, denklem ta başından çözülür, ülkenin iki büyük partisi, toplumu yeniden formatlamanın sorumluluğunu yüklenirlerdi. Ama bu seçeneğe ne her iki partinin tabanları, ne de toplum hazır değil henüz. DP'nin, bu koalisyonda yeri yok! Olsaydı, son harekâtlar düzenlenmezdi. ÖRP de sanki de hükümete girmek için fesini atıyor gibi ama sanırım onların hükümetteki varlığının da ne siyasi anlamda, ne de pratikte hiçbir manası yok. Çünkü faturayı "sağ" yüklenecekse, zaten yeteri kadar "sağ" vekil parmağı, mevcut… ÖRP'ye ihtiyaç yok…

İlle koalisyon kararı vermişse siyasetin mühendisleri, seçenek TDP'dir… Hem üç milletvekili ile direnme gücü yok ve hem de önlemler paketinin faturasını yüklenmekte, sağı tek başına kalmaktan kurtaracak bir sol söylemin sahibi. Siyasi meşruiyet açısından, UBP'nin önünü açıyor, rahatlatıyor. İşaret edilecek hedef, orasıdır. Koalisyon olacaksa, TDP ile olur… Veya sorumluluk gömleği, sağın sırtına geçirilecekse, UBP'nin şu andaki meclis aritmetiğinde, küçük bir sağ partiye ihtiyacı yok! Elindekiler kendine yetiyor.

O bakımdan bunaltan yaz sıcağı altında koparılan tozkoparan fırtınasına bakmayın siz. UBP geleneği dolayısıyla, bu hesapların duayenidir. Hesaplarını çoktan yapmışlar, kararlarını vermişlerdir. Ama bu arada, ipleri bütünü ile ellerine almak için, gerekli manevraları yapmaktadırlar. Çünkü bu tarlanın, harmanı da var. Kamuoyu önünde, küçük partiler ve bağımsızlarla oynanan oyunun amacı bu. CTP haricinde tümünün kontrolünü kendi ellerine aldıktan sonra, çoktan verilmiş kendi kararlarını uygulamaya sokacaklar, bu kesin… Meclisin %49'unu elinde tutan bir partinin bu politikayı uygulamak da, ayrıca hakkı… Elbette ki her durumu, kendisi için en yararlı sonuçları çıkarmak üzere dizayn ettiğinden dolayı, kimseyi suçlayamazsınız. Yaş yerde yatıp, kuru rüya görmemek lâzım…

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.