Ucuz elektrik mümkün

Yayın Tarihi: 24/09/21 07:00
okuma süresi: 3 dak.
A- A A+

KIB-TEK’te yaşanan sorunları ve KIB-TEK’in yapısını uzun yıllardır takip ediyorum.

KIB-TEK kurulduğu günden beridir KKTC halkına elden geldiğince en iyi hizmeti vermeye çalışmış bir kurumumuzdur. Kurulduğu yıllardaki kuruluş amacı ve o dönem satın alınan makine ve teçhizatı istenen hizmeti verebiliyordu.

Yıllar içinde değişen koşullara uyamaması, güneşten elektrik enerjisi elde edilmesi amaçlı yatırımlara ısrarla karşı çıkması, KKTC’nin büyüyen ekonomisi ve nüfusu nedeni ile artan elektrik tüketimine ekonomik ve kabul edilebilir maliyetlerde hizmet verecek çözümleri üretememesi nedeni ile varlığı tartışılır hale geldi.

Yakıt temini ile ilgili aylardır yaşanan sorunlar gerçekte KIB-TEK’in sorunlu durumunu ortaya koymaktadır.

2007 yılından beridir Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesine karşı çıkması, KIB-TEK’in sonunu hazırlayan etkenlerden bir tanesidir. Doğadan enerji elde etmek yerine fosil kaynaklı yakıt ile yola devam etmek istemesi, hem maliyetleri yükseltmiş, hem de bizim ekonomimiz ile kıyaslandığında büyük sayılacak bir meblağın her yıl artarak yurt dışına gitmesine neden olmuş ve olmaktadır.

Bir yıl içinde sadece elektrik enerjisi için gerek duyulan 220 bin tonluk yakıtın 2021 yılı için dünya spot piyasasından alış bedeli yaklaşık olarak 140 milyon Dolardır. Ki, Türkiye’den denizaltından kablo ile elektrik getirilebilmiş olsaydı halkımızın elektrik tüketim ücreti olarak KIB-TEK’e ödeyeceği miktar, KIB-TEK’in yüzde yüz brüt kar payı ile tahminen 70 milyon dolar olacaktı.

Geriye kalan 70 milyon dolar, her yıl yatırım olarak ekonomimize geri dönecekti ve endüstriyel kirlilik dörtte üç oranında azalacaktı.

Bilindiği üzere Kıbrıs Rum Yönetimi, Kıbrıs Elektrik Kurumunu batmaktan kurtarmak ve Rum halkına ucuz elektrik enerjisi temin etmek için Mısır Elektrik Kurumu ile “Mısır’ın elektrik enterkonnekte sistemine denizaltından çekilecek kablolar ile bağlanma” görüşmelerini başlattı. Bizim de, daha da geç olmadan, Kıbrıs Türk Hava Yolları gibi iflas etmeden, KIB-TEK’i kurtaracak duygusallıktan uzak akılcı bir plan hazırlamamız ve ivedilikle uygulamaya koymamız gerekiyor.

KKTC halkının ve tüketicisinin ucuz, doğal ve çevreci elektrik enerjisi kullanabilmesi için ilk başlarda Türkiye’nin enterkonnekte sistemine bağlanma girişimleri başlatılması, ikinci aşamada da açık havada güneşten enerji edilmesi, gece kullanımı için depolanması adımlarının atılması gerekmektedir. 

Aksi adımlar, hem KKTC’yi elektrik enerjisiz bırakacak, hem de pahalı elektrik kullanımını körükleyecektir.   

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer Prof. Dr. Ata ATUN yazıları