Büyükkonuk Belediyesi ile Akdeniz Karpaz Üniversitesi gerildi

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

Büyükkonuk Belediyesi ile Akdeniz Karpaz Üniversitesi gerildi

Büyükkonuk Belediyesi ile Akdeniz Karpaz Üniversitesi gerildi

Büyükkonuk Belediyesi, Akdeniz Karpaz Üniversitesi'ne (AKÜN) karşı yeni kararlar almaya hazırlanıyor. Belediye Başkanı Başkanı Sezai Sezen, Karpaz bölgesi halkının çıkarlarından uzak hareket etmekle itham ettiği AKÜN'e kiralanan Kemerli Konak'ın geri alınmasını gündeme getirmeye hazırlanıyor.

Büyükkonuk Belediyesi ile Akdeniz Karpaz Üniversitesi gerildi
banner
A- A A+

Büyükkonuk Belediyesi Başkanı Sezai Sezen bugün yaptığı yazılı açıklamada AKÜN'le ilgili iddialarda bulundu ve Belediye Meclisi'ni AKÜN'le ilgili yeni kararlar almak üzerew toplantıya çağıracağını bildirdi.

Sezai Sezen'in açıklaması şöyle:

"Bugün bir yerel gazetemizde çıkan Akdeniz Karpaz Üniversitesi'nin Büyükkonuk Yerleşkesi ile ilgili haber üzerine Büyükkonuk Belediyesi olarak açıklama yapma gereksinimimiz ortaya çıkmıştır.

Söz konusu haberde şu anda Akdeniz Karpaz Üniversitesi'nin kullanımında olan ve Büyükkonuk Belediyesi'ne ait olan Tarihi Kemerli Konak binasının sorgulanması üzerine, tarafımızca bölge menfaati için desteklediğimiz AKDENİZ Karpaz üniversitenin bizlerde hayal kırıklığı yarattığını da belirtmek isteriz.

Söz konusu üniversite kuruluş aşamasında, adından da anlaşılacağı üzere Karpaz Bölgesine yatırım yapacak olmasından dolayı, hem şahsımı hem bölge halkını heyecanlandırmıştı.

Kaldı ki bölgemizin sadece üniversiteler ve turizm ile kalkınabileceği vizyonu ile hareket eden biz bölge yöneticilerinin bu konuda üzerine düşeni yapması da sorumluluklarımız arasında bulunmaktaydı.

Bu çerçevede Büyükkonuk bölgesinde öğrenci akışının sağlanması ve Üniversite tarafından gerekli yatırımların yapılması ile bölgemizin kalkınacağı tartışma götürmez bir durumdu. Akdeniz Karpaz Üniversitesi yetkilileri ile yapmış olduğumuz protokol ve anlaşmalar ile Belediye olarak tüm iyi niyetimizi ortaya koyduk. Hatta tarihi bir yapı olan Kemerli Konak binasının da kültür ve eğitim maksatlı bölgeye kazandırılması için Üniversitenin çalışmaları amacıyla, Belediye Meclisimizin oy birliği ile aldığı karar ile Akdeniz Karpaz Üniversitesi'ne kiraladık.

Ayrıca Belediyemiz projeleri arasında bulunan ve çok değer verdiğimiz Karpazın merkezi konumunda olacak olan, Büyükkonuk Kemal Tunç Araştırma ve Dökümantasyon Merkezi'nin yaptığımız anlaşma gereği Akademik olarak AKÜN tarafından yürütülmesi için mutabakat sağlanmıştı. Henüz bu projede de bir gelişme sağlanmadığından bizim projemizin gecikmesine neden oldu.

Maalesef geçen süre bizlere gösterdi ki söz konusu üniversite bizlerin tüm iyi niyetlerine rağmen bölge halkımızın beklentilerine cevap verememiştir. Üniversiteye kiraladığımız Kemerli Konak binasını kendi binası olarak ve kampus olarak Sadece YÖK'ten gerekli izinleri alabilmek için mi bizden talep ettiler sorusunu aklımıza bile getirmek istemiyoruz.
Bölge halkımızın çıkarlarından uzak, kendi şahsi çıkarları için hareket ettiğini düşündüğümüz ve bölgeye henüz her hangi bir öğrenci akışını sağlamayan Akdeniz Karpaz Üniversitesi'nin tüm bu yaklaşımlarını önümüzdeki günlerde Belediye Meclis toplantısına taşıyacağım.

Kemerli Konak binasının amacına uygun ve bölge halkının ekonomik-kültürel gelişimi için kazandırılması için de gerekeni yapacağım. Üzerime düşen görev ve sorumluluk gereği geçmişte attığımız imzaların takipçisi olmaya devam edeceğim. Burada bölge halkımı temsilen bu olayın takipçisi olmaya devam edeceğiz ve kiralanan binanın gerekirse iptalinin de gündeme getireceğimi kamuoyu ile paylaşmak isterim."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer BÜYÜKKONUK Haberleri