Yol tamiratının faturası korkunç

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

A- A A+

Yol tamiratının faturası korkunç

22 Ağustos Pazartesi günü Mağusa'dan Lefkoşa'ya doğru giderken, daha Hamitköy kavşağını uzaktan bile göremeden kendimi uzun ve yavaş ilerleyen bir araç kuyruğunun içinde buldum.

Arabam, korkunç uzunluktaki kuyruktan dolayı milim milim ilerleyebildi ve sabah 10:00'da yapılması kararlaştırılan toplantıya da ancak ve ancak 10:30'da yetişebildim. Allahtan cep telefonu gibi kullanışlı bir iletişim aygıtı var ve gecikeceğimi üyelere bildirip özür dileyebildim.

Bir kaza olmuştur ve bu nedenle de yol kapanmıştır diye de bayağı üzüldüm.

Toplantı bitince, geri dönüş yolunda, bu tıkanmaya neyin neden olduğunu merak ettim ve üşenmeden yol boyunca iş yeri olan birkaç yerde durup sordum. Yol tamiratı nedeni ile yolun kapatıldığını öğrenince duyduklarıma inanamadım. Aldığım yanıt beni açıkçası şok etti.

Zaman zaman konferanslara katılmak için gittiğim diğer ülkelerde ana yol tamiratlarının her zaman ve her koşulda, trafiğin en az olduğu saatler olan gece yarısı ile sabah 06:00 arasında yapıldığını gözlemlediğim için, ertesi gün yemedim içmedim, Mağusa'dan kalkıp aynı saatte Lefkoşa'ya gittim ve Hamitköy kavşağı ile Kıbrıs gazetesi kavşağı arasındaki trafik akışını saydım ve sonra da bir maliyet hesaplaması yaptım.

Pazartesi günü ana yolda mesai saatleri içinde yapılan tamirat nedeni ile kapatılan yolda kaç kişinin çalıştığını görememiştim. Bu nedenle, biraz bolca tarafından tutup bir varsayımda bulunacağım ve o gün yolda 15 kişinin çalıştığını kabul ederek tüm hesaplamalarda bu sayıyı temel alacağım.

Eğer bu söz konusu 15 kişi, gece yarısı 00:00 ile 06:00 arasında çalışmış olsalardı, alacakları fazla mesai, adam başı ortalama 7 YTL (saat başı normal ücret) x 2 (çift mesai) x 6 (saat) = 84 YTL olduğunu düşünürseniz toplam mesailer 1,260 YTL edecekti. Jeneratörlerin mazotunu da bu giderlere eklerseniz bu rakam hadi olsun 1,350 YTL. Daha fazla değil. Diğer araç gereç, gündüz ne tükettiyse, gece de aynı enerjiyi tüketeceğinden ilave bir masraf çıkması söz konusu değildir.

Gelelim vatandaşın bu tamirat nedeni ile haksız yere, düşüncesizce ve zorla harcatıldığı paranın miktarına.

Hamitköy kavşağı ile Kıbrıs gazetesi kavşağı arasında, hafta başı olmayan Salı gününde, ki ben Pazartesi günü daha çok aracın yoldan geçtiği inancındayım, saat 09:00-10:00 arasındaki ortalama araç akışı 600 adet. Bu sayının saat 14:30'a kadar aynı ortalamada aktığını sonra da %50 düşüşe geçtiğini varsayarsak, yolun kapalı olduğu saatlerde, bekletilmeye zorlanan araç sayısı 3900 eder. Bu araçların her birinin, benim gibi aracı çalışır vaziyette 30'ar dakika milim milim ilerleyen kuyrukta beklediğini varsayarsak boşu boşuna harcanan yakıt parasını çok kolay bulabiliriz.

Benim aracımın tüketimi, motor rölantide çalışır vaziyette yaklaşık 3 YTL saat başıdır. Demek ki benim o kuyrukta tarım saat beklemekle kaybettiğim para, sadece mazot ücreti olarak 1.5 YTL'dir. Benzinli araçlarla mazotlu araçların gider ortalamasını alırsam, çıkan rakam ortalama 4 YTL her saattedir.

Her aracın yarım saat beklediği hesabı ile toplam kaybedilen milli servet, 3,900 x 2 YTL = 7,800 YTL'dir.

Bu hesaba, kuyruk beklerken kaybedilen saatler dahil değildir. Benim vasıfsız ve asgari ücretli çalışan bir kişi olduğumu düşünürseniz, saat başı ücret ve vergiler tutarı ortalama 5 YTL'dir. Bu tamirat nedeni ile kaybedilen saatlerin karşılığı ise, 2.5 YTL x 3,900 kişi = 9,750 YTL'dir.

Mazot ve saat kaybı giderlerini toplarsak, vatandaşa zorla harcatılan paranın 7,800 + 9,750 = 17,550 YTL olduğunu görürüz.

Devlet bizden yol vergisi adı altında her sene yüklü bir para almaktadır. Aynı şekilde belediyelerimizde yol, su ve aydınlatma adı altında bizden her sene artan bir şekilde harç almaktadır. Toplanan bu paraların karşılığı, biz vatandaşları sıkıntıya sokmadan yolların bakımına ve yapımına gitmesi gerekirken, gece trafiğin en az olduğu saatlerde çalışıp 1,350 YTL fazla mesai ödememek için haksız yere, en işlek ana yolu gündüz vakti trafiğe kapatıp biz vatandaşları sıkıntıya sokmak ve bir de üstelik cebimizden 17,550 YTL ödetmek çok büyük bir haksızlıktır.

Ümit ederim, bundan böyle ana yollar gece yarısı tamir edilir ve milli hazinemiz, dıştan dövizle satın almak zorunda kaldığımız benzini ve mazotu açıkgözlük uğruna, vatandaşımıza akılsızca ve zorla harcatarak, heba edilip havaya atılmaz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.